LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Povezanost s genima

Jeste li jutarnji ili večernji tip?

Način i vrijeme spavanja dovoljno je regulirati uz nekoliko malih trikova i sigurni smo da ćete se buditi odmorniji i spremniji za sve obaveze

Način i vrijeme spavanja dovoljno je regulirati uz nekoliko malih trikova i sigurni smo da ćete se buditi odmorniji i spremniji za sve obaveze

Jutarnje buđenje prava je muka i ponekad zna trajati i više od sat vremena? Možda vam znanost može pomoći u tome kako da se budite odmorni i naspavani.

Znanstvenici tvrde da postoje jutarnji i večernji tipovi ljudi (jutarnje ptice ševe i večernje sove). Kojoj skupini pripadate ovisi o 20 tisuća živčanih stanica koje, u skladu s vašim svakodnevnim obavezama, reguliraju vaše hormone, potrebu za hranom i snom.

Dolazi drugo izdanje konferencije „Women who are changing science”, na projektu sudjeluje čak 5 organizatora


FOTO: Tumblr
 

Hrvatski znanstvenici među 2% najutjecajnijih u svijetu, na listi i dvojica rektora


Jutarnji tipovi uglavnom idu spavati u ranije večernje sate, dok oni večernji (uglavnom osobe mlađe životne dobi) u krevet liježu u kasnim večernjim ili čak i ranim jutarnjim satima. Svakako je bolje biti jutarnji tip, jer se tijekom noći odmorite dovoljno da vam živčane stanice mogu funkcionirati tijekom cijelog dana.

Ako se ne možete natjerati na ranije spavanje probajte si kao svojevrsni ultimatum postaviti da svaku noć morate odspavati 7 do 8 sati, gledajući na to da svaku večer idete u krevet i ujutro se budite u isto vrijeme. Prije spavanja pokušavajte izbjegavati svjetlo, jer gledajući mrak oči šalju signal mozgu da je vrijeme odmora. Uzmite u obzir da vrijeme spavanja može ovisiti i o genetici.

Sveučilište u Splitu sudjeluje u međunarodnoj znanstvenoj platformi kroz koju se potiču rješenja za globalne probleme


IZVOR: MENTAL FLOSS
FOTO: FLICKR