Jeftine i jednostavne metode za smanjenje stresa i vraćanje energije u studentskoj svakodnevici
U moru obveza, treba znati i stati, pronaći vrijeme za opuštanje i punjenje baterija. U ovom tekstu donosimo nekoliko metoda koje vam u tome mogu pomoći.
U moru obveza, treba znati i stati, pronaći vrijeme za opuštanje i punjenje baterija. U ovom tekstu donosimo nekoliko metoda koje vam u tome mogu pomoći.
Akademska godina tek je počela, uhodavate se u raspored predavanja, pokušavate posložiti kalendar života s obzirom na sve obveze. Izazovno je vratiti se u rutinu nakon ljeta i vrlo često je stresno kombinirati sve željene aktivnosti jer dolazi do osjećaja da samo letite s jedne obveze na drugu. A uskoro kreće i prva runda kolokvija. U svom tom kaosu, treba znati i stati, pronaći vrijeme za opuštanje i punjenje baterija. U ovom tekstu donosimo nekoliko metoda koje vam u tome mogu pomoći, a neće pritom osiromašiti vaš studentski bankovni račun.
Fizičke aktivnosti
Najjeftinija antistres terapija koja dokazano djeluje na smanjenje stresa i opuštanje jest – šetnja. Štoviše, bilo kakva fizička aktivnost kao što je trening, random partija nogometa, odbojke, badmintona ispred doma itd., pomoći će vam da razbistrite glavu, aktivirate tijelo i dobijete dovoljno energije da se lakše borite s izazovima u svakodnevici.
U svakom danu zaista možete i bilo bi dobro da izdvojite barem pola sata za hodanje. Prošetajte par stanica do faksa, do neke udaljenije menze na večeru ili jednostavno otiđite u park ili obližnju šumu i napravite đir. Vaše tijelo i glava bit će vam zahvalni, a ne košta vas baš ništa.
Meditacija
Meditacija je također izvrstan način opuštanja. Doslovno možete pustiti neku laganu glazbu i ispružiti se na pod u sobi pola sata. Izravnajte malo kralježnicu od sjedenja, opustite tijelo i uživajte u tih pola sata ne radeći ništa. Dobro je da si to priuštite, plus nećete potrošiti niti eura sa svog studentskog računa za taj gušt.
Spavanje
Nekako smo mi naviknuli da je, kad zagusti s obvezama, najlakše vrijeme otkinuti od sna. I dogodi se onda da danima spavate 4-5 sati, umjesto barem 7-8. A to nije dobro. I zato vas potičemo da već sad radite na tome da poštujete vrijeme za odmor i san. Naspavan i odmoran čovjek je, na koncu, i puno produktivniji preko dana. Možda vam se sad čini da dobro funkcionirate i s manje sna, ali evo vam izazova – probajte barem dva tjedna spavati minimalno 7 sati i vidjet ćete promjene na bolje.
A ako je vama antistres terapija sjesti na balkon, popiti kavu i gledati u nebo – držite se toga. Odnosno, što god vam pomaže da u danu napravite odmak od svega i stanete malo, dobro je za vas i bez obzira na okolnosti, uvijek probajte naći vrijeme za to.