LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Novo otkriće

Otkriven proces koji regulira zaboravljanje

Ako ste i vi frustrani zbog čestog zaboravljanja pogledajte što se zapravo događa u našem mozgu.

Ako ste i vi frustrani zbog čestog zaboravljanja pogledajte što se zapravo događa u našem mozgu.

Često vam se dogodi da se ne možete sjetiti jeste li zaključali vrata, gdje ste ostavili ključeve ili kad ste zakazali termin kod zubara? Zaboravljanje je ponekad jako frustrirajuće pogotovo kad vam se čini da vam je mozak jednostavno zablokirao.

Zaboravljanje je zapravo jednako važno kao i pamćenje - osigurava uklanjanje nepotrebnih informacija iz mozga, a potrebno je za njegovo normalno funkcioniranje.

U časopisu Cell objavljeno je znanstveno istraživanje na oblićima (caenorhabditis elegans) kod kojih se tražio potencijalan gen koji uzrokuje zaboravljanje. Znanstvenici su zatim otkrili gen koji proizvodi određeni protein, nazvan musashi za kojeg se smatra da je odgovoran za privremeni gubitak pamćenja.

Istražujući reakciju oblića na privlačne i odbojne mirise zaključili su da genetski modificirani oblići, kojima je uklonjen musashi, imaju iste sposobnosti učenja kao i oni kojima musashi nije uklonjen. U daljnjem eksperimentu ustanovljeno je da oblići bez musashia imaju istu sposobnost pamćenja kao i oni koji ga sadrže, ali bili su sposobniji i duže memorirati informaciju, drugim riječima, pokazalo se da oblići bez musashia manje zaboravljaju.

Neuroni su živčane stanice koje su međusobno povezane sinapsama koje im omogućavaju međustaničnu komunikaciju. Sinapse jačaju učenjem i pamćenjem uz pomoć proteina aducina kojeg musashi ometa. Znanstvenici su zaključili da je taj proces potreban jer se balansiranjem ta dva proteina zapravo omogućuje pamćenje, a ikakvo narušavanje tog sklada bi dovelo do oštećenja u pamćenju. 

Možda bi se, zahvaljujući ovom otkriću, uskoro mogao pronaći način za liječenje nekih bolesti koje uzrokuje gubitak pamćenja, poput Alzheimera.

FOTO: WIKIMEDIA COMMONS