Ljubljenjem do boljeg zdravlja
Ljubljenje je jedan od najranijih načina za povezivanje u zajednici, a znanost je potvrdila da može znatno pridonijeti zdravlju.
Ljubljenje je jedan od najranijih načina za povezivanje u zajednici, a znanost je potvrdila da može znatno pridonijeti zdravlju.
Svi znamo kako nam srce puca kad poljubimo bebu u mali obli obraščić, kako je običaj tako pozdraviti prijatelje ili rodbinu za Božić (koliko god godina imali, uvijek će biti onaj jedan ujak koji vas toliko uhvati za obraz da se crveni dva dana), a o ljubljenju partnera da ne govorimo. Ova nezaobilazna gesta iskazivanja osjećaja i privrženosti zapravo donosi niz pogodnosti našem zdravlju, a sada za to imamo i znanstvenu potvrdu.
1. Ispušta hormone dobrog osjećaja
Ljubljenje aktivira neurotransmitere poput oksitocina, poznatog hormona ljubavi, i vazopresina koji pomaže pri zbližavanju majke i djeteta te ljubavnih partnera. Također može izazvati ispuštanje dopamina koji može balansirati raspoloženje.
FOTO: Pixabay
2. Ti isti hormoni imaju sposobnost zacjeljivanja
Istraživanje iz 2005. govori da ljubav i zadovoljstvo smanjuju količinu stresa jer imaju velik utjecaj na motivaciju i ponašanje. Ako se tijelo ne mora fokusirati na stres, može se bolje posvetiti liječenju uma i ostatka tijela te pomoći doprinosu mentalnom zdravlju i higijeni. Ljubljenje je onda sigurno odličan lijek za ispitni stres.
3. Svjesniji ste svoje okoline
Ljubljenje često stimulira adrenalin i noradrenalin, što ubrzava rad srca i čini nas uzbuđenima. Time se evolucijski naše tijelo priprema za vršenje neke akcije ili djela. Ako vam se dogodi da vaše srdašce počne lupati, možda ste zaljubljeni, a možda ste i spremni za lov na gazele. Nikad se ne zna.
4. Smanjuje razinu kolesterola
Znanstveno je dokazano da zaljubljeno ponašanje ima utjecaj na stres, a samim time smanjuje i parametre kolesterola uzrokovanih stresom. Kolesterol također utječe na proizvodnju progesterona, estrogena i testosterona. Volimo se pa ćemo skinuti kile!
5. Pomaže kod alergija
Ne morate se više bojati da ćete kihnuti na partnera ili partnericu. Japansko istraživanje iz 2003. zaključilo je da su nakon 30 minuta ljubljenja s partnerom uz laganu glazbu ispitanici imali manje problema s kožom i reakcijama na pelud. Pa dobro, zašto nam ovo netko nije prije rekao? Mogli smo godinama živjeti bez akni i reakcija na grinje.
FOTO: Tumblr
6. Može poboljšati imunitet
Poljupci su poput cjepiva, slinom se izmjenjuju bakterije, od čega se možete razboljeti ili razviti imunitet time što ste se izložili novoj skupini bakterija. Kako bi se to u potpunosti iskoristilo, trebali biste se ljubiti najmanje devet puta dnevno. Pripremite labelo i bocu vode.
7. Saznat ćete koliko ste kompatibilni s partnerom/-icom
Svaki fizički kontakt može osnažiti povezanost para u vezi, čime se povećava osjećaj zadovoljstva samim time što ste u vezi. Istraživanje iz 2013. govori da se često ljubljenje može povezati s percepcijom para o kvaliteti njihove veze – što su se češće ljubili, bili su sretniji, što se nije pokazalo istinitim kod seksualnih odnosa.