Promjene u Pravilniku o studentskoj prehrani od 1. prosinca
U suradnji sa studentskim udrugama, domskim odborima i svim zainteresiranim pojedincima Studentski zbor započinje razradu izmjena u pravilniku koji će tako više odgovarati studentskim potrebama, a istovremeno dovesti do povećanja i ujednačavanja kvalitete prehrane na nacionalnoj razini
U suradnji sa studentskim udrugama, domskim odborima i svim zainteresiranim pojedincima Studentski zbor započinje razradu izmjena u pravilniku koji će tako više odgovarati studentskim potrebama, a istovremeno dovesti do povećanja i ujednačavanja kvalitete prehrane na nacionalnoj razini
Jedno je sigurno, studenti ovaj mjesec neće osjetiti nikakve promjene u studentskim menzama. Predstavnici studenata su 10. listopada bili na sastanku u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa. Kako je bilo na sastanku te što je odlučeno pitali smo v.d. predsjednice Studentskog zbora Sveučilišta u Zagrebu, Petru Radetić.
1. Kako je prošao sastanak u Ministarstvu znanosti obrazovanja i športa vezan uz novi Pravilnik o studentskoj prehrani?
Sastanak u ministarstvu je prošao u konstruktivnom tonu. Svi su se prisutni složili da se pravilnik mora bolje prilagoditi potrebama studenata jer su oni finalni i najbitniji korisnici usluga studentskih restorana i kantina.
2. Što je Studentski zbor očekivao od sastanka s Ministarstvom znanosti obrazovanja i športa?
Očekivali smo da će pregovori potrajati, ali da ćemo na kraju uspjeti postići dogovor koji će biti dobar za sve uključene strane te smatramo da smo u tome i uspjeli.
3. Koliko dugo je trajao sastanak?
4. Tko je sve sudjelovao na sastanku?
Na sastanku su sudjelovali predstavnici Hrvatskog studentskog zbora, dakle predstavnici svih sveučilišta, veleučilišta i visokih škola u Republici Hrvatskoj, gđa. Ružica Beljo Lučić, pomoćnica ministra Jovanovića za visoko obrazovanje te predstavnici svih studentskih centara u Republici Hrvatskoj.
5. Koje ste zahtjeve iznijeli Ministarstvu?
1. Povećanje mjesečne razine subvencije
2. Vraćanje mjesečnog obračuna subvencije
3. Vraćanje određenog dijela jela po izboru koje studenti najčešće konzumiraju sa subvencije 50 % na subvenciju 71,24 %
4. Više voća i zdrave hrane te uvođenje vode u sve menze
5. Subvencioniranje mliječnih proizvoda i namirnica bitnih za studentski doručak na 71,24 %, a ne 50 %
Osim toga, naglašeni su i problemi pojedinih sveučilišta, kao što je Sveučilište u Splitu gdje studenti trenutno na raspolaganju imaju samo jednu pravu menzu, što je premalo, a iz Ministarstva su dana obećanja da se po pitanju starih i neopremljenih restorana mogu očekivati promjene na bolje u roku od najviše godine dana.
6. Kakav je bio stav ministra Jovanovića prema studentima?
Ministar Jovanović prema studentima ima pozitivan stav, mišljenja smo da će sve razumne i argumentirane studentske prigovore uvažiti i učiniti sve u svojoj moći da ispravi neke loše stvari koje je novi pravilnik donio.
7. Jesu li donesene kakve konkretne promjene u pravilniku?
8. Kako Zbor gleda na sve ove pokušaje organiziranja prosvjeda?
Studentski zbor je predstavničko tijelo svih studenata u Republici Hrvatskoj te je kao takav dužan zastupati studente i štititi njihova prava pred nadležnim institucijama. Studentski zbor je uvijek bio i bit će na strani studenata i ako bude potrebe za prosvjedima, sigurno ćemo zajednički djelovati, ali za sada smatramo da će se pregovorima riješiti svi nastali problemi, a na zadovoljstvo studenata.
9. Kada bi studenti mogli osjetiti promijene?
Studenti bi promjene u kvaliteti trebali kontinuirano osjećati tijekom naredne godine dana, koliko iznosi rok za udovoljavanje zahtjevima pravilnika po pitanju kvalitete i količine dnevnih menija te jela po izboru koje studentski restorani moraju ponuditi. Konkretne promjene po pitanju cijena određenih artikala koje trenutno predstavljaju veliki problem studentskoj populaciji i koji uzrokuju poskupljenje prehrane od gotovo 100 %, a ne samo od 2 kn po meniju, možemo očekivati 1. prosinca.
10. Mislite li da će studenti biti zadovoljni održanim sastankom?
Teško da studenti mogu biti u potpunosti zadovoljni kad do konkretnih promjena još uvijek nije došlo, ali se nadamo da će ministarstvo ispuniti svoja obećanja.
11. Koji su daljnji koraci Studentskog zbora?
U suradnji sa studentskim udrugama, domskim odborima i svim zainteresiranim pojedincima pristupamo razradi izmjena u pravilniku koji će tako više odgovarati studentskim potrebama, a istovremeno dovesti do povećanja i ujednačavanja kvalitete prehrane na nacionalnoj razini te se nadamo boljem pravilniku već 1. prosinca.
Osim toga, izuzetno bitnim smatramo i pitanje zdravstvenog osiguranja za studente starije od 26 godina. Novim zakonom koji je stupio na snagu 1. srpnja svi studenti u Hrvatskoj koji su navršili 26 godina automatizmom gube pravo na zdravstveno osiguranje te za to isto moraju sami izdvojiti 400 kn mjesečno. Tim potezom Vlada Republike Hrvatske je po prvi put u povijesti stvorila kategoriju stanovništva koja nema besplatno osnovno zdravstveno osiguranje. Studentski predstavnici smatraju da je ovaj način regulacije prava na zdravstveno osiguranje nedopustiv. Ministarstvo znanosti obrazovanja i športa svim redovitim studentima omogućuje besplatno studiranje bez obzira na dob, a po Ustavu (čl. 58) dužno im je osigurati i besplatno osnovno zdravstveno osiguranje te predstavnici Hrvatskog studentskog zbora neće pristati na ništa manje.