LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
JOB4ME 2.0

Jeste li znali da volontiranje može biti učinkovita strategija za prevladavanje osjećaja usamljenosti?

Povezivanje s drugima, jačanje osjećaja pripadnosti, smanjenje stresa i anksioznosti, razvoj vještina i pružanje strukture samo su neki od načina na koje volontiranje može pozitivno utjecati na naše emocionalno blagostanje.

Povezivanje s drugima, jačanje osjećaja pripadnosti, smanjenje stresa i anksioznosti, razvoj vještina i pružanje strukture samo su neki od načina na koje volontiranje može pozitivno utjecati na naše emocionalno blagostanje.

U današnjem svijetu, osjećaj usamljenosti postaje sve učestaliji, posebno među mladima i starijima. Iako se može činiti kao da smo okruženi ljudima, mnogi od nas se bore s unutarnjim osjećajem izolacije i osamljenosti. Međutim, postoji jedan učinkovit način da se prevladaju ti osjećaji – volontiranje. Donosimo kako volontiranje može pomoći u smanjenju usamljenosti i donijeti pozitivne promjene u životima pojedinaca.

Volontiranje donosi brojne prednosti, posebno kada je riječ o prevladavanju osjećaja usamljenosti. Kroz volontiranje imate priliku povezati se s drugima, upoznati ljude sličnih interesa i vrijednosti, što može postati temelj za nova prijateljstva i podršku. Sudjelovanje u grupnim aktivnostima omogućava dijalog i zajednički rad na ciljevima, što dodatno jača međuljudske odnose i smanjuje osjećaj usamljenosti. Osim toga, volontiranje stvara osjećaj pripadnosti i zajedništva. Pridruživanje grupi volontera ili organizaciji omogućava vam da postanete dio nečega većeg od sebe, što može značajno smanjiti osjećaj usamljenosti jer vas povezuje s ljudima koji dijele slične ciljeve i vrijednosti. Ovaj osjećaj da doprinosite zajednici može biti vrlo ispunjavajuć.

Volontiraj bez kompromisa i ove godine: pridruži se akciji u listopadu samostalno ili timski


Sudjelovanje u volonterskim aktivnostima također može pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti, koji često prate usamljenost. Kada se fokusirate na pomoć drugima, preusmjeravate svoju pažnju s vlastitih problema i izazova. Volontiranje pruža osjećaj postignuća i svrhe, što može poboljšati vaše emocionalno stanje i opće blagostanje. Također, volontiranje doprinosi razvoju novih vještina i povećanju samopouzdanja. Suočavanje s novim izazovima i stjecanje iskustava čine vas sposobnijima i samopouzdanijima, što može pomoći u izgradnji socijalnih odnosa i prevladavanju osjećaja usamljenosti, jer se osjećate sigurnije u interakciji s drugima.

Uključivanje u volonterske aktivnosti stvara strukturu i rutinu u vašem životu. Kada se obvezujete na određene volonterske obaveze, imate plan i svrhu, što može smanjiti osjećaj praznine i usamljenosti. Rutina pruža osjećaj stabilnosti i normalnosti, što je posebno važno kada se osjećate izgubljeno ili osamljeno. Na kraju, pružanje pomoći drugima je ključna komponenta volontiranja. Fokusiranjem na to kako možete pomoći drugima često zaboravljate na vlastite brige. Ovaj altruistički pristup može donijeti unutarnji mir i zadovoljstvo, a osjećaj usamljenosti se smanjuje kada shvatite koliko ste važni i korisni za svoju zajednicu.

Volontiranje je snažan alat za prevladavanje osjećaja usamljenosti. Povezivanje s drugima, jačanje osjećaja pripadnosti, smanjenje stresa i anksioznosti, razvoj vještina i pružanje strukture samo su neki od načina na koje volontiranje može pozitivno utjecati na naše emocionalno blagostanje. Bez obzira na to jeste li mladi ili stariji, uključivanje u volonterske aktivnosti može vam pomoći da pronađete novu svrhu i povezanost s drugima. Stoga, sljedeći put kada se osjetite usamljeno, razmislite o volontiranju i posjetite stranicu Volonterskog centra – možda ćete otkriti kako možete učiniti razliku ne samo u životima drugih, već i u vlastitom.

Zagrebački fakultet traži volontere za organizaciju događaja, odlična prilika za profesionalni razvoj




Članak je nastao u sklopu projekta JOB4ME 2.0 – volontiranjem do posla, a za sadržaj je odgovoran isključivo Centar za razvoj mladih. Projekt provodi CERM u partnerstvu s Gradom Glinom, Gradom Hrvatska Kostajnica i s udrugom Ženska soba te uz financijsku potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA