Fuchs spreman na ostavku, ali uz jedan uvjet
„Ako bi ona riješila sve njihove probleme, onda nema problema. Ako povuku sve zahtjeve, a da je cijena moja ostavka, može. Ali, oni neće povući zahtjeve."

„Ako bi ona riješila sve njihove probleme, onda nema problema. Ako povuku sve zahtjeve, a da je cijena moja ostavka, može. Ali, oni neće povući zahtjeve."
Unatoč najavi novih sindikalnih prosvjeda u obrazovanju, iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih poručuju da ne vide razlog za nezadovoljstvo jer su, kako ističu, plaće zaposlenika u obrazovanju u posljednjih deset godina porasle za više od 100 posto.
U priopćenju Ministarstva navodi se da Vlada Republike Hrvatske ne opstruira nikoga, već je kontinuirano radila na poboljšanju materijalnog i nematerijalnog položaja zaposlenih u obrazovnom sustavu. Također, reagirali su na optužbe sindikata o opstrukciji prosvjeda, istaknuvši da svatko ima pravo sudjelovati u aktivnostima izvan radnog vremena, ali da zakon jasno određuje što se može raditi tijekom radnog vremena. Što se tiče dana provedenih u štrajku, Ministarstvo smatra logičnim da ih financira sindikat.
„Sasvim je logično da sindikat plati radnicima ono što su radnici odradili za sindikat”, poručuju iz Ministarstva.
Ministarstvo tvrdi da je sa sindikatima vodilo dijalog u dobroj vjeri, ali da su predstavnici triju sindikata odbili razgovore i postavljali ultimatume, uz, kako navode, prijetnje i ucjene.
„Vrata Ministarstva su uvijek otvorena za konstruktivan razgovor, ali na ultimatume, prijetnje i ucjene ne možemo pristati“, poručuju iz resora Radovana Fuchsa.
Odgovarajući na sindikalne zahtjeve, Ministarstvo naglašava da za neke od njih trenutačno ne postoje zakonske osnove. Posebno se to odnosi na dodatke na plaće, koji nisu predviđeni Zakonom o plaćama. Ističu i da je povećanje osnovice već provedeno te da će se nakon ljeta dodatno povećati za 3 posto. Kad je riječ o koeficijentima, poručuju da je u tijeku analiza unutar Vijeća za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj i javnoj službi, te da se do završetka analize koeficijenti neće mijenjati.
„Dok Vijeće za praćenje i unaprjeđenje sustava plaća u državnoj službi i javnim službama ne dovrši spomenutu analizu, koeficijenti se ne mogu mijenjati”, poručuju iz Ministarstva.
Ministarstvo podsjeća i na dosadašnje pregovore sa sindikatima, koji su, kako tvrde, često bili praćeni nepoštivanjem dogovora s njihove strane.
„Kada su se vodili pregovori za povećanje osnovice ove godine sindikati su pristali na povećanje od 6 posto, ali uz uvjet da ne bude ocjenjivanja učitelja. Međutim, kada je Vlada na to pristala, sindikati nisu poštovali dogovor te nisu potpisali kolektivni ugovor, nego su krenuli u štrajk. Sad govore da nisu protiv ocjenjivanja, a kada im je rečeno da sami napišu pravila prema kojima će se ocjenjivati učitelji, onda su to odbili”, kažu iz Ministarstva.
U prilog svojim tvrdnjama o znatnom rastu plaća, Ministarstvo je objavilo i konkretne brojke. Prema njihovim podacima, plaće učitelja i nastavnika za ožujak 2024. godine porasle su za gotovo 38 posto u odnosu na godinu ranije, odnosno za više od 101 posto u odnosu na 2016. godinu.
Prosječne bruto i neto plaće u obrazovanju za veljaču 2025. (puno radno vrijeme):
Osnovne škole:
Učitelj mentor (koeficijent 2,17): 2.504 eura bruto / 1.757 eura neto
Učitelj savjetnik (koeficijent 2,38): 2.879 eura bruto / 1.996 eura neto
Učitelj izvrsni savjetnik (koeficijent 2,62): 3.193 eura bruto / 2.190 eura neto
Srednje škole:
Nastavnik mentor (2,17): 2.640 eura bruto / 1.852 eura neto
Nastavnik savjetnik (2,38): 2.958 eura bruto / 2.043 eura neto
Nastavnik izvrsni savjetnik (2,62): 3.295 eura bruto / 2.250 eura neto
Ministar Fuchs poručio: Ako je cijena rješenja ostavka – pristajem
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs u konferenciji za novinare osvrnuo se i na pozive sindikata da podnese ostavku. Kazao je kako mu ta ideja nije strana, ali da to ne bi riješilo konkretne zahtjeve sindikata.
„Ako bi ona riješila sve njihove probleme, onda nema problema. Ako povuku sve zahtjeve, a da je cijena moja ostavka, može. Ali, oni neće povući zahtjeve." rekao je Fuchs.
Dodao je kako ne osporava pravo na štrajk ili prosvjed, ali smatra da bi oni trebali biti održani izvan radnog vremena, bez utjecaja na nastavu i radne obveze zaposlenih u školama.
„Zašto nije održan u subotu? Bilo bi ih više da nije tijekom radnog vremena. I ne može biti prihvatljivo da se tijekom radnog vremena odlazi na prosvjed, to je onda štrajk i utječe na radni proces", istaknuo je Fuchs.