Mladi hrvatski genijalci briljirali na Prirodoslovnoj olimpijadi Europske unije
Ovo timsko natjecanje okuplja učenike mlađe od 17 godina, koji se natječu u rješavanju praktičnih, interdisciplinarnih zadataka iz biologije, kemije i fizike.
Ovo timsko natjecanje okuplja učenike mlađe od 17 godina, koji se natječu u rješavanju praktičnih, interdisciplinarnih zadataka iz biologije, kemije i fizike.
Od 26. travnja do 3. svibnja 2025. godine, Zagreb je bio domaćin jedne od najprestižnijih smotri znanja za mlade – European Olympiad of Experimental Science (EOES2025), Prirodoslovne olimpijade Europske unije. U Hrvatsku su stigli najtalentiraniji gimnazijalci iz 23 zemlje članice Europske unije te iz Ukrajine, kao gostujuće zemlje, a natjecanje se održavalo u organizaciji Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatskog kemijskog društva i Hrvatskog biološkog društva.
Ove je godine sudjelovalo 48 timova, odnosno 144 učenika, a svaku državu predstavljala su po dva tima učenika uz iznimku Ukrajine koja je imala jedan tim i Hrvatske, koja je kao domaćin imala pravo nastupa s tri tima. Hrvatski timovi ostvarili su sjajan uspjeh: jedna srebrna i dvije brončane medalje.
Srebrnu medalju osvojio je Tim B, koji su činili:
- Petar Brajković (SŠ Mate Balote, Poreč)
- Borna Lebinac Milinović (XV. gimnazija, Zagreb)
- Ivan Udovičić (XV. gimnazija, Zagreb)
Brončanu medalju osvojio je Tim A:
- Ana Piroš (III. gimnazija, Osijek)
- Ivo Šimić (XV. gimnazija, Zagreb)
- Marta Žuvić (Prirodoslovna škola Vladimira Preloga, Zagreb)
Brončom se okitio i Tim C:
- Luka Cerruti (XV. gimnazija, Zagreb)
- Adrian Gansel (XV. gimnazija, Zagreb)
- Matej Zajec (V. gimnazija, Zagreb)
Ovo timsko natjecanje okuplja učenike mlađe od 17 godina, koji se natječu u rješavanju praktičnih, interdisciplinarnih zadataka iz biologije, kemije i fizike. Natjecatelji su morali pokazati vrhunske vještine u eksperimentalnom radu, interpretaciji podataka i znanstvenom zaključivanju. Zadaci su ove godine bili posebno inspirirani hrvatskim prirodnim bogatstvima: u prvom zadatku analizirali su svojstva voda iz različitih dijelova Hrvatske, dok su u drugom promatrali i tumačili promjene u biološkim, kemijskim i fizikalnim sustavima.
Sudjelovanje hrvatskih učenika omogućilo je Ministarstvo obrazovanja, znanosti i mladih, a izbor timova proveden je kroz školska, županijska i državna natjecanja u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje. Najbolji učenici s državnih natjecanja iz biologije, kemije i fizike pristupili su dodatnim testiranjima na PMF-u, gdje su odabrani članovi timova. Pripreme su potom nastavljene u njihovim matičnim školama i na PMF-u.
Za stručnu pripremu, selekciju i prijevode zadataka bili su zaslužni mentori s PMF-a. Zahvaljujući njihovoj predanosti, kao i izvrsnosti učenika, Hrvatska se još jednom istaknula kao zemlja s mladim znanstvenicima vrijednima divljenja.
Više informacija o olimpijadi dostupno je na službenoj stranici natjecanja.