LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zdravlje i spavanje

Vodič za bolji san

Koliko sati spavate u prosjeku? Je li vam to dovoljno? Koliko san utječe na kvalitetu vašega života?

Koliko sati spavate u prosjeku? Je li vam to dovoljno? Koliko san utječe na kvalitetu vašega života?

Već je 2 ujutro, a još nisam zaspao. Kako ću ustati ujutro? Ako ne zaspim u roku od 30 minuta, sutra ću biti potpuno iscrpljen. Ako su vam ove rečenice poznate, znači da ste uhvaćeni u epidemiju nesanice. Prošla je ponoć, imate manje od 6 sati da se naspavate i polako vas hvata panika. Niste jedini. Statistika pokazuje da čak 70% populacije pati od nedovoljnog i/ili nekvalitetnog sna.

BROJANJEM OVACA DO LAKŠEG SNA

Onaj tko vam je rekao poznatu broji ovce dok ne zaspiš bio je u krivu. Ako razmišljate o količini (ne)naučenog gradiva, obvezama koje morate obaviti ujutro, nekim događajima koji su se dogodili taj dan ili ako brojite ovce, vaše tijelo i um postaju napeti, nervozni i zabrinuti, što im ne daje mogućnost da se opuste i utonu u san. Čak i ako uspijete zaspati, vaše će tijelo zadržati osjećaj nervoze tijekom cijeloga dana. Dobra glazba prije spavanja, opuštajuća kupka i meditacija pomoći će vam da se opustite i lakše zaspite.

HRANA UTJEČE NA SPAVANJE

Studenti ovog sveučilišta od jeseni mogu upisati novi izborni kolegij, većina nastavnih sati provodi se na terenu


Probavljanje hrane dok spavate iscrpljujuće je za vaše tijelo i ako to obavlja za vrijeme spavanja, vrlo je vjerojatno da ćete se ujutro probuditi umorni. Jednostavno mu niste dopustili predah i odmor. Preporučeno je ne jesti 3-4 sata prije spavanja. Također, hrana koja se konzumira tijekom dana utječe na kvalitetu sna. Preporuča se veći unos vode i ugljikohidrata, žitarica, banana, riže, mlijeka i badema. Izbjegavati treba masnu i tešku hranu, fast food te namirnice kao što su čokolada, patlidžani, krumpir i vino jer potiskuju hormone sna.
 
BEZ TEHNOLOGIJE U KREVETU 

Posjetite Živu knjižnicu i otkrijte priče koje nećete pronaći na policama


Takozvano plavo svjetlo na zaslonima naših mobitela i računala potiskuju lučenje hormona spavanja – melatonina. Plavim svjetlom zavaramo mozak da je dan i on se ne može opustiti i vi ne možete zaspati. Kako bi brže i lakše zaspali, preporuča se gašenje svih nepotrebnih izvora svjetlosti u prostoriji i nekorištenje mobitela ili računala u krevetu.

NA SPAVANJE UVIJEK U ISTO VRIJEME

Također, ako svaki put idete spavati u različito vrijeme, zbunjujete svoje tijelo. Važno je odrediti vrijeme kad prestaju sve obveze i vrijeme kad nastupa opuštanje. Nakon nekoliko puta tijelo će se naviknuti na rutinu spavanja i buđenja. 

Besplatno testiranje, mjerenje i savjeti o prehrani – provjerite svoje zdravlje na PMF-u


IZVOR: BUZZFEED.COM
FOTO: PIXABAY