Kako smanjiti želju za slatkim
Tradicionalna se kineska medicina temelji na ravnoteži i ako se ona poremeti, čovjek se može razboljeti. Donosimo ti savjete kako suzbiti želju za slatkim po načelima tradicionalne kineske medicine.
Tradicionalna se kineska medicina temelji na ravnoteži i ako se ona poremeti, čovjek se može razboljeti. Donosimo ti savjete kako suzbiti želju za slatkim po načelima tradicionalne kineske medicine.
U tradicionalnoj kineskoj medicini želja za slatkim dolazi zbog slabe probave organa koji nazivamo slezena. Slezena prema tradicionalnoj kineskoj medicini voli biti u toplome i suhome, a upravo ju šećer čini hladnom i vlažnom. To može uneravnotežiti probavu, što nas naposljetku izbacuje iz ravnoteže. Slijedeći načela istočnjačke medicine, možemo spriječiti te uzorke i osjećati se zdravijima.
Kao prvi način suzbijanja želje za slatkim često se navodi đumbir, to je jedna od najboljih biljaka za probavu koja suzbija želju za slatkim. Možete ga pomiješati s kurkumom, limunom i toplom vodom, nikako hladnom. Đumbir je također snažan antioksidans, a sadrži i antiupalne agente. Također u čaj možete dodati i narančinu koru koja smanjuje vlažnost, odnosno pektin koji se nalazi u kori naranče eliminira vlagu koja smeta slezeni.
Nadalje, pokušajte što više jesti žuto i narančasto povrće kao što su slatki krumpir, tikva i bundeva, jer ono pomaže reguliranju probave, a uzimanje hrane s velikim udjelom vlakana pomaže balansu šećera u krvi. To se odnosi na mekinje, zeleno povrće, voće s velikim udjelom pektina kao jabuke ili kruške te žitarice. Pokušaj jesti hranu s velikim udjelom vlakana tijekom cijelog dana za bolju probavu i osjećaj sitosti. Ne kažu naše majke i bake bezveze da uzmemo jabuku kada nam se jede nešto slatko. Jabuke također sadrže pektin, a upravo su i zapadnjačka medicinska istraživanja pokazala kako on pomaže pri sagorijevanju kalorija. U tradicionalnoj kineskoj medicini jabuke se smatraju prirodno slatkima pa ih možeš jesti kuhane, pečene ili u boliku umaku, što pomaže kod probave, a nisu „vlažne".
FOTO: Pixabay
Od pića također pokušaj s mineralnom vodom jer ona pomaže pri ispiranju toksina iz sistema te da se osjećamo lakše. Preporučuje se smanjenje kofeina, sokova, zaslađenih pića i voćnih sokova jer sadrže ogromne količine šećera. Daj priliku biljnim čajevima. Ako se ne možeš odreći omiljene ti kave, dodaj cimet. Cimet možeš dodati i u zobene pahuljice, a njime ćeš poboljšati šećer u krvi i smanjiti želju za šećerom. U zapadnjačkoj medicini cimet je pokazao učinkovitost kod stabiliziranja šećera u krvi, no u kineskoj tradicionalnoj medicini on grije središte tijela i pokreće energiju.
I na kraju, možda i najvažniji savjet – jedi sporije. Istočnjačka kultura se može svesti na uživanje u hrani i promišljeno jedenje, dok se na Zapadu sve više-manje svodi na brzinu. Usredotoči se na okus i teksturu hrane koju jedeš. Odloži vilicu između zalogaja. Uživaj. Ne daj se smesti dok jedeš, više se posveti tanjuru i onome što jedeš, razmišljaj o tome kako se osjećaš i kada počinješ osjećati sitost.