LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Fizičko zdravlje

Saznajte kako izbjeći mnoge posljedice dugoročnog sjedenja

Sjedenje je postalo ogroman zdravstveni problem jer zbog modernoga načina života narušava naše zdravlje.

Sjedenje je postalo ogroman zdravstveni problem jer zbog modernoga načina života narušava naše zdravlje.

Već pomalo svi, neovisno o dobi, osjećamo posljedice dugotrajnog sjedenja. Prema statistikama ljudi više od deset sati dnevno provode sjedeći kako bi ispunili sve svoje obaveze. Iako se možda tako ne čini, sjedenje je ozbiljan zdravstveni problem na koji medijski stručnjaci sve više upozoravaju jer narušava naše zdravlje. Naše je tijelo namijenjeno za kretanje, dok mirovanjem ono propada.

Bolovi u donjem dijelu leđa, napetost u ramenima i vratu te nepravilno držanje samo su neke od tegoba koje se pojavljuju nakon dugotrajnog sjedenja. Samo nakon 30 minuta sjedenja stvara se pritisak na stanice te se rad metabolizma smanjuje za 90 posto. Tako, osim na mobilnost i zdravlje zglobova, sjedenje negativno utječe na metaboličke aktivnosti.

Kako je u organizmu sve povezano dolazi i do kardiovaskularnih bolesti, probavnih smetnji, psiholoških poremećaja poput depresije, nesanice, gubitka koordinacije i koncentracije. Posljedica je i debljanje jer, kako smo već spomenuli, metabolizam se usporava pa se masne stanice nakupljaju i povećavaju do 50 posto.

FOTO: Pixabay

Zato su vježbanje i kretanje izrazito važni za naše zdravlje te se preporučuje najmanje 60 minuta hodanja, trčanja, plesanja ili neke druge aktivnosti na dan kako bi se spriječila preuranjena smrt kao posljedica dugotrajnog sjedenja. No ne treba paničariti jer rješenje postoji i za one čiji posao zahtijeva sjedenje tijekom cijelog radnog vremena.

Napravite malu pauzu svakih 20 minuta, odnosno prošetajte i istegnite tijelo. Krećite se što više i obavljajte što više stvari u hodu, poput telefoniranja ili odgovaranja na poruke. Također, ne zaboravite na pravilno sjedenje. U tome će vam pomoći knjiga ili neki predmet koji ćete staviti na tjeme te probajte što duže sjediti uspravno da vam knjiga ne padne s glave. Tako ćete spriječiti grbljenje u ramenima i nepravilno sjedenje. Drugi način je da hodate s knjigom na glavi oko 5 minuta svaki dan tako da duboko udahnete, uvučete trbuh i opustite ramena.