LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Napredak u medicini

Liječenje bakterijskih infekcija bez antibiotika postaje moguće

Budući da su s vremenom brojne bakterije razvile rezistenciju na antibiotike, a medicina tako naišla na veliku prepreku, otkriće nizozemskih znanstvenika moglo bi spasiti milijune života.

Budući da su s vremenom brojne bakterije razvile rezistenciju na antibiotike, a medicina tako naišla na veliku prepreku, otkriće nizozemskih znanstvenika moglo bi spasiti milijune života.

Otkad je otkriven penicilin 1928., antibiotici su postali najvažniji i najučinkovitiji lijek protiv bakterijskih infekcija. Kroz skoro stoljeće njihove široke, a ponekad i neispravne primjene, došlo je do razvoja rezistencije brojnih bakterija na lijek.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) mnogo je puta upozoravala na tu prijetnju, tvrdeći da je postantibiotska era, u kojoj manje infekcije ili ozljede postaju opasne po život, vrlo vjerojatna već u 21. stoljeću.

Srećom, kako napreduju bakterije, napreduje i znanost. Tako su znanstvenici iz nizozemske biotehnološke tvrtke Micreos stvorili prvi lijek koji ne sadrži antibiotike, a liječi bakterijske infekcije. Tim važnim otkrićem napokon smo dobili prednost u borbi s ovim mikroorganizmima.

Ispitivanje je pokazalo da ovaj lijek ima efekta čak i na stafilokok MRSA, koji je otporan na širok spektar antibiotika. Lijek je već dostupan kao krema za kožne infekcije, a sljedeći je korak stvaranje tablete ili injektibilnog oblika, što se planira kroz sljedećih 5 godina.

Ključ koji ovaj lijek čini toliko učinkovitim u tom je što napada infekcije na potpuno drugačiji način. Koriste se enzimi endolizini – prirodni produkti bakteriofaga, specifičnog virusa koji napada bakterije. Na taj način može se postići visokospecifični napad te sačuvati one bakterije koje već prirodno žive u našem organizmu i koriste nam.

Izvršni direktor Micreosa, Mark Offerhaus, tvrdi da proizvodnja i razvitak ovog lijeka počinje novu eru u borbi protiv bakterija rezistentnih na antibiotike. Isto tako kaže da bi milijuni ljudi diljem svijeta, pogotovo u zonama koje SZO smatra kritičnim prema broju raširenih i rezistentnih bakterija, mogli pronaći spas baš u primjeni ovog novog načina liječenja.

FOTO: MEDICALDAILY