„Zaklada Adris" održala dodjelu donacija i stipendija u iznosu većem od tri milijuna kuna
Posebno valja istaknuti više od dvije stotine odobrenih stipendija za izvrsne učenike srednjih škola, studente na preddiplomskom i diplomskom studiju te polaznike poslijediplomskog i doktorskog studija.
Posebno valja istaknuti više od dvije stotine odobrenih stipendija za izvrsne učenike srednjih škola, studente na preddiplomskom i diplomskom studiju te polaznike poslijediplomskog i doktorskog studija.
„Zaklada Adris", najveća korporativna zaklada u ovom dijelu Europe, 28. studenog održala je svečanu dodjelu donacija i stipendija u Muzeju suvremene umjetnosti. S time je ujedno zaključila i osmi donacijski ciklus kojime uspješno financira projekte vrijedne pažnje.
Pod motom Upoznajte pametnu i kreativnu Hrvatsku, „Zaklada Adris" i ove je godine dodijelila više od tri milijuna kuna za projekte koji će pridonijeti boljoj budućnosti Hrvatske kroz svoje programe Znanje i otkrića te Stvaralaštvo, Ekologija, Baština i Dobrota, a izvrsnim učenicima i studentima te polaznicima poslijediplomskih i doktorskih studija dodijeljene su stipendije.
U ime „Zaklade Adris" okupljenima se obratio predsjednik Zakladne uprave, prof.dr.sc. Zvonimir Mareković:
„Zaklada Adris svojim dosadašnjim djelovanjem kroz osam natječaja potvrđuje ostvarivanje dugoročnih ciljeva za javno dobro, za obrazovanje, za znanost, kulturu i humane sadržaje. Svjesni da samo društvo obrazovanih ljudi može uspješno preuzimati odgovornosti za izazove s kojima smo suočeni u današnjem svijetu, Zaklada Adris podupire donacijama projekte obrazovno-odgojnih institucija, od osnovnog školstva do sveučilišnih studija. Ostvareni su brojni znanstveno-istraživački projekti s područja prirodnih, medicinskih, tehničkih i humanističkih znanosti koji dolaze s hrvatskih sveučilišta i drugih znanstveno-istraživačkih središta i osoba koje su već postigle uspjehe u znanosti s najvišim čimbenicima utjecaja u svijetu i domovini. To su voditelji i mentori kojih se radovi objavljuju u najprestižnijim časopisima u svijetu. Poticaji su to i drugima u hrvatskome društvu koji to mogu učiniti isto, na sličan ili svoj način.“
Pozdravljajući sve dobitnike sredstava „Zaklade Adris", predsjednik Uprave Adris grupe, mr.sc. Ante Vlahović naglasio je kako je izvorna zamisao projekta bila i ostala promicati kulturu izvrsnosti, znanja i solidarnosti u hrvatskome društvu, odnosno zagovarati učenje, rad i zauzetost za opće dobro, slijediti liniju dijaloga etičkih vrijednosti i postignuća suvremene znanosti te zajedno osvajati prostor nade za nove naraštaje hrvatskih ljudi.
Nastavak stipendiranja studenata s izvrsnim rezultatima
Na javni natječaj Zaklade ove je godine pristiglo 658 prijava od kojih je Zakladna uprava odabrala njih ukupno 77. Za 10 projekata iz programa Znanje i otkrića izdvojeno je 1.920.000 kuna, za šest projekta iz područja Stvaralaštvo izdvojeno je 250.000 kuna te za sedam projekta iz područja Ekologija 224.050 kuna.
Iz područja Baština Zaklada je podržala osam projekata vrijednih 330.000 kuna, dok je za 16 donacija iz programa Dobrota izdvojeno 297.000 kuna. U programu stipendiranja za 14 je stipendija izdvojeno ukupno 370.000 kuna te će se i ove godine omogućiti nastavak stipendiranja stipendistima koji su postigli izvrsne rezultate, za što će se izdvojiti 350.800 kn.
Kao i prethodnih, „Zaklada Adris" će i ove godine podržati projekt Korak u život, stipendirajući studente štićenike domova za nezbrinutu djecu- Za pomoć stradalima u poplavljenim područjima Zaklada je na račun Hrvatskog Caritasa uplatila donaciju vrijednu 100.000 kuna. Ukupno, u osmom natječajnom ciklusu, Zaklada je dodijelila 3,2 milijuna kuna, dok je u dosadašnjih sedam godina djelovanja s gotovo 30 milijuna kuna pomognuto ukupno 611 projekata i donacija.
Među ovogodišnjim projektima u području Znanja i otkrića nalazi se i izdavanje 4. knjige iz ciklusa Povijest hrvatskoga jezika, u redakciji Društva za promicanje hrvatske kulture i jezika Croatica, koja obrađuje 19. stoljeće, kao i projekt zagrebačkog Pravnog fakulteta Indikatori dobrobiti i siromaštva djece u Hrvatskoj u doba krize. Podrška Zaklade dodijeljena je i projektu eLogoped – dizajn i vrednovanje sustava za online logopedske terapije Fakulteta organizacije i informatike, ali i cjelogodišnjem sustavu edukacijske podrške darovitim učenicima na području znanosti i tehnologije Znanstveno edukacijskog centra u Višnjanu.
U području Ekologija ističe se projekt Procjena kakvoće vodotoka rijeke Krke i potencijalne opasnosti za Nacionalni park Krka, kojeg provodi Institut Ruđer Bošković. U području Stvaralaštvo Muzeju suvremene umjetnosti dodijeljena su sredstva za izdavanje kataloga Bez kompromisa slikara i kipara Julija Knifera, a Matici hrvatskoj za nastavak projekta Mladi glazbenici u Matici hrvatskoj. Zahvaljujući ovogodišnjoj donaciji na području Baština, još će jedno remek-djelo hrvatskoga slikarstva, slika Vlahe Bukovca Umjetnikova kći u vrtu iz 1902. godine, postati dio izložbe stalnog postava i fundusa Moderne galerije iz Zagreba, dok će Nacionalna i sveučilišna knjižnica moći provesti vrijedan projekt digitalizacija najstarijih gramofonskih ploča na 78 okretaja, a Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti projekt digitalizacije Schneiderovog fotografijskog arhiva.
Popis dosadašnjih primatelja sredstava Zaklade uključuje brojne fakultete hrvatskih sveučilišta, zavode i institute, ekološke udruge, kliničke bolničke centre, folklorna društva, direktne pomoći najpotrebitijima u našem društvu i dr. Posebno valja istaknuti više od dvije stotine odobrenih stipendija za izvrsne učenike srednjih škola, studente na preddiplomskom i diplomskom studiju te polaznike poslijediplomskog i doktorskog studija.