Utrka za dekanski mandat: dva kandidata i dvije vizije za budućnost Tehničkog fakulteta u Rijeci
Lado Kranjčević ili Marino Brčić? Tko će biti novi dekan Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci?

Lado Kranjčević ili Marino Brčić? Tko će biti novi dekan Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci?
Trenutačni dekan Fakulteta Lado Kranjčević u svojem programu rada pohvalio se svim ostvarenim ciljevima zacrtanim za sadašnji mandat, a za sljedeći je stavio fokus na unapređenje nastave, poboljšanje uvjeta za studente i osoblje, razvoj znanosti i projektne aktivnosti te infrastrukturnu obnovu i digitalizaciju, kao i unapređenje administrativne podrške Fakulteta.
Konkretni planovi za sljedeći mandat uključuju: razvoj novog studijskog programa na engleskom jeziku na prijediplomskoj razini radnog naziva Digital Engineering, nastavak primjenjivanja modela mikrokvalifikacija u budućim izmjenama studijskih programa, modernizaciju nastavnog procesa kroz veću zastupljenost projektnog pristupa nastavi.
„U sljedećem mandatnom razdoblju primarni cilj bit će povećanje broja studenata nizom aktivnosti koje uključuju nove združene i multidisciplinarne studije te povećanje atraktivnosti postojećih studija i našeg Fakulteta u cjelini. Neki od pravaca razvoja studija na Fakultetu jesu u interdisciplinarnim studijima poput podatkovne znanosti u inženjerstvu, okolišnom inženjerstvu, bioinženjerstvu, razvoju zajedničkog studija na engleskom jeziku s Ekonomskim fakultetom – Bussines & AI te razvoju zajedničkog studija s Medicinskim fakultetom – Medical Technology.”
U sljedećem mandatnom razdoblju dodatno će se intenzivirati aktivnosti internacionalizacije, pokrenut će se Odjel za studentske karijere i Alumni kako bi studentima pružili dodatnu podršku u pronalasku kvalitetnih radnih mjesta, a planirana je i izrada zona za projektni rad studenata na više lokacija unutar zgrade Fakulteta. Cilj je i upoznavanje još većeg broja tvrtki s mogućnošću oglašavanja prema studentima i redovito povećavanje ponude studentskih poslova, posebice će se poticati akademsko poduzetništvo i otvaranje spin-off i start-up tvrtki.
S ciljem daljnjeg razvoja kao nositelja gospodarskog rasta i uspješnog prijenosa tehnologije iz laboratorija u industriju, u narednom razdoblju planira se proširivanje Ureda za projekte i transfer tehnologije. Aktivnim povezivanjem s gospodarstvom te kroz projektnu aktivnost Fakultet će pratiti i uvoditi nove tehnologije, usmjeravati znanstvena istraživanja prema aktualnim industrijskim izazovima te fleksibilizirati i osuvremeniti nastavni proces.
Kandidat Marino Brčić postavlja sebi i svojim suradnicima sljedeće prioritete: poticanje znanstveno-istraživačkog rada i razvoja istraživačkih karijera, osiguravanje relevantnosti studijskih programa i stečenih kvalifikacija, unapređenje profesionalnog razvoja i napredovanja svakog pojedinca, jačanje suradnje s gospodarstvom kroz zajedničke projekte i inovacije te promicanje mobilnosti i međunarodne suradnje studenata, nastavnog i stručnog osoblja. Uz navedeno, poseban naglasak stavlja na promociju studijskih programa kako bi privukli kvalitetne studente te na kontinuirano ulaganje u modernizaciju laboratorija i razvoj informatičke infrastrukture.
Brčić u narednom razdoblju planira kontinuirano unapređivati studijske programe u suradnji s nastavnicima, studentima i poslodavcima. Cilj mu je osigurati relevantnost i kvalitetu obrazovanja, potaknuti inovativne pristupe u nastavi te ojačati veze s gospodarstvom. Brine ga i pad broja upisanih studenata, a jedno od potencijalnih rješenja vidi u ponudi studijskih programa na engleskom jeziku. Nastojat će unaprijediti i povećati sudjelovanje studenata u radu Fakulteta, planira sustavnije integrirati studentske timove u nastavne procese i kao prioritet navodi sustavan pristup poboljšanju studentskog života. Smatra da se najveća pozornost mora posvetiti studentima s invaliditetom te su mu u planu mnoge aktivnosti i koraci kako bi se poboljšalo njihovo studentsko iskustvo.
„Moj cilj je stvoriti fakultet koji nije samo obrazovna institucija već i centar izvrsnosti u znanstvenoistraživačkom radu – mjesto gdje se ideje pretvaraju u inovacije koje imaju stvarni utjecaj na društvo.”
Jedan od Brčićevih prvih koraka kao dekana Fakulteta bit će ponovno pokretanje i revitalizacija Gospodarskog savjeta kako bi on ponovno postao ključna platforma za povezivanje Fakulteta s gospodarstvom, a osim važnosti suradnje s gospodarstvom, poseban naglasak stavlja i na razvoj aktivnosti Alumni kluba. Promociju vidi kao temeljni stup organizacijskog razvoja te ima spremne aktivnosti za njezino ostvarenje u narednom mandatu, primjerice brendiranje Fakulteta.
Smatra da je potrebno unaprijediti uvjete za studentski komfor tijekom boravka na Fakultetu.
„Primjerice, postavljanje klupa u hodnicima s većim brojem dostupnih utičnica za punjenje elektroničkih uređaja poput laptopa, mobitela i tableta. Također, povećanje broja samouslužnih aparata s raznovrsnijom ponudom dodatno bi doprinijelo ugodnijem boravku na Fakultetu, posebno u popodnevnim satima kada je marendarij zatvoren.”
Cijele programe rada ova dva kandidata možete pronaći na ovoj poveznici.