Studentsko pravobraniteljstvo o poskupljenju i lošoj usluzi studentskih domova u Zagrebu: „Neopravdano i neprihvatljivo!”
Ana Nera Horvat istaknula je da su cijene smještaja povećane uz opravdanje „neodrživosti cijena”, dok usluga koju domovi pružaju već godinama nije zadovoljavajuća. U svom pismu navela je brojne probleme s kojima se studenti suočavaju u različitim domovima.
Ana Nera Horvat istaknula je da su cijene smještaja povećane uz opravdanje „neodrživosti cijena”, dok usluga koju domovi pružaju već godinama nije zadovoljavajuća. U svom pismu navela je brojne probleme s kojima se studenti suočavaju u različitim domovima.
Horvat je istaknula da su cijene smještaja povećane uz opravdanje neodrživosti cijena, dok usluga koju domovi pružaju već godinama nije zadovoljavajuća. U svom pismu navela je brojne probleme s kojima se studenti suočavaju u različitim domovima. Primjerice, domovi Sava i Lašćina suočavaju se sa sigurnosnim problemima, dok dom Šara pati od prokišnjavanja i dugih čekanja na popravke, koji ponekad traju i po tri tjedna.
„Standard koji pružaju stanovnicima domova već godinama nije zaslužio niti cijenu koju trenutno ima!” – studentska pravobraniteljica navodi u pismu.
Navodi kako je jedan od ključnih problema u svim domovima loša izolacija, kao i nedostatak klimatizacije koji čini boravak u domovima tijekom ljetnih mjeseci neizdrživim, zbog čega su neki studenti pretrpjeli zdravstvene probleme. Osim toga, navodi da nedostatak ventilacije uzrokuje širenje mirisa iz kuhinja po katovima.
„U svim domovima, izolacija je katastrofalna i umjereni zvukovi iz jedne sobe čuju se u drugoj kao da se radi o istoj sobi, a u ljetnim mjesecima zbog nedostatka klimatizacije boravak u domu je neizdrživ (studentima je uistinu znalo pozliti od vrućine), a zbog nedostatka ventilacije, „miomirisi“ iz kuhinje šire se po cijelom katu i šire.” –izjavila je.
Horvat je također naglasila probleme s vodoopskrbom i grijanjem. Česti su nestanci vode, a tijekom zimskih mjeseci grijanje često nestaje tijekom noći. Internetska veza također je problematična, s dijelovima domova koji uopće nemaju pristup internetu.
U svom pismu, Horvat je demantirala tvrdnje da nije bilo poskupljenja od 2013. godine, navodeći da je ove akademske godine došlo do prešutnog poskupljenja od 18 centi u domu Šara.
Dodatni problem predstavljaju neodgovarajuće i prekratko radno vrijeme blagajni domova tijekom useljavanja i iseljavanja studenata. Studenti dolaze iz svih dijelova Hrvatske i inozemstva, često koristeći javni prijevoz na koji ne mogu utjecati, što dodatno otežava situaciju.
Horvat je također istaknula da je apsurdno što novi studentski dom nije izgrađen već više od 50 godina, unatoč tome što Sveučilište u Zagrebu ugošćava najveći broj studenata u Hrvatskoj. Zaključila je da je zbog inertnosti i nesposobnosti SC-a standard studiranja na zagrebačkom sveučilištu daleko ispod očekivanog, što doprinosi odluci sve manje mladih da ostanu studirati u Hrvatskoj.
„Sveučilište u Zagrebu studentska je „meka” i ugošćava najviše studenata na području Republike Hrvatske i apsurdno je da novi dom nije izgrađen preko 50 godina. Ali isto tako, žalosno je da zbog inertnosti i nesposobnosti SC-a (jer očito tu leži ključ problema) uz EU fondove i sve pogodnosti i u 21. stoljeću standard studiranja na zagrebačkom sveučilištu je takav kakav je!” – Ana Nera Horvat navodi u pismu.
Kao primjer je navela obnovu sportske dvorane i teretane na Šari, koja se ne provodi naporima i sredstvima SC-a, nego privatnom donacijom.
„I onda se čudimo što se sve manje mladih odlučuje studirati i uopće ostati u Hrvatskoj.” – dodala je.
Smatra da je poskupljenje domskog smještaja neopravdano i neprihvatljivo, posebno u usporedbi s novim, moderno opremljenim studentskim domovima u Puli i Osijeku koji imaju tek nešto više cijene, ali pružaju znatno bolji standard života.
„Iako poskupljenja domskog smještaja od 3 do 10 eura mjesečno iznose oko dva sata rada po minimalnoj studentskoj satnici, s obzirom na sve ranije navedeno, to poskupljenje je neopravdano i neprihvatljivo, jer npr. novoizgrađeni i moderno opremljeni studentski dom u Puli i novi paviljon u Osijeku imaju tek nešto više cijene (u Puli je cijena viša za 25 eura od najskuplje kategorije u Zagrebu), a koje su opravdane najmanje time što imaju klime u sobama jer one više nisu luksuz uslijed očiglednih klimatskih promjena… ” – kazala je.
Te izjave Ane Nere Horvat oslikavaju frustracije i probleme s kojima se suočavaju studenti Sveučilišta u Zagrebu, pozivajući na hitne promjene i poboljšanja u studentskim domovima.