LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Predsjednički izbori

Bliži se drugi krug izbora, a evo koje su političke sklonosti građana prema obrazovanju i dobi

Dok neki kandidati uživaju široku podršku među različitim skupinama, drugi pokazuju potencijal u specifičnim segmentima biračkog tijela.

Dok neki kandidati uživaju široku podršku među različitim skupinama, drugi pokazuju potencijal u specifičnim segmentima biračkog tijela.

Nakon netom završena prvog kruga predsjedničkih izbora brojne analize glasačkih trendova privukle su veliku pozornost. Na platformi Reddit našli su se grafovi koji pružaju uvid u to kako su građani glasali s obzirom na dob i stupanj obrazovanja. Ti podaci nude zanimljive spoznaje o političkim preferencijama različitih društvenih skupina.
 

Obrazovanje kao ključni pokazatelj političkih preferencija


Prema analizama, građani s različitim razinama obrazovanja pokazali su razlike u svojim izborima. Glasovi su analizirani prema trima obrazovnim skupinama: osnovno obrazovanje (OS), srednja škola (SSS) i visoko obrazovanje (VSS).  

FOTO: Reddit

Zoran Milanović bio je uvjerljivo najpopularniji kandidat među svim obrazovnim skupinama. Posebno je dominantan među biračima sa srednjim obrazovanjem, gdje je osvojio 53% glasova, dok je među visokoobrazovanima osvojio 48%.  
Dragan Primorac ostvario je najveću podršku među građanima s osnovnim obrazovanjem, iako osjetno zaostaje za Milanovićem.  

HZZ donio preporuku: evo koja zanimanja su tražena u Zagrebu i okolici, a kojih ima previše


Marija Selak Raspudić i Ivana Kekin zabilježile su slabiju podršku, no zanimljivo je da su njihove glasove pretežno davali visokoobrazovani građani.  

Rezultati ukazuju na to da Milanović privlači širu biračku bazu, dok su ostali kandidati fokusirani na specifične demografske skupine.
 

Dob kao važan faktor glasovanja


Dobne skupine građana također pokazuju različite političke preferencije. Glasovi su analizirani prema četirima dobnim kategorijama: 18-29, 30-44, 45-59 i 60+ godina.  

FOTO: Reddit

Hoće li mladi i bitne teme za njihove živote biti zanemareni i u drugom krugu predsjedničkih izbora?


Milanović ponovno prednjači u svim dobnim skupinama, s posebno snažnom podrškom među biračima starijima od 60 godina (57%). Međutim, i mlađi birači u dobi od 18-29 godina pružili su mu solidnu podršku od 43%.  
Primorac je zabilježio najveći udio glasova među najstarijim biračima, i to 23%.  
Kekin ima veliku podršku među najmlađima, gdje je osvojila 21% glasova, što je u potpunoj suprotnosti s preferencijama starijih glasača.  
Selak Raspudić se pokazala kao kandidatkinja s općenito slabijim rezultatima u svim dobnim kategorijama.  

Rezultati pokazuju da Milanović uspješno privlači različite generacijske skupine, dok ostali kandidati, poput Kekin, nalaze specifičnu podršku među mlađim biračima.

Analiza podataka jasno pokazuje da Milanović dominira među većinom obrazovnih i dobnih skupina, čime se nameće kao univerzalni favorit. S druge strane, ostali kandidati, poput Primorca, Kekin i Selak Raspudić, oslanjaju se na podršku specifičnih demografskih segmenata.  

Kandidati za predsjednika o sigurnosti u školama: „Kasnimo za zapadnim zemljama”



Takvi rezultati upućuju na važne trendove u hrvatskoj političkoj sceni. Podaci o glasovanju prema obrazovanju i dobi sve se češće koriste za analizu političkih kampanja, što ukazuje na važnost demografskih podataka u razumijevanju političkih preferencija građana.
IZVOR: REDDIT
FOTO: STUDENTSKI.HR, ILUSTRACIJA