LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zloćudne bolesti

Svjetski dan borbe protiv raka jajnika: simptomi i prevencija

Povodom današnjeg dana donosimo nekoliko informacija o raku jajnika u koje bi svi trebali biti upućeni. Ako i vi želite na neki način obilježiti borbu protiv ove bolesti, to možete učiniti sudjelovanjem u virtualnoj utrci udruge Sve za nju!

Povodom današnjeg dana donosimo nekoliko informacija o raku jajnika u koje bi svi trebali biti upućeni. Ako i vi želite na neki način obilježiti borbu protiv ove bolesti, to možete učiniti sudjelovanjem u virtualnoj utrci udruge Sve za nju!

Današnji dan obilježava se kao Svjetski dan borbe protiv raka jajnika, povodom čega donosimo nekoliko simptoma koji mogu ukazivati na ovu okrutnu bolest, kao i nekoliko načina prevencije nastanka uznapredovalog stadija.

Problem je kod ove bolesti to što se, prema MDS-ovu priručniku, često otkrije tek kada je već uznapredovala jer u početku obično nema simptoma, a kasnije nisu specifični. Prema MDS-u u ranom stadiju nema simptoma, a zatim se javljaju neki od sljedećih: 
  • žgaravica,
  • napuhnutost,
  • rano zasićenje gladi,
  • vjetrovi,
  • bolovi,
  • križobolja,
  • bol u zdjelici,
  • anemija,
  • kaheksija,
  • oticanje trbuha,
  • ascites.
Prema ovom priručniku u bolest se sumnja kada dođu žene s neobjašnjivim napuhavanjem trbuha, promjenama u crijevnim navikama, nenamjernim gubitkom težine ili boli u abdomenu.

Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar navodi da se kod 1/4 žena još javlja nepravilno vaginalno krvarenje ili bol pri spolnom odnosu, a među simptome ubraja i umor.

Dan crvenih haljina



S obzirom na to da simptomi uglavnom nisu u početku prisutni, nužno je oslanjati se na prevenciju. Naime, u metode ranog otkrivanja ubrajaju se Papa test, LBC – tekućinska citologija i Nacionalni preventivni skrining-programi te se preporučuje minimalno jedan ginekološki pregled s transvaginalnim ultrazvukom godišnje.

Virtualna utrka To nisu samo ženske stvari

Ženama oboljelima od raka, ne nužno samo ovoga, uvelike pomaže udruga Sve za nju! koja pruža psihosocijalnu, informacijsku i logističku podršku. Osnovale su ju pacijentice Vesna Andrijević-Matovac, Bojana Benović i Almenka Balenović.

Besplatno cijepljenje protiv HPV-a: potrebno je samo prijaviti se!



Udruga 22. svibnja od 10 do 20 sati održava virtualnu utrku To nisu samo ženske stvari u kojoj mogu sudjelovati svi zainteresirani, ne samo žene. 
– Preporučeno vrijeme za trčanje je od 10 do 20 sati, a svaki sudionik izabrat će stazu na kojoj će trčati i duljinu staze. Onima kojima trčanje nije jaka strana preporučujemo barem šetnju od 800 m.
Svi koji žele sudjelovati trebaju uplatiti 100 kuna, a prikupljeni iznos donira se za nastavak rada Centra za psihološku pomoć za žene oboljele od raka i članove obitelji. Pobjednici će dobiti medalje i pravo na sudjelovanje u sljedećoj utrci To nisu samo ženske stvari 2022. godine bez uplate startnine.

Više informacija o načinu sudjelovanja i utrci općenito dostupno je na poveznici.
FOTO: PIXABAY