LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Rast nasilja

Eksplozija vršnjačkog nasilja u školama: koji su mehanizmi potrebni za zaštitu učenika?

U jednoj od zagrebačkih osnovih škola prijeti nova pobuna roditelja zbog neprihvatljivog ponašanja učenika, dok je u Splitu učenik izvadio nož na satu.

U jednoj od zagrebačkih osnovih škola prijeti nova pobuna roditelja zbog neprihvatljivog ponašanja učenika, dok je u Splitu učenik izvadio nož na satu.

Svjedoci smo povećanja vršnjačkog nasilja i to u osnovnim školama diljem Hrvatske, a Zagrebu prijeti još jedna pobuna roditelja. Naime, radi se o prvašiću koji je dobio dvije odgode odlaska u školu, a sada prema riječima roditelja maltretira ostale učenike.

Zbog toga roditelji traže hitnu intervenciju resornog ministarstva i ostalih službi. Prema riječima roditelja učenik pokušava udarati učenike, učitelja i asistenticu.

"Ti pokušaji su nekad uspješni bez obzira na intervencije asistentice (nekoliko puta radilo se o udarcu nogom u glavu drugih učenika)", navode.


Osim toga, učenik vrišti, vrijeđa te povremeno, navode roditelji, skida gaće i pokazuje spolovilo, baca tanjure, bježi s nastave itd. Ostali učenici su, kažu roditelji, razvili simptome traume, poput manjka koncentracije, otpora prema odlasku u školu, bolova u trbuhu prije škole, plakanja, noćnih mora, strahova i anksioznosti.

"Od svih nadležnih institucija zahtijevamo pomoć i brzu intervenciju u rješavanju ove situacije jer nismo spremni dozvoliti da se svakodnevno traumatiziranje učenika nastavi. Zahtijevamo izvanredno skraćivanje roka za ponovni postupak promjene primjerenog oblika školovanja ili drugu intervenciju koja će osigurati momentalno rješenje ove situacije", naveli su roditelji.

 

Vršnjačko nasilje u porastu


I dalje se traga za 3-godišnjom djevojčicom, obitelj majke kontaktirala odvjetnika


Nakon bojkota roditelja zbog problematičnih učenika u zagrebačkoj i pulskoj školi ovo je već treći slučaj u mjesec dana. Da je vršnjačko nasilje u porastu govore i podaci iz MUP-a prema kojima je u školskoj godini 2023./2024. zabilježeno 666 događaja povezanih s odgojno-obrazovnim ustanovama i neprihvatljivim ponašanjima mladih te nasiljem među djecom i mladima, dok je zabilježeno 362 događaja u tekućoj školskoj godini.

Socijalni radnik i predsjednik udruge Pragma Nedjeljko Marković kaže da i ako se prepozna nasilje, ono neće biti primjereno riješeno ako se u rješavanje ne uključe roditelji i stručna služba škole, ravnatelji, zavodi za socijalni rad i policija uz suradnju sa specijaliziranim udrugama. Također, rekao je da su iznimno bitni i zaštitni čimbenici, jer svatko od nas ima različitu otpornost na teške i stresne događaje.

"Od zaštitnih čimbenika ističu se jake socio-emocionalne vještine pojedinca, samopouzdanje, bliskost, toplina i podrška obitelji, ali i postojanje obiteljskih pravila i granica te posljedica za neprihvatljiva ponašanja, duhovnost, humor, privrženost i povezanost sa školskim okruženjem, kvalitetni odnosi s vršnjacima, kvalitetne aktivnosti slobodnog vremena, uključenost u život zajednice, dobre prilike u zajednici za zapošljavanje i ostale aktivnosti koje podižu kvalitetu života, niski kriminalitet itd. Upravo su ovi zaštitni čimbenici važni za prevenciju nasilja, i onog vršnjačkog", objasnio je. 


Ističe i da iako ima djece koja su lako uočljiva i pokazuju vanjske znakove da im se nešto događa u životu te nam privlače pažnju svojim ponašanjem, postoje i "mirna djeca" koju je teže uočiti.

"Veći problem su tzv. "mirna djeca", šutljiva, koja možda godinama trpe nasilje, a da nisu smogla snage i povjerenja u odrasle kako bi zatražili njihovu zaštitu. Često će tu unutarnju patnju pokazati samoozljeđivanjem ili pokušajima samoubojstva. Stoga različite preventivne akcije, projekti osvještavanja i stalnog razgovora s djecom, mogu doprinijeti da se priča o problemu i da se traži angažman stručnjaka", objasnio je.

 

Problemi i u Splitu


Hrvatski učenik među 10 posto najboljih na međunarodnom natjecanju iz informatike


U jednoj osnovnoj školi u Splitu dogodio se incident s učenikom osmog razreda, doznaje Dalmatinski portal. Na satu je izvadio nož, kojega su mu prijatelji vidjeli u torbi. Sat se nastavio, a nakon toga se otišlo u stručnu službu.

Učenik je odveden, a potom su učenici iz njegovog razreda pušteni s nastave. Kako Dalmatinski portal neslužbeno doznaje, nikome nije prijetio. Ravnateljica škole Marita Guć izvijestila je javnost o navedenom incidentu.

"Učenik osmog razred u svojoj školskoj torbi je donio nož. Kada smo to doznali odmah smo obavijestili sve nadležne službe, najprije policiju i Hitnu pomoć, koje su promptno reagirali. S učenicima koji su nazočili događaju smo razgovarali, a neki su zatražili i dodatnu psihološku potporu. Bila sam u kontaktu s timom za krizne intervencije da pokušamo smiriti tenzije", rekla je ravnateljica.


Dodaje kako je dječak nož stavio u školsku torbu i za vrijeme nastave se pohvalio prijatelju kako ga ima. 

"S tim učenikom se radi od prvog razreda. Osim stručnih službi škole, u taj rad su uključene i sve ostale nadležne stručne službe institucija, Centar za socijalnu skrb i dječji psihijatri. Kada govorimo o maloljetnicima govorimo o osjetljivoj populaciji. Tu je teško govoriti tko je mogao i trebao više. Škola je napravila sve što je trebala napraviti. S učenicima smo ponovno razgovarali da alarmiraju sve odrasle osobe, ako ikada čuju ikakvu priču, kako bismo radili na prevenciji. Tražili po hitnom postupku dodatno zapošljavanje zaštitara", rekla je ravnateljica.


Dodala je da se maloprije čula s učenikom i da se "drži dobro, malo se čudi zašto se sve ovo oko njega događa", dodala je da se nada da će događaj "konačno osvijestiti njegove roditelje".
IZVOR: INDEX
FOTO: FREEPIK