Sindikati najavili prosvjed u Zagrebu i novi štrajk: „Vrijedilo je svakog kilometra"
„Napunili smo se energijom, snagom, dodatnim argumentima, stavovima i potpuno smo sigurni da su svi argumenti na našoj strani, da ono što mi tražimo jest ispravno. U petak se vraćamo u Zagreb i krećemo dalje.”

„Napunili smo se energijom, snagom, dodatnim argumentima, stavovima i potpuno smo sigurni da su svi argumenti na našoj strani, da ono što mi tražimo jest ispravno. U petak se vraćamo u Zagreb i krećemo dalje.”
Tri obrazovna sindikata održala su četvrti cirkularni štrajk 9. travnja, koji je obuhvatio tri županije sjeverne Hrvatske, u Koprivničko-križevačkoj, Varaždinskoj i Međimurskoj županiji.
Prema podacima sindikata, štrajku se odazvalo 2 700 zaposlenika iz osnovnih i srednjih škola, visokih učilišta i instituta, što sindikati smatraju velikim uspjehom.
Planira se novi štrajk
Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, osvrnuo se na uspjeh četvrtog cirkularnog štrajka pa nakon štrajka u Zagrebu najavio i prosvjed. Sindikati i dalje inzistiraju na svojim zahtjevima, a uz najavu prosvjeda 25. travnja na Trgu bana Jelačića, također planiraju organizirati novi štrajk krajem svibnja, u vrijeme državne mature. No, prije toga, već ovog petka cirkularni štrajk se nastavlja u pet županija i Gradu Zagrebu.
„Došli smo među konkretne ljude, u konkretne škole i na svakom od ova tri cirkularna štrajka bili smo na tri mjesta – u osnovnim i srednjim školama te visokim učilištima. Vrijedilo je svakog kilometra i svake minute koju smo proveli sa svojim članovima. Vidjeli ste konkretne ljude, čuli konkretne priče i stajališta i to je dragocjeno. Napunili smo se energijom, snagom, dodatnim argumentima, stavovima i potpuno smo sigurni da su svi argumenti na našoj strani, da ono što mi tražimo jest ispravno. U petak se vraćamo u Zagreb i krećemo dalje”, rekao je Kroflin.
Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata srednjoškolskih nastavnika Hrvatske, naglasio je nezadovoljstvo prosvjetnih radnika koji već dugo ne vide značajnije promjene u obrazovnom sustavu.
„Kada napunimo Trg bana Jelačića pokazat ćemo našu snagu onima koji nam mašu s brojevima. Ja sam već rekao da ako imate i 1000 nezadovoljnih, morate se zapitati zašto su nezadovoljni. Drugi sustavi su puno manji pa su ekspresno dobivali povećanja, a mi smo zbog svog broja zadnja rupa na margini. Nećemo prestati, ponovit ćemo 2019. godinu i pokazati nezadovoljstvo, a nadam se da će to rezultirati poboljšanjem stanja znanosti i obrazovanja", izjavio je Turalija.
Sindikati su ponovo pozvali premijera Andreja Plenkovića i ministre na socijalni dijalog, no naglasili su da neće pristati na „mrvice“ i da traže konkretne promjene.
„Naš premijer godinama gradi imidž europejca, čovjeka s kojim se sve može dogovoriti, socijalno osjetljivog političara i zapravo sve je to izgledalo tako do 2025. godine. Onda je pozlata odjednom naglo pala zato što se pokazalo da postoje sindikati s kojima se nije moguće dogovoriti na način da im se ponude mrvice i da čelnici tih sindikata uvjeravaju članove da su mrvice to što su tražili. Naši su zahtjevi jasni i mi se s njima nismo došli pogađati“, rekao je Željko Stipić, predsjednik sindikata Preporod.
Nastavnici ne prosvjeduju samo zbog plaća, već i zbog pogoršanja uvjeta u školama. Mnogi od njih, poput Danijela Lukića, učitelja informatike u VI. osnovnoj školi Varaždin, upozoravaju na zabrinjavajuće promjene koje bi mogle dovesti do smanjenja radnih sati i nesigurnosti u njihovoj budućnosti.
„Ja sam učitelj informatike. Moja budućnost je neizvjesna ako zaživi cjelodnevna škola na način kako su to zamislili iz našeg Ministarstva, jer će se naša satnica prepoloviti na pola", kaže učitelj.
Jadranka Cmrk, nastavnica u Graditeljskoj, prirodoslovnoj i rudarskoj školi Varaždin, ističe da su zbog nedostatka nastavnika u strukovnim školama već suočeni s poteškoćama u organizaciji nastave.
„Na početku ove godine nismo imali strukovnog nastavnika oko dva mjeseca jer se nitko nije javio. Svi radimo za plaću, a plaće su svugdje veće", kazala je.
Brojke su opet različite?
Sindikati ističu da je štrajk, koji je održan po četvrti put, bio uspješan, tvrdeći da je u tri županije sudjelovalo 2.700 prosvjetnih radnika, odnosno 75 posto njihovih članova. Međutim, Ministarstvo obrazovanja iznosi drugačije brojke, navodeći da je do 16 sati u štrajku bilo 2.063 zaposlenika, što čini 26 posto od ukupnog broja zaposlenih u obrazovnim institucijama.
Zrinko Turalija ističe kako su spremni na nastavak borbe ukoliko ne postignu dogovor s Vladom.
„Opcija je ponovni cirkularni štrajk, a možda i višednevni štrajk i ne možemo garantirati što će se sve dogoditi u sustavu obrazovanja, koliko će to sve trajati. Mi pozivamo još jednom drugu stranu na dogovor", dodao je Turalija.
Ministar rada, Marin Piletić, komentirao je štrak:
„Koji, ponavljam, ogromna većina zaposlenih u obrazovanju ne podržava, na njega se ne odaziva i mislim da je to najbolja poruka onima koji ovaj štrajk organiziraju", kazao je Piletić.
Iz Vlade su još jednom ponovili kako dani u štrajku neće biti plaćeni.