Saznali smo jesu li studentski domovi spremni za koronavirus te zašto je važno obaviti liječnički pregled prije useljenja
Prije useljenja u studentski dom studenti moraju obaviti liječnički pregled kojim će se utvrditi postoji li zdravstveni rizik za boravak u kolektivu. Isto vrijedi i za strane studente, a saznajemo kako su studentski domovi spremi i za pojavu osoba zaraženih koronavirusom.
Prije useljenja u studentski dom studenti moraju obaviti liječnički pregled kojim će se utvrditi postoji li zdravstveni rizik za boravak u kolektivu. Isto vrijedi i za strane studente, a saznajemo kako su studentski domovi spremi i za pojavu osoba zaraženih koronavirusom.
Grupe na Facebooku najčešće služe kako bi okupile ljude istih interesa ili kako bi se na jednom mjestu dijelile informacije o nečemu i postale su iznimno korisne. U grupi koja okuplja vašu studijsku godinu možete saznati informacije o promjeni termina ispita ili odgodi predavanja, a da ne ustanete iz kreveta. Informacije se u njima dijele munjevitom brzinom, no zbog velikog broja ljudi i efekta pokvarenog telefona ne moraju uvijek biti točne. Najbolje je stoga za važne informacije i podatke obratiti se osobama koje su ih ovlašetene dati i od kojih ćete pouzdano saznati istinu.
Naišli smo tako nedavno u Facebook grupi koja okuplja stanare jednog studentskog doma u Zagrebu nedoumice o liječničkim uvjerenjima, odnosno o mogućim sankcijama za njihovo nedonošenje. Obratili smo se stoga upravama nekoliko studentskih domova i saznali zašto su potvrde važne.
Matko Matković iz Studentskog centra u Splitu naveo je:
– Svi studenti koji su ostvarili pravo na studentski dom u redovnom natječaju, prilikom useljenja u studentski dom, u mjesecu listopadu, moraju sa sobom donijeti i liječničku potvrdu, ne stariju od 6 mjeseci, kojom potvrđuju da mogu boraviti u studentskom domu.
Dodaje kako je riječ o odredbi koja je u skladu s Pravilnikom o domskom redu i uvjetima boravka u studentskom domu te kako je studenti uvijek mogu provjeriti na mrežnim stranicama splitskog SC-a.
Marko Bošnjak, sanacijski upravitelj Studentskog centra u Zagrebu, objasnio je kako se liječnički pregled provodi u svrhu utvrđivanja zdravstvenih rizika za boravak u kolektivu te se sastoji od anamneze i dodatnih pretraga ako za njih postoji potreba.
Brucoši pregled obavljaju kod nadležnog školskog liječnika srednje škole koju su završili, a studenti starijih godina u nadležnim ambulantama školske i adolescentske medicine koje svi mogu pronaći na popisu.
Potvrdu da mogu boraviti u kolektivu moraju donijeti i strani studenti koji dolaze u studentske domove:
– Strani studenti, koji dolaze studirati u Hrvatsku te žele smještaj u jednom od studentskih domova, moraju obaviti liječnički pregled za studentski dom kod osobnog (obiteljskog) liječnika.
Oni su također dužni priložiti potvrdu o preboljenim ili aktualnim bolestima s naglaskom na kronične i zarazne bolesti te cijepni status. Kao ni ostale, ni te potvrde ne smiju biti starije od šest mjeseci.
Bošnjak je dodao kako je zagrebački SC poduzeo dodatne mjere s pojavom tzv. koronavirusa. Naime, kontaktirali su Službu za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i dobili informaciju da je dosadašnja procedura koju provode dovoljna jer pokriva i akutne bolesti. Ako se javi osoba koja je unutar 14 dana boravila na virusom zahvaćenom području i ima akutnu bolest s povišenom tjelesnom temperaturom i kašljem, treba joj se organizirati pregled u Klinici za infektivne bolesti. Više o postupanju u slučaju zaraze možete saznati ovdje.