LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
U odnosu na rujan

Cijene limuna niže i do 40%, znate li razlog?

Početkom listopada akcijske cijene limuna pale su ispod 10kn. Jeftiniji limuni uvezeni su iz Turske, a na njihovoj deklaraciji stoji upozorenje da su tretirani fungicidom imazalilom koji je potencijalno iznimno opasan za zdravlje.

Početkom listopada akcijske cijene limuna pale su ispod 10kn. Jeftiniji limuni uvezeni su iz Turske, a na njihovoj deklaraciji stoji upozorenje da su tretirani fungicidom imazalilom koji je potencijalno iznimno opasan za zdravlje.

Cijena limuna dosegla je svoj maksimum u rujnu, kada je kilogram koštao i do 30 kn. Ekstremne vremenske prilike koje su pogodile proizvođače limuna u SAD-u te proljetne štete zbog gljivičnih oboljenja na usjevima u Mexicu i Južnoafričkoj Republici dovele su do ovog povijesnog rekorda, prenosi Tportal.

No početkom listopada akcijske cijene limuna pale su ispod 10 kn. Činjenica da limun nije tipična sezonska namirnica i da ga obično ima kroz cijelu godinu zaintrigirala je novinare i potakla da istraže uzrok tako naglog pada cijene.

Jeftiniji limuni koji se nude na našem tržištu uvezeni su iz Turske. Na njihovoj deklaraciji stoji upozorenje „Ne koristiti koru! Limun je tretiran imazalilom.“ i to vrlo sitnim slovima koje veliki broj kupaca ne može pročitati.

Imazalil je fungicid koji se inače koristi u tretiranju i drugog voća poput jabuka, naranči i banana. Kako tvrdi portal Supermarket.info, prodire kroz cijeli plod, ne samo kroz koru, a toliko je toksičan da iritira kožu i izaziva suzenje očiju. Vrlo je stabilan čak i na višim temperaturama, a djeluje na reproduktivne organe i dokazano je kancerogen.

Prosječna utvrđena količina je 5,2 mg/kg pa je dovoljna jedna veća naranča za prekoračenje dopuštenog dnevnog limita. Kod dojenčadi i male djece izaziva probleme u središnjem živčanom sustavu, a kod odraslih može djelovati i na reproduktivne organe.

Nakon objave tih saznanja stvorila se panika kod kupaca, no, kako kaže Daniela Čepelak Dodig iz Hrvatskog zavoda za toksikologiju, potpuno nepotrebno.

„Doze koje bi eventualno mogle izazvati oštećenje zdravlja se na limunima, mandarinama i narančama ne nalaze. Naime, radi se o vrlo malim dozama koje ne predstavljaju opasnost za ljudsko zdravlje. S druge strane, jedino što je do sada znanstveno potvrđeno vezano uz imazalil jest da može nadražiti kožu i oči u koncentracijama većim od 20%. Što se tiče karcinogenosti i reprotoksičnosti, nema dokaza da djeluje na taj način“, napominje Čepelak Dodig. 

FOTO: TUMBLR