LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Poražavajuća statistika

HZJZ: Svaki deseti 16-godišnjak u Hrvatskoj pokušao počiniti samoubojstvo

Mladi Hrvati otkrili su zabrinjavajuće informacije u istraživanju o mentalnom zdravlju. Donosimo kako pružiti psihološku prvu pomoć i emocionalnu podršku djeci koja pate od ovakvih tegoba.

Mladi Hrvati otkrili su zabrinjavajuće informacije u istraživanju o mentalnom zdravlju. Donosimo kako pružiti psihološku prvu pomoć i emocionalnu podršku djeci koja pate od ovakvih tegoba.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je infografiku Mentalno zdravlje mladih u Hrvatskoj povodom Svjetskog dana mentalnog zdravlja u kojoj su se osvrnuli na istraživanja nekih pokazatelja mentalnog zdravlja učenika u dobi od 16 godina u razdoblju od 1999. do 2019.

Kako stoji u priopćenju HZJZ-a u infografici Mentalno zdravlje mladih u Hrvatskoj prikazani su podatci iz upitnika o depresivnim tegobama, razmišljanjima o samoozljeđivanju te pokušajima samoubojstva koji su prikupljeni u sklopu Europskog istraživanja o pušenju, pijenju i uzimanju droga među učenicima, 16-godišnjacima, u redovnom školovanju (ESPAD).

Psiholozi: novogodišnje odluke mogu se donijeti svaki mjesec


Prema zastrašujućim rezultatima stoji i da je depresivno više od pet posto 16-godišnjaka, svaki četvrti razmišlja o samoozljeđivanju, i to sva treća djevojka i svaki peti mladić, a svaka je deseta osoba ove dobi pokušala počiniti samoubojstvo. U istraživanju provedenom 2019. godine 5,6 posto 16-godišnjaka izjavilo je da je u posljednjih sedam dana imalo najmanje četiri od šest depresivnih tegoba: tuga, gubitak apetita, poteškoće koncentracije, potištenost, napor u obavljanju obaveza i nemogućnost njihova ispunjavanja, a u tome prednjače djevojke kojih je 8,7 posto, dok je mladića 2,6 posto.

Kako možemo pomoći mladima?

Često ste pod stresom zbog fakultetskih obveza? Na ovoj radionici naučite učinkovite tehnike opuštanja


HZJZ je ujedno objavio tri osnovna koraka za pružanje psihološke prve pomoći i emocionalne podrške djeci i mladima tijekom neposrednog razgovora:
  • pristupi – istaknite svoju zabrinutost i što primjećujete. Usmjerite se na promjene u ponašanju koje ste uočili. Budite pristupačni,  suosjećajni, pružite osjećaj sigurnosti i povjerenja. Budite spremni slušati i čuti problem, a ne nuditi rješenja i odgovore.
  • podrži – pružite osobi emocionalnu podršku, nadu i ohrabrenje za oporavak. Važno je potaknuti izražavanje emocija, poslati poruku da smo uz nju i da nije sama. Važno je da doživi da ju čujemo i vidimo.
  • potakni – upoznajte mladu osobu s mogućim oblicima pomoći i samopomoći. Potaknite na traženje i prihvaćanje stručne pomoći. Po potrebi povežite mladu osobu s osobama koje mogu pomoći.
Pri tome treba imati na umu da je nužna stručna pomoć ako depresivne smetnje traju više od dva tjedna. Više o edukativnom programu PoMoZi Da i metodama kako pomoći mladim osobama saznajte na poveznici.

Savjetodavnu pomoć suicidalne i depresivne osobe mogu dobiti na više mjesta. U Republici Hrvatskoj postoji nekoliko brojeva telefona za psihološku pomoć:
  • Centar za krizna stanja i prevenciju suicida: 01/2376470 (radi od 0 do 24 sata)
  • Plavi telefon: 01/4833888 (plavi-telefon@zg.t-com.hr)
  • Psihološki centar TESA: 01/4828888 (psiho.pomoc@tesa.hr).
FOTO: PIXABAY