Tri sindikata sudjeluju u povjerenstvu za sigurnost u školama, traže i dodatno plaćanje radnika
Naglašavaju kako je ključno da svi dionici budu adekvatno uključeni i vrednovani u provedbi novih mjera. Njihovo sudjelovanje, ističu, ovisi o tome hoće li Ministarstvo prepoznati važnost njihovih prijedloga i osigurati potrebne uvjete za njihovu provedbu.
Naglašavaju kako je ključno da svi dionici budu adekvatno uključeni i vrednovani u provedbi novih mjera. Njihovo sudjelovanje, ističu, ovisi o tome hoće li Ministarstvo prepoznati važnost njihovih prijedloga i osigurati potrebne uvjete za njihovu provedbu.
Tri najveća školska sindikata – Sindikat hrvatskih učitelja, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske i Školski sindikat Preporod – prihvatili su poziv ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa za sudjelovanje u radu Povjerenstva za izradu prijedloga mjera za jačanje sigurnosti u školama. Iako sindikati žele pridonijeti povećanju sigurnosti, u svom priopćenju jasno su izrazili zabrinutost zbog dodatnih obaveza koje novi sigurnosni protokol nameće zaposlenicima, kao i zbog neprihvaćanja njihovih ključnih zahtjeva.
Zahtjev za dodatno plaćanje i jasne protokole
Sindikati su istaknuli kako novi poslovi vezani uz sigurnost u školama značajno prelaze okvire uobičajenog dežurstva te predstavljaju dodatni opseg posla za zaposlenike. Stoga zahtijevaju dodatno plaćanje svih radnika koji su uključeni u provedbu ovih mjera, sve do trenutka kada će se zaposliti i educirati stručne osobe za sigurnost.
„Prema važećim propisima, poslovi na sigurnosti nisu obuhvaćeni dežurstvom i zahtijevaju dodatno vrednovanje,“ naglašeno je u priopćenju sindikata, uz napomenu kako su i drugi članovi Radne skupine podržali ovaj zahtjev.
Sindikati inzistiraju da bez dodatnog plaćanja radnici ne mogu biti obavezni sudjelovati u provedbi novih sigurnosnih mjera.
Problemi nedostatka osoblja i jedinstvenog pristupa
Jedan od ključnih problema koji su sindikati istaknuli jest odbijanje suglasnosti za zapošljavanje pomoćno-tehničkog osoblja u školama, što dodatno opterećuje postojeće radnike. Također, naglašavaju kako je nedostatak stručnog kadra ozbiljan izazov za osiguravanje sigurnosti u školama.
Sindikalni predstavnici zahtijevaju unificirani pristup i jedinstvene obrasce za sve školske ustanove kako bi postupanje bilo ujednačeno i olakšano za sve poslodavce i zaposlenike.
„Potrebno je izbjeći situaciju u kojoj svaka škola uvodi mjere na svoj način, bez jasnih smjernica,“ stoji u priopćenju.
Iako su sindikati sudjelovali u izradi protokola, nezadovoljni su što njihovi ključni zahtjevi, poput dodatnog plaćanja i unificiranog pristupa, nisu uvaženi prilikom donošenja Protokola. Stoga traže hitan sastanak s resornim ministrom kako bi se ova pitanja riješila.
„Ako se naši zahtjevi ne ispune, razmotrit ćemo mogućnost povlačenja iz rada Povjerenstva,“ poručili su iz sindikata.
Sljedeći sastanak Radne skupine zakazan je za 8. siječnja 2025. godine, a sindikati će na njemu tražiti konkretna jamstva za rješavanje svojih zahtjeva.