Nakon dvije godine počinju pregovori o kolektivnim ugovorima za škole: „Sindikatima se ne žuri”
Pregovori o sklapanju kolektivnog ugovora za srednje škole započinju u utorak, dok će se pregovori za osnovne škole održati dan kasnije, u srijedu.
![](/images/%2Fsystem%2Fpictures%2Fimages%2Ft%2Foriginal%2F56d235ae21dea6e224f0e711eac5edd9b4f11d71.jpg?1739191089)
Pregovori o sklapanju kolektivnog ugovora za srednje škole započinju u utorak, dok će se pregovori za osnovne škole održati dan kasnije, u srijedu.
Nakon gotovo dvije godine iščekivanja, sindikati obrazovnog sektora konačno su primili poziv za nastavak pregovora o sklapanju Granskog kolektivnog ugovora (GKU) za srednje škole. Sastanak s pregovaračkim odborom Vlade Republike Hrvatske zakazan je za utorak, 11. veljače 2025. godine u 13 sati, u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih. Isto tako, kao odgovor na traženje dvaju sindikata, Školskog sindikata Preporod i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, stigao je poziv za sastanak na temu reforma strukovnog obrazovanja, koji će se održati u srijedu, 12. veljače 2025. veljače u 9 sati, u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
Ovi pregovori dolaze nakon što je prošlo više od dvije i pol godine otkako su prethodni ugovori produljeni. Sindikati su jasno dali do znanja da je njihov cilj ustrajati na očuvanju i proširenju postojećih materijalnih i nematerijalnih prava zaposlenika u školama. Iako sindikati nisu željeli otkrivati konkretne zahtjeve koje će iznijeti, očekuju da će pregovori donijeti konkretna rješenja, osobito u pogledu dodatnog rada zaposlenika u školama.
Jedno od ključnih pitanja koje sindikati planiraju iznijeti odnosi se na plaćanje dodatnog rada zaposlenika koji su preuzeli nove zadatke zbog uvođenja sigurnosnih mjera u školama. Posebice se to odnosi na čistačice i domare koji su angažirani na poslovima vezanim uz sigurnost školskog prostora. Predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, Zrinko Turalija, ističe da je već na posljednjem sastanku bilo riječi o vrednovanju tih dodatnih poslova, no naglašava kako će Vlada morati donijeti konkretna rješenja.
U interesu nam je da zadržimo sva prava koja imamo, a da se neka usklade s novim Zakonom o plaćama.
„Vidjet ćemo je li Vlada ipak našla drugu mogućnost tako da se to retroaktivno plati ili će ostati kod ideje uvrštavanja dodatnog rada u GKU. Ljudi očekuju da im ti dodatni poslovi budu plaćeni.“, rekao je Turalija, naglašavajući da se sindikati ne žure, već žele temeljito analizirati sve aspekte pregovora.
Sindikati, među kojima su Školski sindikat Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, ustrajat će i na proširenju postojećih prava radnika. Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata Preporod, ističe da se pregovori odvijaju u tri segmenta: dotjerivanje i usklađivanje, zadržavanje i unaprjeđenje postojećih te ugovaranje novih prava. Dodaje kako će sindikati učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi osigurali najbolja moguća rješenja za svoje članove.
„Vlast će sigurno željeti platiti što jeftinije sigurnost koju ugovor donosi. Sindikati će učiniti sve da za svoje članove, pa i sve radnike u školama osiguraju što je moguće više.“, naglašava Stipić.
Održavanje pregovora o granskim kolektivnim ugovorima u obrazovanju također ima politički kontekst. Kako navodi Stipić, sindikati nisu potpisali dodatak I. TKU-a jer je njihovo članstvo bilo nezadovoljno ponuđenim povećanjem osnovice. Uz to, otkazivanje ili prolongiranje pregovora od strane Vlade bilo je povezano i s političkim razlozima, s obzirom na to da su se pregovori odužili tijekom izborne godine.
„Pregovori uvijek sa sobom donose i mogućnost sukoba dviju strana, a sindikalne su akcije vladajući željeli izbjeći u višestruko izbornoj godini.“, ističe Stipić, naglašavajući da su pregovori bili usmjereni i na izbjegavanje političkih nesuglasica koje bi mogle negativno utjecati na izborne rezultate.
Iako sindikati nisu otkrili sve konkretne zahtjeve, jasno je da će u pregovorima inzistirati na očuvanju svih postojećih prava, kao i na rješenju pitanja dodatnog rada. Iako su prethodni ugovori produljeni, sindikati smatraju da je došlo vrijeme za stvaranje novih uvjeta koji će bolje odgovarati potrebama zaposlenika u obrazovanju.
U konačnici, hoće li radnici u osnovnim i srednjim školama napokon dobiti novi kolektivni ugovor ovisit će o spremnosti Vlade da postigne konkretan dogovor sa sindikatima, a time i unaprijedi uvjete rada u obrazovnom sektoru.