Aktivisti Greenpeacea skupili više od 80 vreća smeća iz potoka Črnomerec
Greenpeace, Čisteći medvjedići i inicijativa Spasimo potok Črnomerec udružili su snage kako bi očistili potok Črnomerec u sklopu kampanje #ZazeleniGrad. Skupili su više od 80 vreća smeća i istaknuli važnost očuvanja potoka u urbanim sredinama.
Greenpeace, Čisteći medvjedići i inicijativa Spasimo potok Črnomerec udružili su snage kako bi očistili potok Črnomerec u sklopu kampanje #ZazeleniGrad. Skupili su više od 80 vreća smeća i istaknuli važnost očuvanja potoka u urbanim sredinama.
Aktivisti Greenpeacea 3. srpnja u sklopu kampanje #ZazeleniGrad čistili su zagrebački potok Črnomerec i šetnicu uz njega u suradnji s građanskom ekološkom inicijativom Čisteći medvjedići i građanskom inicijativom Spasimo potok Črnomerec. Tom prilikom skupljeno je više od 80 vreća smeća duž devet kilometara potoka.
Zagreb ima, ističu iz Greenpeacea, tridesetak potoka koji su tijekom više desetljeća zanemarivani, a predstavljaju kulturnu i prirodnu vrijednost, stanište su zaštićenih vrsta i oaza bioraznolikosti unutar urbanih područja.
– Potoci trebaju otvaranje, ne dodatno zatvaranje i betonizaciju koji bi ih izbrisali. Idealni su za plavo-zelene koridore za pješake i bicikliste. Primjerice, potok Črnomerec dug 11 km bio bi sjajan koridor koji spaja Medvednicu i Savu – istaknuo je voditelj Greenpeaceove kampanje #ZazeleniGrad Ivan Gregov.
Važnost potoka u gradovima posebno dolazi do izražaja u doba visokih temperatura i ostalih posljedica klimatskih promjena. Uz to što su važni za očuvanje biljnih i životinjskih vrsta, potoci doprinose i nižim temperaturama. U tom svjetlu Mirela Ježina iz inicijative Spasimo potok Črnomerec izjavila je kako je glavni cilj inicijative očuvati otvoreni tok potoka Črnomerca i stvoriti javnu šetnicu uz njega.
Akciji čišćenja potoka Črnomerec pridružili su se i Čisteći medvjedići, inicijativa poznata po čišćenju šuma, parkova, plaža i livada diljem Hrvatske. U svojih su 15 mjeseci postojanja u nekoliko navrata čistili potoke, a kao najvećeg zagađivača ističu plastiku.
– Plastika je naš najveći neprijatelj, kako ovdje na potocima, tako i u šumama, plažama, moru, nasipima. Nerijetko se susrećemo s plastikom koja datira još iz bivše države, dakle sigurno je već desetljećima u prirodi. U svjetlu novih prijedloga zakona i prigodno na današnji Međunarodni dan bez plastičnih vrećica, nadamo se da ćemo ubuduće imati manje posla, a i da će ljudi više cijeniti sve prirodne blagodati, pa i sve naše potoke koji nipošto ne smiju biti odlagališta smeća – rekla je Ivana Leskur iz Čistećih medvjedića.
Inače, srpanj se obilježava kao mjesec bez plastike, a ovom su akcijom Greenpeace, Čisteći medvjedići i inicijativa Spasimo otok Črnomerec skrenuli pozornost na opasnost koju plastika predstavlja za očuvanje bioraznolikosti, ali i na važnost koju vodene površine poput potoka Črnomerec imaju u urbanim zonama.