Vlada usvojila Nacionalni plan stambene politike: što to znači za mlade?
„Uz pomoć stambene politike u narednom razdoblju izgradit će se sustav za priuštivo stanovanje s kojim bi mladi građani dobili priliku riješiti svoje stambeno pitanje i to kroz dugoročan i siguran najam ili kupnju vlastite nekretnine.”

„Uz pomoć stambene politike u narednom razdoblju izgradit će se sustav za priuštivo stanovanje s kojim bi mladi građani dobili priliku riješiti svoje stambeno pitanje i to kroz dugoročan i siguran najam ili kupnju vlastite nekretnine.”
Posebni ciljevi Nacionalnog plana stambene politike su: priuštivo stanovanje, održivo stanovanje i prostor u funkciji stanovanja. Nacionalni plan predviđa dva akcijska plana: prvi će trajati od 2025. do kraja 2027. godine, a drugi od početka 2028. godine do kraja 2030. godine.
„Mjerama i aktivnostima za provedbu ciljeva povećat će se ponuda stambenih jedinica za priuštivo stanovanje, urediti područje dugoročnog najma stanova, uz ograničavanje kratkoročnog najma, te odgovoriti na regionalne razlike dostupnog stanovanja u RH.
Kroz nove modele stanogradnje i suradnje s jedinicama lokalne samouprave gradit će se nove zgrade i poticati stambeno neprofitno zadrugarstvo. Mladima će se olakšati stjecanje prve nekretnine kroz poticaj u obliku povrata plaćenog poreza.
Ujedno, težit će se kvalitetnijem i održivijem stanovanju kako bi se smanjili troškovi stanovanja. Aktivnom zemljišnom politikom kroz prenamjenu zemljišta i uređenje infrastrukture olakšat će se gradnja priuštivih stanova, a prostor će se prilagoditi potrebama priuštivog stanovanja te će se potaknuti jedinice lokalne samouprave da aktivno promišljaju stambene kapacitete na svojim područjima i potrebe građana kroz izrade lokalnih stambenih programa.”
Ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić na sjednici je, uz navedene planove stambene politike, predstavio i Nacrt prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji. Ministar je naglasio kako 40% stambenih jedinica nije u funkciji stanovanja. Napomenuo je i kako je prosječna dob napuštanja roditeljskog doma u Hrvatskoj 33,4 godine, dok je na razini EU 26,5 godina, a dvostruka je veća i stopa prenapučenosti kućanstava. Iznio je i podatke kako u proteklih 5 godina na području grada Zagreba rast cijena prodanih novih stanova iznosi 54,6 posto, a na ostalom području Hrvatske 53,7 posto.
Priuštivo stanovanje podrazumijeva da kućanstvo najviše 30% ukupnih prihoda troši na stanovanje.
Kao prva službena aktivnost provedbe Nacionalnog plana stambene politike – Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o društveno poticanoj stanogradnji, s Konačnim prijedlogom zakona, po hitnom je postupku upućen sa sjednice Vlade u saborsku proceduru.
Zakonom se omogućava isplata potpore u vidu povrata novčanih sredstava u dijelu plaćenog poreza za kupovinu stambene nekretnine građanima Republike Hrvatske koji su mlađi od 45 godina i koji kupuju ili grade svoju prvu stambenu nekretninu, ovisno o primjerenoj površini stana i lokalnoj prosječnoj cijeni stana.
Pravo na povrat poreza imat će svi mladi koji kupuju nekretninu nakon 1. siječnja 2025. na način da se uzima u obzir odgovarajuća površina i prosječnu cijenu stana, a isključit će se oni koji kupuju stan 30% skuplji od lokalnog prosjeka ili 30% veće površine od predviđene Zakonom.
Zakonom se uređuje i pokretanje novog Programa priuštivog najma u koji bi se uključili stanovi u državnom vlasništvu i svih povezanih subjekata, ali i višegodišnji prazni stanovi privatnih osoba na način da se, uz potporu vlasnicima, kroz Program daju u najam građanima koji ne mogu svoje stambeno pitanje riješiti na tržištu nekretnina.

Na web-stranici Vlade navode sljedeće.
Cilj je ovih izmjena i dopuna ublažiti negativni utjecaj povećanja cijena stanova za kupovinu prve stambene nekretnine i povećanje ponude priuštivih stanova za one građane koji na tržištu ne mogu riješiti svoje stambeno pitanje, do donošenja novog Zakona o priuštivom stanovanju krajem godine kojim će se sustavno urediti i objediniti ova problematika.
Ukupna vrijednost mjera i aktivnosti Nacionalnog plana do 2030. je 2 027 548 819 eura, od čega se za provedbu prvog Akcijskog plana predviđa 683 565 949,00 eura. Financiranje se planira iz Državnog proračuna i fondova EU, a projekti stanogradnje dijelom će se financirati kroz Urbani razvojni fond. Novim zakonodavnim okvirom uspostavit će se i temelj za Revolving fond priuštivog stanovanja.