LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Škola budućnosti

Ugledna znanstvenica s KTH-a u Stockholmu upoznaje učenike s robotikom i umjetnom inteligencijom

– Veselim se predavanju i pitanjima učenika – tehnološki razvoj vrlo je brz i ovakva predavanja pomažu nam svima da naučimo nešto novo! – poručuje Danica Kragić Jensfelt.

– Veselim se predavanju i pitanjima učenika – tehnološki razvoj vrlo je brz i ovakva predavanja pomažu nam svima da naučimo nešto novo! – poručuje Danica Kragić Jensfelt.

Škola budućnosti jedinstveni je edukativni projekt koji su pokrenule domaće tehnološke kompanije STEMI i Infobip u partnerstvu s A1 Hrvatska, a u čijem se sklopu organizira atraktivno predavanje pod nazivom Robotika i umjetna inteligencija: kakva nas budućnost očekuje? Zakazano je za utorak, 20. travnja, u 13:30, na platformi Microsoft Teams.

Ujedno, riječ je o prvom u seriji predavanja popularno nazvanih GOAT Talks (Greatest of All Tech) kojima će se povezati učenici i učitelji s najboljim stručnjacima iz znanstvenog i tehnološkog svijeta. Održat će ga profesorica Danica Kragić Jensfelt koja tim povodom poručuje: 

– Veselim se predavanju i pitanjima učenika – tehnološki razvoj vrlo je brz i ovakva predavanja pomažu nam svima da naučimo nešto novo! 

Sudjelovati mogu zainteresirani učenici i profesori iz svih škola. Trebaju se samo prijaviti na poveznici

U sjevernoj Hrvatskoj potrebno je više radnika u sekundarnom sektoru, a evo koje fakultete ne upisivati


– Predavanje ugledne znanstvenice Danice Kragić Jensfelt, profesorice robotike i umjetne inteligencije na Kraljevskom tehnološkom institutu (KTH) u Stockholmu, prvotno je bilo zamišljeno samo za učenike ogulinske Osnovne škole Ivane Brlić Mažuranić, međutim tamošnja učiteljica Anita Belančić predložila je da ono ipak bude dostupno svim učenicima i učiteljima uključenima u projekt Škola budućnosti, ali i svim ostalim školskim ustanovama u zemlji. – ističu organizatori.

Marin Trošelj, direktor tvrtke STEMI, navodi: 

– Posebno nas raduje što je inicijativa došla od učiteljice koja je ovo predavanje osigurala za svoje učenike, ali je imala želju omogućiti sudjelovanje svim školama u Hrvatskoj. To su vrijednosti na kojima gradimo temelje škola budućnosti – inkluzivnost, međusobno pomaganje i dijeljenje znanja unutar zajednice. Ako učitelji imaju ideje, mi im želimo biti na usluzi i pomoći u njihovoj realizaciji. Unapređenje obrazovanja kao temelj društva mora postati naš prioritet te svi moramo dati svoj doprinos kako bi naša djeca imala bolje vještine i mogućnosti ostvariti svoje potencijale.

A1 Hrvatska podrškom Školi budućnosti i GOAT Talksima pokazuje da digitalizacija i umjetna inteligencija nisu nešto čega se trebamo bojati, što će nas učiniti manje humanima ili nam oduzeti radna mjesta. 

Roditeljski bojkot nastave u Puli zbog problematičnog učenika, struka i grad apeliraju na razum


– Naša strategija održivog poslovanja temelji se na učenju novih vještina, ulaganja u tehnologiju i inovacije te u razvoj zaposlenika koji u ovom projektu sudjeluju i kao mentori. Također, promičemo i aktivno radimo na dijeljenju znanja izvan kompanije, jer smatramo da je to jedan od preduvjeta razvoja digitalnog društva u Hrvatskoj. – kaže Dubravka Štefanac Vinovrški, direktorica Korporativnih komunikacija u A1 Hrvatska.

Organizatori podsjećaju da je glavni cilj projekta Škola budućnosti hrvatskim školarcima otvoriti prozor u tehnološku budućnost na način da im se kroz praktičan rad približi svijet umjetne inteligencije. Dodatno, želja je svih uključenih partnera osnažiti vezu između ICT-sektora i obrazovanja, ali i kod mladih u Hrvatskoj razvijati inovativnost i poticati poduzetništvo.

– Projekt je službeno započeo mjesec i pol dana odabirom ukupno šezdesetak osnovnih i srednjih škola iz svih hrvatskih županija koji tijekom 2,5 mjeseca razvijaju chatbot koji odgovara na jedno od 17 ciljeva održivosti Ujedinjenih naroda. Osim toga, projekt promiče zajedništvo i dijeljenje znanja među učenicima, profesorima, poslovnom i znanstvenom zajednicom. – dodaju.

FOTO: PIXABAY