LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Dio EU kampanje „Cyber Security Month“

Hacking Night 2015.: okušajte se u etičkom hakiranju

Pozivaju se svi mladi entuzijasti, zaljubljenici u računalstvo i stručnjaci za informacijsku sigurnost da se pridruže i okušaju u timskom natjecanju u etičkom hakiranju.

Pozivaju se svi mladi entuzijasti, zaljubljenici u računalstvo i stručnjaci za informacijsku sigurnost da se pridruže i okušaju u timskom natjecanju u etičkom hakiranju.

Hakeri u medijima često imaju negativnu reputaciju, no tek malo ljudi zna da postoje i etički hakeri – stručnjaci koji svojim radom upozoravaju na ozbiljne propuste u informatičkim sustavima. Kako bi skrenuli pozornost na važnost etičkog hakiranja, Visoko učilište Algebra, Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) i inicijativa „eSkills for jobs“ organiziraju cjelovečernje natjecanje Hacking Night 2015.

Pozivaju se svi zaljubljenici u računalnu sigurnost, entuzijasti, studenti, mladi, ozbiljni etički hakeri, stručnjaci za informacijsku sigurnost i računalni forenzičari da se prijave na natjecanje i okušaju u etičkom hakiranju poslužiteljske infrastrukture. 

Hacking Night 2015. dio je EU kampanje „Cyber Security Month“ kojoj je cilj podignuti svijest o važnosti računalne sigurnosti među građanima Europske unije, a u Hrvatskoj se održava i u sklopu projekta Europske komisije „eSkills for Jobs“ kojim se želi dodatno potaknuti mlade na to da odaberu karijeru u ICT-u. 

Natjecanje će se održati u petak, 23. listopada 2015., u Visokom učilištu Algebra (Ilica 242, Zagreb – ulaz iz Domobranske ulice) s početkom u 18 sati. Očekivano trajanje je do ponoći, a zainteresirani timovi mogu se prijaviti prijavnicom objavljenom na eSkills.hr.

Otvoren je poziv za 2025. godinu u okviru Europskih snaga solidarnosti, evo kako se uključiti


Radi se o timskom natjecanju čija je svrha promovirati računalnu etiku, informacijsku sigurnost i timski duh. Natjecateljski timovi mogu brojati do tri člana, a cijelo natjecanje podijeljeno je u nekoliko zanimljivih zadataka. Pred natjecatelje bit će postavljeni zanimljivi zadaci koji simuliraju situacije i infrastrukturu dostupnu u stvarnim informacijskim sustavima.

Cilj natjecanja „Hacking Night“ jest sudionicima pružiti mogućnost isprobavanja njihovih hakerskih vještina u kontroliranom okruženju, i to na prikazu vježbe s dozvolom. Sudionici će se upoznati s najčešćim sigurnosnim problemima te iz prve ruke isprobati koliko je iskorištavanje sigurnosnih propusta i dolazak do osjetljivih informacija jednostavan ili kompliciran. Primijenjena znanja moći će dalje iskoristiti i za unaprjeđenje zaštite vlastitih resursa.

Natjecateljima će u sklopu događanja biti osigurana i dodijeljena potrebna infrastruktura na kojoj će se odvijati testiranja ranjivosti. Međutim, natjecatelji i timovi moraju donijeti vlastita prijenosna računala i vanjsku mrežnu opremu (npr. mrežne adaptere) s instaliranim softverima koje smatraju potrebnima. Internetska bežična mreža osigurana je u prostorima Visoke škole za primijenjeno računarstvo Algebra, tako da će natjecatelji imati pristup i dodatnim resursima.

Zadarski gimnazijalci i bivša studentica dobili priznanja za nesebičan doprinos lokalnoj zajednici


– U procesu osmišljavanja zadataka za „Hacking Night 2015.“ pokušat ćemo pokriti različita područja IT sigurnosti. Svrha ovog natjecanja, kojim obilježavamo Cyber Security Month u Hrvatskoj, jest provjeriti trenutnu razinu informatičkog znanja i vještina kojima raspolažu natjecatelji te im omogućiti stjecanje, usvajanje i primjenu nekih novih vještina u atraktivnom i, što se tržišta rada tiče, danas vrlo traženom području informatičke sigurnosti. – pojasnio je Zlatan Morić, Certified Ethical Hacker i trener u Algebri.

U sklopu natjecanja sudionike očekuju zanimljive nagrade te odlična zabava, natjecateljska atmosfera i cjelovečernja razmjena znanja uz osiguranu pizzu i piće.

Podsjetimo, internetski kriminal u posljednje je vrijeme postao učestala pojava koja poslovne subjekte i organizacije na kraju skupo košta. Istraživanje „Cyber Crime Study 2015“, koje je proveo Ponemon Institute u SAD-u, na uzorku od 58 američkih kompanija pokazalo je da te tvrtke godišnje izgube čak 15 milijuna američkih dolara zbog internetskog kriminala. To je porast od gotovo 20 posto u odnosu na godinu ranije. Studija je pokazala da se napadi najčešće odnose na kriminalne aktivnosti koje se provode na internetu – od krađe intelektualnog vlasništva, hvatanja privatnih podataka poput bankovnih računa, izrade i distribucije virusa do ometanja kritičnih nacionalnih infrastruktura.

Sudjelujte u kreativnom božićnom natjecanju u ukrašavanju božićnih drvaca