LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Zaposleni vs nezaposleni studenti

Zaposleni studenti objašnjavaju zašto rade, a nezaposleni zašto se nisu zaposlili i što im je najteže financirati

- Studij koji sam odabrao zahtijeva jako puno rada i posvećenosti. Uz svakodnevna predavanja i laboratorijske vježbe, moram se pripremiti za svako predavanje te zbog toga vremenski nisam u mogućnosti raditi. - jedan je od komentara koje smo dobili od studenata.

- Studij koji sam odabrao zahtijeva jako puno rada i posvećenosti. Uz svakodnevna predavanja i laboratorijske vježbe, moram se pripremiti za svako predavanje te zbog toga vremenski nisam u mogućnosti raditi. - jedan je od komentara koje smo dobili od studenata.

Sasvim je uobičajen scenarij da se studenti odluče zaposliti. Ponuda studentskih poslova raznolika je, poslodavci uglavnom nude fleksibilno radno vrijeme, a poslovi studentima pomognu u izvršavanju financijskih obaveza. S druge pak strane, nekima fakultetske obveze jednostavno ne dozvoljavaju da se zaposle. Odlučili smo istražiti koji su primarni razlozi zapošljavanja studenata, odnosno odabira da ne rade, što svojim odlukama dobivaju, a što gube.

Antonia iz Zagreba i Kristina iz Slavonskog Broda čitavo vrijeme studiranja rade. Kao razlog zapošljavanja navode financije, Antonia je osim toga dodala:

 – Također, bila sam željna novih iskustava i znanja koja mogu steći radom.

Budući da su financije objema bile osnovni motiv pri zapošljavanju, zanimalo nas je bi li se zaposlile da su bile u drugačijoj financijskoj situaciji. Antonia ponovno ističe važnost iskustva koje je stjecala:

 – Radila bih svakako. I svaki posao koji sam do sada radila ponovila bih, sve je to velika lekcija u životu. Poslovi te nauče svašta, a i na taj način stvoriš brojne kontakte, ljudi čuju za tebe, stvoriš si neku podlogu za dalje.

Kristina ne dijeli njezino mišljenje i cijenila bi komfor da ga ima:

 – Ne bih sigurno da su mi roditelji mogli priuštiti određene stvari koje sam si htjela kupiti jer bih se oslonila potpuno na njih i time bih mogla imati sve što sam htjela.

Zaradu od studentskih poslova djevojke su najčešće trošile na odjeću, kozmetiku ili izlaske, a Antonia je uspjela uštedjeti za putovanja te čak da otplati trogodišnji preddiplomski studij.


Vezano: U novoj godini porasla minimalna satnica za obavljanje studentskih poslova; podsjećamo koliko sada iznosi


Dva su Kristinina posla bila vezana uz njezinu struku, budući da je studentica nastavničkog smjera kroatistike. Odgovaralo joj je i radno vrijeme pa je spojila ugodno s korisnim:

 – Dijelom - posao je oko djece što je blisko mojoj struci, ali povezanost je ispala sasvim slučajno, tj. nisam namjerno birala posao koji je blizak mojoj struci. Taj mi je posao s obzirom na vrijeme njegova obavljanja bio najpovoljniji.

Kod Antonije je slučaj bio nešto drugačiji:

 – Radim u struci, no volonterski. Poslovi od kojih zarađujem nisu nimalo povezani s mojom strukom.

Kako bismo doznali probleme s kojima se nose studenti koji ne rade, razgovarali smo s Patrikom koji studira u Osijeku i Sarom koja studira u Zagrebu. Oboje su prva godina fakulteta te naglašavaju kako je osnovni razlog zbog kojeg ne rade prilagodba na fakultet i novu okolinu.

 – Ne radim zato što mi je teško naći posao s fleksibilnim radnim vremenom, a rad u smjenama ne odgovara mom rasporedu na faksu jer gotovo svaki dan imam jutarnja i popodnevna predavanja.

 – Studij koji sam odabrao zahtijeva jako puno rada i posvećenosti. Uz svakodnevna predavanja i laboratorijske vježbe, moram se pripremiti za svako predavanje te zbog toga vremenski nisam u mogućnosti raditi

Na pitanje o tome što im je najteže financirati odgovorili su jednako – stan. Naime, ni jedno od njih nije uspjelo dobiti studentski dom koji bi im uvelike smanjio troškove studiranja. Patrik prima stipendiju svoje općine koja mu olakšava financiranje, tvrdi kako nju troši za vlastite potrebe (hrana i druženja), dok Sara ne prima stipendiju i dodaje:

 – Da samostalno zarađujem poboljšala bih si društveni i kulturni život. Priuštila bih si više odlazaka na koncerte i društvene događaje.

Sara je rekla kako planira raditi preko ljeta kada ne bude imala toliko studentskih obaveza:

 –Razmišljam o radu preko ljeta, a za vrijeme akademske godine  možda uzmem jednodnevne poslove kao što su dijeljenje letaka i sl. Najviše me strah da ću uzeti dugoročan posao, a neću moći izvršavati zadaće koje mi daje poslodavac jer nemam vremena.

Patrik svoj rad planira odgoditi do završetka preddiplomskog studija:

 – U planu mi je početi raditi tek nakon završetka preddiplomskog studija, no ako iz bilo kojeg razloga budem primoran zaposliti se, morat ću to nekako iskombinirati s fakultetom.

Pri odabiru posla prioritet im je zaposliti se u struci te na taj način stjecati iskustvo u području u kojem se obrazuju.

 – Definitivno mi je cilj raditi u struci jer ću tako steći iskustvo koje će mi dobro doći u pronalaženju stalnog posla nakon fakulteta.  – rekao je Patrik.

Sara je dodala da su poslovi koje fakultet nudi (npr. demonstrator) odličan način za dodatni džeparac i iskustvo.

FOTO: PIXABAY