Studenti otkrivaju dojmove s akademskih razmjena: „Skupite hrabrosti i odvažite se na taj korak.“
Stipendije i mogućnost studiranja ili kraćeg boravka u inozemstvu kroz ovaj program mnogi su doživjeli kao jedno od najvrjednijih iskustava tijekom akademskog obrazovanja.

Stipendije i mogućnost studiranja ili kraćeg boravka u inozemstvu kroz ovaj program mnogi su doživjeli kao jedno od najvrjednijih iskustava tijekom akademskog obrazovanja.
Otvoren je natječaj za mrežne mobilnosti u sklopu Srednjoeuropskog programa razmjene za sveučilišne studije – CEEPUS, za zimski semestar akademske godine 2025./2026.
Program CEEPUS omogućuje kraće ili duže, studentske i nastavničke mobilnosti u 15 država srednje i jugoistočne Europe: Albaniji, Austriji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Češkoj, Mađarskoj, Sjevernoj Makedoniji, Moldaviji, Crnoj Gori, Poljskoj, Rumunjskoj, Srbiji, Slovačkoj i Sloveniji. Prijaviti se mogu studenti, doktorandi, nastavno i nenastavno osoblje čije matično visoko učilište u idućoj akademskoj godini sudjeluje u nekoj CEEPUS mreži.
CEEPUS stipendije razlikuju se ovisno o državi domaćinu, pa se kandidati prije prijave trebaju informirati o točnim iznosima i uvjetima (npr. uključuje li stipendija smještaj ili zdravstveno osiguranje). U nekim državama smještaj je osiguran i besplatan, dok ga je u drugima potrebno platiti iz stipendije ili samostalno organizirati. Hrvatska dodatno pokriva putne troškove po povratku s mobilnosti.
Više od 5 tisuća studenata i nastavnika iz Hrvatske do sada je iskoristilo mogućnosti CEEPUS-a. Stipendije i mogućnost studiranja ili kraćeg boravka u inozemstvu kroz ovaj program mnogi su doživjeli kao jedno od najvrjednijih iskustava tijekom akademskog obrazovanja.
„Mobilnost mi je omogućila da istražim nove gradove, upoznam različite metode rada u laboratorijima, ali i uživam u kulturnim i prirodnim ljepotama, a proces prijave bio je jednostavan i jasno strukturiran", izdvaja Julija Šupljika, studentica Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku koja je kroz CEEPUS boravila na sveučilištima u Novom Sadu, Bratislavi i Pragu.
Slično iskustvo dijeli i doktorandica Sandra Banas s Filozofskog fakulteta u Zagrebu, koja je dva mjeseca provela u Varšavi, prikupljajući bibliografsku građu za doktorsku disertaciju te ostvarujući kontakte s kolegama iz inozemstva.
„Dva mjeseca u Varšavi iskoristila sam za istraživanje bibliografske građe nedostupne u Hrvatskoj, ali i za uspostavljanje kontakata s poljskim znanstvenicima i autorima. Napredovanje i usavršavanje u znanstvenom i nastavnom radu omogućili su mi i akademski kontakti s tamošnjim sveučilišnim profesorima i kolegama, važni i za buduću međusveučilišnu suradnju. Smatram da me to dragocjeno iskustvo na više razina obogatilo te bih takvo iskustvo preporučila svim budućim stipendistima“, ističe.
Studentica Rinesa Jahaj s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku provela je pet dana u Pečuhu u sklopu ljetne škole pod temom transgeneracijskih odnosa. Kaže kako je osim vrijednih akademskih iskustava, upoznala bogatstvo mađarske kulture, uživala u posjetima lokalnim znamenitostima te stekla nova prijateljstva i kulturna iskustva koja će zauvijek pamtiti.
„Svakome bih preporučila da iskoriste ovakve prilike i obogate svoje studentske dane“, kaže Rinesa.
Barbara Uličnik, također s osječkog Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti, pet je dana boravila u Skopju. Premda je na mobilnost otišla sama, brzo se uklopila:
„Skupite hrabrosti i odvažite se na taj prvi korak – ovo je prilika koja će vas obogatiti na više razina.“
Prijave za CEEPUS mobilnosti u zimskom semestru akademske godine 2025./2026. moguće su do 1. lipnja 2025. godine putem službene stranice www.ceepus.info prema uputama.
Kandidati čija visoka učilišta nisu dio neke od mreža mogu se prijaviti na freemover natječaj, koji će biti otvoren naknadno – najvjerojatnije tijekom svibnja ili lipnja – i trajat će do 1. studenoga 2025. godine. Ova mogućnost odnosi se prvenstveno na ljetni semestar, dok manji broj zemalja, poput Mađarske, omogućuje freemover mobilnosti i zimi.