Zaštitari u osnovnim školama Zagreba i Pule: privremena mjera sigurnosti do kraja školske godine
Trenutno škole čuvaju podvornici, domari, čistačice i dežurni nastavnici, a Zagreb i Pula poduzeli su privremena rješenja angažirajući zaštitarske tvrtke.
Trenutno škole čuvaju podvornici, domari, čistačice i dežurni nastavnici, a Zagreb i Pula poduzeli su privremena rješenja angažirajući zaštitarske tvrtke.
Kao dio mjera za jačanje sigurnosti u školama, u Zagrebu i Puli angažirani su zaštitari koji će do kraja školske godine pokrivati osnovne škole. Ovaj potez dolazi uz značajan financijski trošak, broji se u milijunima eura.
Ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs izjavio je kako Ministarstvu treba nekoliko dana za konzultacije o mogućnosti uvođenja dodataka za radnike koji privremeno osiguravaju sigurnost u školama.
Na sastanku s čelnicima sindikata, uključujući predsjednicu Sindikata hrvatskih učitelja Sanju Šprem, predsjednika Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Zrinko Turalij i predsjednik Školskog sindikata Preporod Željko Stipić, razgovaralo se o prijelaznom rješenju za dežurstva u školama.
"Pojavilo se pitanje kako organizirati dežurstvo u školama. Razgovarali smo o tome je li u prijelaznom razdoblju moguća naknada za radnike škole koji preuzmu dio poslova zaštite i sigurnosti dok se ne zaposle novi, obučeni radnici," izjavio je Fuchs, najavivši sljedeći sastanak 21. siječnja.
Šprem je zahvalila zaposlenicima koji su privremeno preuzeli obvezu zaštite škola te istaknula važnost valoriziranja njihova rada.
"Situacija u školama je ozbiljna, i važno je da svi osjećamo sigurnost. Svi težimo istom cilju – zaštiti učenika i zaposlenika te sigurnosti škola," rekla je Šprem.
"Zajednički je interes funkcioniranje škola. Implementirane kratkoročne mjere, kao i planirane srednjoročne i dugoročne, osigurat će tehničku i operativnu pripremljenost škola za izvanredne situacije.", izjavio je Fuchs te izrazio zadovoljstvo radom Povjerenstva za jačanje sigurnosti u školama.
Protokol i sigurnosne mjere
Nakon tragičnog događaja u Osnovnoj školi Prečko, roditelji, psiholozi, sigurnosni stručnjaci, predstavnici gradskih vlasti i nadležnih ministarstava složili su se da je potrebno hitno pojačati sigurnosne mjere u obrazovnim ustanovama. Tijekom zimskih praznika donesen je Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz škola.
Protokol predviđa da sve posjetitelje, uključujući roditelje, dočekuju dežurni djelatnici koji će ih provoditi kroz školske objekte. Trenutno tu ulogu obavljaju podvornici, domari, čistačice ili dežurni nastavnici, no planiraju se izmjene sistematizacije radnih mjesta. Cilj je zaposliti osobe osposobljene za djelovanje u izvanrednim situacijama, poput prirodnih katastrofa, pružanja prve pomoći i ostalih zadaća civilne zaštite.
Dok se ne uvedu trajna rješenja, Zagreb i Pula odlučili su privremeno angažirati zaštitare. Početkom drugog polugodišta, učenike u osnovnim školama dočekali su uz učitelje i nastavnike i profesionalci za sigurnost.
"Polazna točka je bila da sadašnji zaposlenici ne mogu odrađivati posao profesionalnog zaštitara," izjavila je zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Danijela Dolenec, a gradonačelnik Tomislav Tomašević dodao je da "zaštitara nema dovoljno za srednje škole i vrtiće. Ako bude hitnih situacija u srednjim školama, to ćemo riješiti."
Angažman zaštitarskih tvrtki
Iz tvrtke Sokol Marić potvrdili su da je angažman zaštitara u školama osmišljen tako da se zadovolje specifični zahtjevi svake ustanove.
"Naručitelji su svojim zahtjevom obuhvatili ukupan vremenski interval u kojem je škola otvorena za učenike, što podrazumijeva 12-satni angažman za škole s dvosmjenskim sustavom nastave te 10-satni angažman za škole s jednom smjenom," pojasnili su.
Dodaju kako veća zaštitarska društva u Hrvatskoj imaju stalnu potrebu za dodatnim kadrovima, unatoč povećanjima plaća od 20 posto prošle godine i 15,5 posto ove godine.
Financiranje zaštitarskih usluga
Financijski aspekt ove mjere također je značajan. Grad Zagreb je, primjerice, procijenio trošak usluge na 2,08 milijuna eura bez PDV-a, za razdoblje do kraja školske godine 2024./2025.
Iako nije precizirano je li sredstva osigurano u gradskom proračunu ili će biti potreban rebalans, jasno je da je zaštita škola prioritet. Pula je, pak, dio sredstava osigurala iz financijskih planova osnovnih škola, dok će ostatak namaknuti kroz rebalans proračuna.
Zaštitari u osnovnim školama, kako ističu iz Grada Pule, privremena su mjera do zapošljavanja operativnih djelatnika za sigurnost i civilnu zaštitu ili do kraja školske godine, ovisno o specifičnim potrebama svake škole.