Zaljubljenost i droga - u mozgu slična stvar
Zaljubljeni i slijepi, ali pomalo i ovisni?
Zaljubljeni i slijepi, ali pomalo i ovisni?
Lucy Brown već godinama provodi istraživanja na mozgu, kako na tuđima, tako i na svojemu, no već dva desetljeća istražuje kako ljubav utječe na naš mozak.
2010., Brown i njezina kolegica objavile su istraživanje koje objašnjava kako je zaljubljivanje zapravo ovisnost i da današnje ovisnosti djeluju kanalima koji su evolucijski nastali kako bi ljudi okusili osjećaj romantične privlačnosti.
Taj cijeli mehanizam tjera nas da se ponašamo na opsesivan način koji se pojavljuje i među današnjim ovisnicima.
Nakon što se zaljubila u svojeg sadašnjeg muža, Brown je obavila fMRI (funkcionalnu magnetsku rezonanciju), i potvrdila ono što je već gledala godinama na mozgovima drugih zaljubljenih osoba: nakon što pomislimo na osobu u koju smo zaljubljeni ili nakon što vidimo fotografiju te osobe, dio mozga pod nazivom ventralno tegmentalno područje reagira, tj. zasvijetli.
To je područje koje se nalazi u sredini mozga, a kontrolira motivaciju i nagrađivanje.
Nadalje, podiže se, odnosno smanjuje razina dviju važnih kemikalija u našem tijelu, dopamina i serotinin. Spoj svih promjena u našem mozgu rezultira time da zaljubljena osoba teže prosuđuje te ne može planirati na dulje vrijeme i postaje pomalo i glupa, odnosno promijeni se percepcija i ponašanje. Velike razine dopamina mogu proizvesti i halucinacije, ne samo euforiju.
Zanimljivo je da su tijekom istraživanja otkrili da u nekoliko slučajeva starijih parova mozak još uvijek jednako reagira na fotografije ili spomen osobe u koju su zaljubljeni kao i kod mladih koji su tek „svježe“ zaljubljeni. Brown smatra kako su takvi parovi zapravo okusili svoju pravu ljubavnu priču te da je broj parova koji mogu ostati zaljubljeni čitav život tek 10 do 20 posto.