Već iza praznika zaključavaju se škole, a zapošljavat će se i „specijalizirano osoblje”
Tijekom školskih praznika, planira se implementacija tehničkih rješenja za povećanje sigurnosti, uključujući zamjenu brava na školskim vratima.
Tijekom školskih praznika, planira se implementacija tehničkih rješenja za povećanje sigurnosti, uključujući zamjenu brava na školskim vratima.
Nakon što je Vlada najavila mjere za povećanje sigurnosti u školama, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih održalo je sastanak na kojem je ministar Radovan Fuchs predstavio „konkretne korake za unapređenje sigurnosnih standarda u obrazovnim ustanovama”. Cilj je da se mjere počnu primjenjivati već od početka drugog polugodišta.
Ovo su ključne mjere za sigurnost škola
Ministar Fuchs je nakon sastanka Povjerenstva za sigurnost najavio niz tehničkih i organizacijskih promjena. Među ključnim mjerama je zapošljavanje dodatnog tehničkog osoblja s proširenim znanjima, koje će, osim zaštitarskih, imati i pedagoške i socijalne kompetencije.
"Trenutna izobrazba za zaštitare traje 100 sati, ali smatramo da to nije dovoljno za rad u školama. Predlažemo dodatnih 60 sati edukacije za pedagoška i socijalna znanja, kako bi ova osoba mogla učinkovito obavljati zadatke vezane uz sigurnost djece i osoblja," kazao je Fuchs.
Novi kurikul za obuku ovog specijaliziranog osoblja bit će izrađen u suradnji s Civilnom zaštitom i Institutom za društvena istraživanja, a prijedlog se očekuje u iduća dva mjeseca.
Tijekom školskih praznika, planira se implementacija tehničkih rješenja za povećanje sigurnosti, uključujući zamjenu brava na školskim vratima. Nova vrata bit će opremljena bravama koje se otvaraju samo iznutra, uz tihi alarm za hitne slučajeve. Ministarstvo je najavilo da će ove promjene biti gotove do početka drugog polugodišta, kako bi škole bile spremne za rad 7. siječnja.
Osim zaključavanja vrata, u planu su i češći policijski obilasci škola te poboljšana komunikacija s roditeljima putem e-dnevnika.
Sanja Šprem, predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja, izrazila je zadovoljstvo najavljenim mjerama, posebno mogućnošću zapošljavanja novih osoba zaduženih za sigurnost te nadogradnjom postojećih sigurnosnih sustava.
"Korisno je vidjeti najbolje prakse iz zemalja poput Francuske, Švicarske, Engleske i Švedske. Kombinacija njihovih mjera može poslužiti kao primjer za dugoročne planove u Hrvatskoj," kazala je Šprem. Također je istaknula važnost nadogradnje e-dnevnika za bolju suradnju s roditeljima i praćenje sigurnosti učenika.
Koji su sljedeći koraci?
Protokol sigurnosnih mjera poslan je na usuglašavanje, a novi sastanak s ravnateljima škola i stručnjacima zakazan je za 8. siječnja. Na tom će se sastanku dodatno prilagoditi mjere specifičnim potrebama svake škole, a fokus će biti na dugoročnim rješenjima koja obuhvaćaju tehničke i organizacijske promjene.
Iako je tragični napad u OŠ Prečko potaknuo hitne promjene, ostaje pitanje hoće li ove mjere biti dovoljne za dugoročnu sigurnost u hrvatskim školama te koliko će sustav ulagati u prevenciju i edukaciju svih uključenih u obrazovni proces.