LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Razmjena knjiga

Povijest „bookcrossinga” u svijetu i Hrvatskoj

Saznajte zanimljivosti o povijesti „bookcrossinga”, njegovu nazivu i podrijetlu te se pridružite „bookcrossingu” udruge Studentski informativni kutak.

Saznajte zanimljivosti o povijesti „bookcrossinga”, njegovu nazivu i podrijetlu te se pridružite „bookcrossingu” udruge Studentski informativni kutak.

Svaki pravi bibliofil upoznat je s pojmom bookcrossinga. Kako je sve počelo te kako se razvija i danas, donosimo u nastavku.

Naziv i podrijetlo

Bookcrossing je poznat još pod engleskim skraćenicama BC, Bcing ili Bxing, a označava praksu ostavljanja knjiga na javnim površinama. Knjiga se ostavlja na javnoj površini, te tako postaje dostupna svim zainteresiranima koji knjigu mogu uzeti i pročitati, a nakon toga i proslijediti na isti način ili pokloniti dragoj osobi.

Student prešao 1200 kilometara od Sarajeva do Istanbula kako bi pomogao oboljeloj majci troje djece


Pojam je postao popularan 2001. godine kada je Ron Hornbaker osmislio i osnovao internetsku stranicu BookCrossing.com koja je zamišljena kao društvena mreža koja slavi knjige i mjesto na kojem one dobivaju novi život – u rukama novoga čitatelja umjesto na prašnjavoj polici u nekome podrumu. Cilj je internetske stranice povezati osobe uz pomoć knjiga. BookCrossing je razvio i sustav BCIDs (BookCrossing Identity Numbers) pomoću kojega možete pratiti mjesta na kojima se sve čitala vaša knjiga nakon što ste ju pustili u veliki i daleki svijet.

Godine 2004. bookcrossing je uvršten na službeni popis riječi oxfordskoga rječnika, a tri godine nakon, 2007. godine, Singapur je postao prva država u svijetu koja je službeno priznala njegovu praksu te proglasila 2000 lokacija službenim bookcrossing zonama.

Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu traži besplatan javni gradski prijevoz za studente


Bookcrossing u Hrvatskoj

Bookcrossing u Hrvatskoj provodi se periodično te je prisutan u većim gradovima. Najviše se organizira i provodi u sklopu aktivnosti u knjižnicama. godine 2012. organizirala ga je i Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.

Talijansko Ministarstvo vanjskih poslova i međunarodne suradnje dodjeljuje stipendije, provjerite možete li se prijaviti


Ovog se ožujka bookcrossing održava u sklopu projekta Informiranje – pravo mladih koji provodi udruga Studentski informativni kutak, a financira Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Točan datum i mjesto održavanja možete provjeriti na poveznici. Svi su zainteresirani dobrodošli. Bookcrossing SIK-a svojim će donacijama zanimljivih naslova podržati Školska knjiga i Fraktura.

FOTO: FLICKR