Riječki studenti, sportaši, rekreativci i građani sutra trče za one koji ne mogu
Ove godine održava se 6. izdanje utrke, a riječki su studenti sudjelovali na svim dosadašnjim natjecanjima.
Ove godine održava se 6. izdanje utrke, a riječki su studenti sudjelovali na svim dosadašnjim natjecanjima.
Riječka etapa utrke Wings of Life, koju organiziraju Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci, Sveučilište u Rijeci – YUFE, Riječki športski sveučilišni savez u suradnji s Društvom sportske rekreacije Kvarner te uz podršku Općine Čavle, održat će se na Grobničkoj pisti, pokraj aerodroma u Čavlima u nedjelju, 8. svibnja u 13 sati. Sav prihod od uplaćene startnine utrošit će se na istraživanja kojima je cilj pronaći lijek za ozljede leđne moždine.
– Wings for Life je globalna akcija trčanja, istog dana na mnogim mjestima u svijetu trčat će se za humanitarne ciljeve. Važno je sudjelovanje studenata, nastavnika, zaposlenika i svih građana, a mi smo danas ovdje da svih pozovemo da dođu na Grobničku pistu i da trče kako bi pokazali da imaju u sebi iskru aktivnog načina života, ali i kako bi podržali plemeniti cilj izlječenja ozljeda leđne moždine – pozvala je rektorica Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija.
– Krenulo nas je ove godine, gotovo svaki vikend imamo natjecanje svjetskog ranga. Jako smo sretni što smo domaćini utrke Wings for Life koja je posebna upravo po svom humanitarnom karakteru i po tome što se na nju pozivaju ne samo profesionalci, već i rekreativci, jer na ovom događanju nije važno pobijediti, nego sudjelovati. Iz toga razloga, pozivam sve naše mještane i udruge da se iskažemo još jednom, da budemo humanitarni, da trčimo, hodamo ili šetamo za dobar cilj – rekla je načelnica Općine Čavle Ivana Cvitan Polić, dodavši kako je lani ova utrka, nakon dvije godine pauze zbog koronavirusa, otvorila bogat kalendar događanja u Općini Čavle.
– Ova utrka nije namijenjena samo studentima i zaposlenicima Sveučilišta, već svim građanima Općine Čavli, Grada Rijeke i svih drugih sredina u našoj županiji, odnosno svakome tko se želi uključiti ovaj globalni pokret i svojim sudjelovanjem podržati humanitarni cilj. Sudionici mogu trčati, hodati, šetati svojim tempom jer rezultat je u drugom planu. Sudionici u cijelom svijetu kreću u isto vrijeme, cilja nema, već 30 minuta nakon početka, brzinom 14 kilometara na sat, „kreće” virtualno presretačko vozilo koje se može pratiti u mobilnoj aplikaciji Wings for Life. Nakon što vozilo „dostigne” sudionika, za njega je utrka završila, a u aplikaciji može vidjeti koje je mjesto u poretku zauzeo, u usporedbi s ostalim trkačima u svojoj državi i u svijetu – rekla je dopredsjednica Riječkog športskog sveučilišnog saveza Tamara Puschmann.
– Riječki studenti sudjelovali su na utrci Wings for Life prvi puta 2016. godine, tada je Pomorski fakultet organizirao odlazak u Zadar gdje se održavalo hrvatsko izdanje ovog sportskog događanja. Od od 2017. godine u organizaciju se uključio Studentski zbor kako bi utrka postala sveučilišni projekt i te godine sudjelovalo je 350 riječkih studenata. Godinu dana kasnije, odazvalo se gotovo 500 studenata Sveučilišta u Rijeci, što je bio najveći studentski tim na svijetu, koji je postigao 11. mjesto u ukupnom poretku. Još 2019. godine natjecali smo se u Zadru, a nakon pandemijske 2020. godine kada se utrka nije održala, odlučili smo mjesto događanja približiti studentima i organizirali smo riječku „etapu” na Čavlima. Želja nam je bila da se nakon pandemije ponovo vrati sportski žar u studentske živote, da pokažemo sportsku i humanitarnu stranu, da se svi zajedno udružimo i ujedinimo u dobrom cilju – poručila je predstavnica Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci Nina Vukelić.