LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
THECUC 2024

Osniva se Centar za umjetnu inteligenciju, došao i poseban gost, dobitnik Oscara za „Top Gun”

James Mather je sudionicima prenio svoja iskustva u dizajnu zvuka i filmskoj produkciji, uključujući rad na poznatim naslovima kao što su „Harry Potter” serijal i „Mission Impossible”.

James Mather je sudionicima prenio svoja iskustva u dizajnu zvuka i filmskoj produkciji, uključujući rad na poznatim naslovima kao što su „Harry Potter” serijal i „Mission Impossible”.

U sklopu konferencije THECUC 2024, koja se održava od 6. do 8. studenoga 2024. godine u Puli, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli i CARNET (Hrvatska akademska i istraživačka mreža) potpisali su važan sporazum o uspostavi Centra za primjenu umjetne inteligencije. Potpisnici sporazuma, ravnatelj CARNET-a Hrvoje Puljiz i rektor sveučilišta prof. dr. sc. Marinko Škare, dogovorili su zajednički rad na istraživanju i razvoju umjetne inteligencije, s posebnim naglaskom na primjenu u obrazovanju.

Centar, smješten na lokaciji sveučilišta, bit će ključna karika u jačanju edukacije o umjetnoj inteligenciji u Hrvatskoj. Preko centra studenti će imati priliku koristiti tehničku i tehnološku podršku, pristup mreži mentora i partnera, kao i laboratorije za praktično testiranje svojih ideja. Cilj centra bit će ne samo istraživanje nego i promoviranje umjetne inteligencije u obrazovnom sustavu, kao i pružanje potpore startupovima, posebice onima koji dolaze iz studentske zajednice.


Taj centar osigurat će i mogućnosti za pristup financiranju te podršku u razvoju inovativnih tehnologija koje mogu unaprijediti obrazovne procese. Tim korakom sveučilište u Puli i CARNET nastoje stvoriti okruženje koje potiče inovacije i primjenu novih tehnologija u obrazovanju, kao i pružiti konkretne koristi studentima i mladim poduzetnicima u Hrvatskoj.
 

James Mather na otvorenju konferencije


Konferencija THECUC 2024, koja se održava pod nazivom Sveučilišta nove generacije, okupila je više od 400 sudionika iz područja visokog obrazovanja, uključujući akademike, stručnjake iz IT sektora, nastavno osoblje te kreatore obrazovnih politika. Glavni cilj konferencije, koja je dio CARNET-ovog projekta e-Sveučilišta, jest predstavljanje digitalnih inovacija i suvremenih obrazovnih metoda.

Besplatne online radionice za studente: naučite kako koristiti umjetnu inteligenciju i poboljšajte svoje akademske radove


Program konferencije uključuje brojne panel-rasprave, radionice i predavanja koja se bave temama kao što su digitalna transformacija obrazovnih institucija, multimedija u obrazovanju, kibernetička sigurnost, te primjena umjetne inteligencije. Poseban naglasak stavljen je na ulogu multimedije i tehnologije u obrazovnom procesu.

Jedan od najsvjetlijih trenutaka bio je panel o multimediji u obrazovanju s vrhunskim stručnjacima poput Chrise Blayneyja (Google for Education), Robina Weningera (Global Institute of Leadership and Technology), Ljerke Čuline (CARNET), Snježane Kužir (Veterinarski fakultet, Sveučilište u Zagrebu) te Jamesa Mathera, dobitnika Oscara za dizajn zvuka na filmu Top Gun: MaverickJames Mather je sudionicima prenio svoja iskustva u dizajnu zvuka i filmskoj produkciji, uključujući rad na poznatim naslovima kao što su Harry Potter serijal i Mission Impossible. Mather je podijelio svoja iskustva u dizajnu zvuka i filmskoj produkciji, naglašavajući važnost multimedije u obrazovnim procesima i njezin potencijal za modernizaciju obrazovanja.

U svom obraćanju na otvorenju konferencije, ministar znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Radovan Fuchs istaknuo je važnost reformi u obrazovnom sustavu te naglasio ključnu ulogu CARNET-a u digitalizaciji visokog obrazovanja. Posebno je izdvojio kako je nedostatak infrastrukture jedan od glavnih izazova za daljnji razvoj.
 

„Prije nekoliko godina pokrenuli smo sveobuhvatne reforme kroz cijeli obrazovni sustav – od vrtića, preko osnovnih i srednjih škola, pa sve do visokog obrazovanja, a CARNET je bio ključni partner u svim segmentima ovog procesa. Uz podršku OECD-a, provedena je analiza stanja visokog obrazovanja u Hrvatskoj. Rezultati su pokazali kako je nedostatak infrastrukture jedan od glavnih izazova za daljnju digitalizaciju visokog obrazovanja. Upravo iz tog razloga, kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, osigurali smo 84 milijuna eura kako bi se digitalna infrastruktura u visokom obrazovanju dodatno unaprijedila kroz projekt e-Sveučilišta.”, kazao je ministar Fuchs.



VIDEO: Upoznajte Daisy, AI baku koja prevarante dovodi do ludila


Ravnatelj CARNET-a Hrvoje Puljiz pohvalio je napore svih sudionika u procesu digitalne transformacije obrazovnih institucija.

 „Na samom početku projekta proveli smo i sveobuhvatno mjerenje digitalne zrelosti naših institucija, kao i pilot istraživanje, čiji su rezultati pružili vrijedne povratne informacije. Te informacije bile su ključne za strukturiranje projektnih aktivnosti unutar procesa digitalne transformacije, a također nam pomažu i u planiranju budućih koraka jer je ovo tek jedna stepenica u tom kontinuiranom procesu.” – izjavio je ravnatelj CARNET-a.


Na konferenciji je predstavljena i nova usluga CARNET-a – CARNET HUB, platforma koja objedinjuje obrazovne usluge i omogućuje suradnju s ključnim dionicima u obrazovnom i gospodarskom sektoru. CARNET HUB bit će usmjeren na razvoj digitalnih kompetencija, s posebnim naglaskom na kreativnost, inovativnost, umjetnu inteligenciju i kibernetičku sigurnost, pružajući potrebne alate za prilagodbu visokog obrazovanja modernim izazovima.

Konferencija THECUC 2024 bila je iznimna prilika za razmjenu znanja i iskustava o digitalnoj transformaciji obrazovnog sustava u Hrvatskoj, a suradnja između sveučilišta u Puli i CARNET-a kroz osnivanje Centra za primjenu umjetne inteligencije predstavlja važan korak u razvoju tehnoloških inovacija u obrazovanju. Taj centar, zajedno s projektom e-Sveučilišta, ima potencijal značajno unaprijediti obrazovni sustav i potaknuti nove generacije studenata da se uključe u razvoj digitalnih i tehnoloških rješenja.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by UNIPU (@unipu.hr)

IZVOR: SVEUČILIŠTE U PULI
FOTO: STUDENTSKI.HR / ILUSTRACIJA