Priopćenje studenata Filozofskog fakulteta u Splitu: „Nećemo poreći vrijeđanje i omalovažavanje studenata!”
Ono što nećemo poreći je vrijeđanje i omalovažavanje studenata i njihovih projekata, koje je učinio prorektor za studente i studentski standard, te činjenicu da su članovi Studentskog zbora šutjeli za vrijeme individualnih razgovora s voditeljima projekata, uzgred rečeno, nisu nam se ni predstavili.
Ono što nećemo poreći je vrijeđanje i omalovažavanje studenata i njihovih projekata, koje je učinio prorektor za studente i studentski standard, te činjenicu da su članovi Studentskog zbora šutjeli za vrijeme individualnih razgovora s voditeljima projekata, uzgred rečeno, nisu nam se ni predstavili.
Studenti Filozofskog fakulteta u Splitu sinoć su poslali drugo priopćenje vezano za Natječaj Studentskog zbora u Splitu za studentske programe. Podsjetimo, kvorum sinoć nije izglasan te će se tako Natječaj ponoviti.
Više o tome pročitajte ovdje, a u nastavku prenosimo priopćenje.
Mi, studenti Filozofskog fakulteta u Splitu, uz podršku studenata pojedinaca s većine sastavnica Sveučilišta u Splitu, Studentskih zborova sa Sveučilišta u Zagrebu i Studentskih zborova sastavnica Sveučilišta u Splitu, smatrajući da je to naša dužnost, odlučili smo javno reagirati na neke nepravilnosti koje smo uočili na Natječaju.
Ono što nećemo poreći je vrijeđanje i omalovažavanje studenata i njihovih projekata, koje je učinio prorektor za studente i studentski standard, te činjenicu da su članovi Studentskog zbora šutjeli za vrijeme individualnih razgovora s voditeljima projekata, uzgred rečeno, nisu nam se ni predstavili. Žao nam je i što se prorektor Boris Maleš nije zadržao na 1. regionalnom simpoziju „Kritičko mišljenje” nakon što su mediji otišli i poslušao dvodnevna studentska izlaganja iz raznih perspektiva o kritičkom mišljenju, jer bi onda znao da je simpozij bio itekako posjećen i medijski popraćen, pa ne bi izjavio na sjednici Studentskog zbora da se radilo o seminaru koji nije bio popraćen.
Sjednici Studentskog zbora prisustvovali su, osim članova Studentskog zbora i prorektora Borisa Maleša, mnogi studenti pojedinci, udruge i ostali zainteresirani studenti Sveučilišta u Splitu. Izuzetno nam je drago što su se na toj sjednici pojavili studenti koji ni na koji način ne sudjeluju u projektima prijavljenima na natječaj, a svejedno su odlučili doći i pružiti podršku nama i drugim oštećenim studentima. Još više nam je drago to što su neki članovi Studentskog zbora pokazali svoje reakcije i nezadovoljstvo Natječajem te su javno pokazali da rade isključivo za studente koje predstavljaju. Najviše od svega želimo iskazati zahvalnost Studentskom pravobranitelju koji je odradio svoj posao i pokazao koja je njegova uloga. Uz to, ni u jednom trenutku nije pokazao naklonost ni jednoj ni drugoj strani, već je iznosio racionalne argumente u vezi cijelog Natječaja.
Ono što nas žalosti je to što su neki naši studentski predstavnici otvoreno iznosili neistine bez trunke krivnje. Prorektor Maleš u svom je uvodnom izlaganju iznio da su ovi dani najtužniji dani u njegovom životu. Vjerujem da jesu, bili su i nama. Zamislite da živite u zemlji u kojoj je nekadašnje vodstvo države u zatvoru zbog korupcije i onda dođete u komunikaciju s institucijom kao što je Studentski zbor u kojem djeluju mladi ljudi na kojima će sutra ostati cijeli svijet i shvatite da ni tu situacija nije drugačija.
Kao studenti društvenih i humanističkih znanosti želimo društvo u kojem je pravda jedna od najvećih vrijednosti, želimo kvalitetne i poštene ljude na ključnim pozicijama, želimo poštenje, istinu i ispravan sustav vrijednosti i nećemo pristajati na ništa manje od toga. Mi nismo idealisti, jako smo svjesni svega oko sebe i kritički ćemo promotriti sve što se stavi pred nas. Jasno nam je da nikada neće postojati savršeno društvo, ali isto tako odbijamo biti ovce i šutjeti pred nepravdom te pustiti druge da upravljaju s nama. Jer mi smo ljudi, a ne životinje.
Postavljeno je pitanje članovima Povjerenstva da objasne kojom je logikom 2. regionalni studentski simpozij društvenih i humanističkih znanosti dobio jednaka sredstva kao turnir u briškuli i trešeti. Članovi povjerenstva odbili su odgovoriti. Tražila se dokumentacija i uvid u projekt Sveučilišne sportske udruge „Unisport šah”, za koji je Povjerenstvo odlučilo dati sredstva od čak 4500 kuna, a samo natjecanje održano je prije neslužbenih rezultata, u vrijeme dok je još uvijek trajao Natječaj. Povjerenstvo ni tu nije imalo opravdanje. Rečeno je da se dokumentacija može vidjeti ako se zatraži službeni uvid u nju.
Nakon poduže rasprave, članovi Studentskog zbora glasovali su za ili protiv usvajanja neslužbenih rezultata. Jedan glas razlike presudio je u korist poništavanja Natječaja Studentskog zbora za studentske programe 2015. godine
Zahvaljujemo se svima koji su nas podržali i nadamo se da će novi Natječaj Studentskog zbora imati jasne kriterije dodjele sredstava i da će napokon svi studenti Sveučilišta u Splitu imati jednaku šansu da dobiju sredstva potrebna da se njihovi projekti realiziraju.
studenti Filozofskog fakulteta u Splitu, uz podršku studenata, udruga i zborova s drugih fakulteta i sveučilišta
Melita Anušić, glavna urednica časopisa The Split Mind
Renata Busato, glavna urednica časopisa Humanist
Valentina Perišić, glavna urednica Zbornika „Kritičko mišljenje”
Marina Meić, predsjednica Organizacijskog odbora 2. regionalnog studentskog simpozija društvenih i humanističkih znanosti
Anđelko Mihanović, predstavnik Organizacijskog odbora 1. međunarodnog simpozija mladih povjesničara umjetnosti u Splitu