LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Što se događa u tijelu kad smo istovremeno pijani i napušeni

Alkohol i marihuana - rizična kombinacija

Što za naš organizam znači istovremena konzumacija alkohola i marihuane? Očekujemo da psihoaktivne tvari u kanabisu utječu na kognitivne procese u mozgu, dok alkohol djeluje kao depresor središnjeg živčanog sustava. No, izgleda da u kombinaciji donose drugačiji ishod.

Što za naš organizam znači istovremena konzumacija alkohola i marihuane? Očekujemo da psihoaktivne tvari u kanabisu utječu na kognitivne procese u mozgu, dok alkohol djeluje kao depresor središnjeg živčanog sustava. No, izgleda da u kombinaciji donose drugačiji ishod.

Dosad je provedeno mnogo istraživanja o tom kako alkohol ili marihuana utječu na ljudski organizam te su precizno određeni trenutni i dugoročni efekti svakog opijata pojedinačno. Međutim, znanost se vrlo malo bavila učincima koje donosi njihovo kombiniranje.

Marihuana je osušeno cvijeće biljke konoplje (Cannabis sativa) koje sadrži psihoaktivnu tvar tetrahidrokanabinol, poznatiji kao THC. Njezin efekt počinje kad THC dođe u kontakt s kanabinodnim receptorima na mozgu i pokrene ih. Alkohol, s druge strane, djeluje kao depresor središnjeg živčanog sustava. Profesor psihologije i neuroznanosti na državnom sveučilištu u Ohiu Gary Wenk tvrdi da usporedba ovih dvaju opijata nije slična ni usporedbi krušaka i jabuka.
 

„To je više kao usporedba jabuka i povrća. Riječ je o dva posve različita opijata“, kaže Wenk.


Pojednostavljeno objašnjenje je da THC u velikoj mjeri ima kognitivne učinke (npr. iskrivljen osjećaj za vrijeme ili paranoja), dok alkohol uglavnom utječe na motoričke sposobnosti (otežano pravocrtno hodanje i nerazgovijetan govor). Znači li istovremeno uzimanje oba sredstva ispoljavanje svih navedenih simptoma?

Kombinacijom ne osjećamo efekte jednog i drugog


Profesor Scott Lukas s Medicinskog fakulteta Harvard 2001. objavio je istraživanje koje dokazuje da kombinacija ima potpuno drugačiji ishod. Ispitao je međudjelovanje različitih opijata te otkrio da se kod osoba koje su pušile marihuanu i popile veliku količinu alkohola količina THC-a u krvnoj plazmi gotovo udvostručila! Osim toga, u usporedbi s osobama koje su pušile „travu“ i pile placebo piće, pripite osobe prije su osjetile učinke marihuane te su ocijenile svoj subjektivan osjećaj više „napušenim“. To znači da kod pijanih osoba više THC-a krvotokom dođe do mozga kroz prvih nekoliko minuta od konzumacije. Jedno od objašnjenja ovog efekta je činjenica da alkohol uzrokuje promjene na krvnim žilama, što pojačava apsorpciju udahnutog THC-a.

Lukas ne smatra da bi ova kombinacija mogla biti letalna, ali kaže da bi mogla biti rizičnija od samog opijanja ili samog „napušavanja“. Kad veća količina THC-a odjednom utječe na mozak zahvaljujući etanolu u alkoholnim pićima, uobičajeni učinci kanabisa (smanjena sposobnost rasuđivanja, usporena percepcija vremena, pojačana osjetljivost na zvukove, slike i dodir te ubrzan rad srca) se pojačavaju.
 

„To znači da postoji veća vjerojatnost da se dogodi nesreća poput utapanja ili prometne nesreće“, tvrdi Lukas.


Također ističe da su količine droge korištene za istraživanje bile puno manje od onih koje ljudi najčešće konzumiraju.


Nedavno je i Sveučilište Duke objavilo slično istraživanje. Oni su otkrili da štakori u adolescenciji pod utjecajem etanola i THC-a imaju manju želju za istraživanjem od onih koji su bili pod utjecajem samo jednog od opijata. Isto su tako otkrili da odrasli štakori pod utjecajem sporne kombinacije imaju više poteškoća s pamćenjem novih objekata u usporedbi s onima pod utjecajem svakog opijata pojedinačno.

Znanost nije daleko dogurala s ovim pitanjem pa je osim daljnjih ispitivanja potreban i dodatan oprez pri istovremenoj konzumaciji oba opijata.
 

FOTO: PHOTOBUCKET