LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Ljepota i zdravlje

Istraživanje o bakterijama na kozmetici i kratak vodič za čišćenje „make-up“ torbice

Svi mi imamo ono jedno sjenilo koje nikada nismo upotrijebili. Još je gore ako imaš paletu sjenila koju si kupila samo zato što ima nijansu koja tebi treba, a ostalih 9 nikad nisi ni pipnula.

Svi mi imamo ono jedno sjenilo koje nikada nismo upotrijebili. Još je gore ako imaš paletu sjenila koju si kupila samo zato što ima nijansu koja tebi treba, a ostalih 9 nikad nisi ni pipnula.

Opet ti se otvorilo sjenilo i prosulo po torbici? Ne možeš naći olovku za obrve jer ti smetaju stare sasušene maskare? Kako se samo tako brzo zaprlja? Možda je vrijeme za proljetno čišćenje make-up torbice...

Korak #1: Baci sve što je staro ili ne koristiš

Svi mi imamo ono jedno sjenilo koje nikada nismo upotrijebili. Još je gore ako imaš paletu sjenila koju si kupila samo zato što ima nijansu koja tebi treba, a ostalih 9 nikad nisi ni pipnula. Prije svega baci sve što je staro. Stare maskare, potrošena ili jako oštećena sjenila i rumenila, stare olovke za oči, obrve, usta. Kod bacanja imaj na umu rok trajanja određenog komada kozmetike. Možda ti ovaj popis pomogne:

  • tuš i maskara: 3 mjeseca
  • sjajilo: 3-6 mjeseci
  • tekući puder i korektor: 6-12 mjeseci
  • rumenilo i sjenilo u kremi: 6-12 mjeseci
  • rumenilo i sjenilo u kamenu: 1 godina
  • ruž: 12-18 mjeseci
  • puder u prahu: 2 godine
  • olovka za oči i usne: 2 godine
  • kreme, serumi, losioni, mlijeka, ulja… 1-2 godine

Vizažistica Lauren Reid ima mnoštvo dobrih savjeta za spašavanje stare šminke. Možda nam se čini da su sjenila i rumenila otvrdnula i problijedila, ali to je samo na površini tako. Kako bi im se vratio stari sjaj, dovoljno je malo maramicom sastrugati površinu. Kad se radi o tekućinama kao što je puder ili BB krema, nema varanja i produživanja roka trajanja. Zamislite samo koliko se bakterija stvori u otvorenoj tekućini koja stoji otvorena više od godine dana?

Naučite kako se nositi s usamljenosti u eri društvenih mreža na „online” radionici


Ako mislite da su napisani rokovi trajanja samo još jedan marketinški trik kako biste više i češće kupovali, ispada da nije baš tako.

Britanski Elle svojedobno je napravio istraživanje koliko pojedini komad šminke sadrži bakterija i rezultati su šokantni. Ispitali su jeftinu i onu nešto skuplju kozmetiku te došli do zaključka da se bakterije razvijaju jednako brzo u obje skupine. Najviše bakterija pronađeno je na vrhu olovke za oči! Otkriveno je 185 bakterija po gramu, s tim da su neke vrste bile patogene tj. opasne za zdravlje. Najmanje bakterija nalazilo se na puderu, oko 10 po gramu. Problematične su bile četkice i kistovi kojima svakodnevno razmazujemo pudere i nanosimo ih na lice. Iz tog razloga potrebno ih je svaki tjedan proprati šamponom u toploj vodi ili nabaviti profesionalna sredstva za dezinficiranje kozmetičkog pribora kakva koriste vizažisti.

Korak #2: Čišćenje

Već je navedeno kako se peru četkice i kistovi. No što je s drugim kozmetičkim proizvodima?

Prije svega, kozmetiku se ne bi smjelo držati u kupaonici nego na suhom mjestu više-manje stalne sobne temperature kako bi se spriječio nastanak gljivica. Olovke za oči i usne u stalnom su dodiru sa sluznicom. Najbolje bi bilo oponašati vizažiste i upaljačem dezinficirati vrhove olovaka. Ako vam se to čini previše, onda ih samo češće naoštrite. Ruževe povremeno prebrišite papirnatim rupčićem i nastojte ih što manje posuđivati i dijeliti s prijateljicama, sestrom, mamom... Naposljetku, povremeno ubacite svoju torbicu za kozmetiku u veš mašinu. Ako se bojite da će nastradati ili da će joj se boja isprati, možete ju ručno oprati u toploj vodi i sapunu. Također, nije preporučljivo prati torbicu s odjećom osim ako želite da bude sva šljokičasta od ostataka rasutih rumenila.

Korak #3: Održavanje

Brkovi i brade i ove godine idu na aukciju u suradnji sa splitskim sveučilištem, evo kako možete sudjelovati


Redovito čistite po navedenim uputama, a jednom ili 2 puta godišnje zaista se posvetite temeljitom čišćenju. Ako na ambalaži piše npr. najbolje upotrijebiti 2 godine nakon otvaranja, zabilježite si taj datum. Upravo na to treba paziti kod uporabe esencijalnih ulja jer su jako osjetljiva pa ih je najbolje kupovati u manjim pakiranjima.

U nastavku možete pogledati kako očistiti kozmetiku:

Organizirana akcija besplatnog cijepljenja protiv HPV-a za splitske studente


IZVOR: HERCAMPUS.COM
FOTO: PINTEREST