izmjene šest poreznih zakona
Porezna reforma u 2025. godini: što donosi i što znači za mlade?
S početkom 2025. godine, Hrvatska uvodi značajne porezne reforme koje će utjecati na širok spektar područja, uključujući minimalne plaće, osobne odbitke, neoporezive primitke, porez na dohodak, PDV, doprinose i administrativne promjene.
S početkom 2025. godine, Hrvatska uvodi značajne porezne reforme koje će utjecati na širok spektar područja, uključujući minimalne plaće, osobne odbitke, neoporezive primitke, porez na dohodak, PDV, doprinose i administrativne promjene.
Sredinom prosinca 2024. godine Hrvatski sabor izglasao je izmjene šest poreznih zakona, koji na snagu stupaju 1. siječnja. Njima se uvodi porez na nekretnine, propisuju novi rasponi za utvrđivanje visine paušalnog poreza po krevetu i novi rasponi stopa poreza na dohodak, te se povećavaju osnovni osobni odbitak i prag za ulazak u sustav PDV-a.
Mjere za mlade
Iseljeni hrvatski državljani koji se planiraju vratiti, pak, bit će oslobođeni plaćanja poreza na dohodak pet godina, uz uvjet da su u inozemstvu boravili neprekidno najmanje dvije godine. Mladi će i dalje ostvarivati pravo na umanjenje godišnjeg poreza na dohodak do 25 godina u potpunosti, a od 26 do 30 godina djelomično, tj. 50 posto. No, za poslodavce se ukida oslobođenje od plaćanja zdravstvenog osiguranja za mlade radnike od pet godina, pri čemu tu olakšicu oni poslodavci koji je već koriste mogu iskoristiti do isteka petogodišnjeg roka.
Poreza se tiču i potpore za mlade do 45 godina pri kupovini prve stambene nekretnine, predviđene prijedlogom Nacionalnog plana stambene politike do 2030. godine, koji je upućen u javno savjetovanje. Tako bi od 1. siječnja ove godine bio osiguran povrat plaćenog poreza na promet nekretninama, koji trenutno iznosi tri posto od tržišne vrijednosti nekretnine. Kada je, pak, riječ o kupnji novogradnje, za prvu nekretninu mladi će imati pravo na povrat 50 posto plaćenog poreza na dodanu vrijednost (PDV).
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine izvijestilo je da će se pravilnikom odrediti i ostali kriteriji za ostvarenje prava, poput određene kvadrature stambene jedinice po članu kućanstva, primjerice povrat iznosa do određene kvadrature, ako je stambena jedinica veća od propisanog po članu kućanstva, zatim maksimalne cijene stambene jedinice koja je predmet povrata, obveze prijave prebivališta u stambenoj jedinici itd.
Neoporezivi primici
U 2025. godini, nagrade za radne rezultate će biti povećane na 1.200 eura godišnje, a otpremnine prilikom odlaska u mirovinu će iznositi 1.500 eura neoporezivo. Stipendije za učenike i studente će se povećati na 600 eura mjesečno, dok će naknada za odvojeni život biti 300 eura mjesečno neoporezivo.
Povećanje minimalnih plaća i osobnih odbitaka
S početkom 2025. godine, minimalna bruto plaća će porasti na 970 eura što je 15.5 posto, dok će osobni odbitak će također biti povećan na 600 eura, što će izravno utjecati na obračun plaća i porezne obveze. Prema izmjenama Zakona o tržištu rada, naknada za vrijeme nezaposlenosti u razdoblju od 91. do 180. dana podiže se s 30 na 35 posto osnovice.
Nezaposleni uključeni u obrazovanje, pak, moći će koristiti naknadu za nezaposlene ako im je ona povoljnija od naknade za sudjelovanje u obrazovanju koju nudi Hrvatski zavod za zapošljavanje. Također, naknada za nezaposlene neće se smanjivati zbog inkluzivnog dodatka.
Zakon o porezu na dohodak
Očekuje nas “novi” obračun plaće, povećanje iznosa osobnog odbitka i dodataka za uzdržavane članove obitelji te invalidnost, kao i promjene u mjesečnoj i godišnjoj poreznoj osnovici. Uvode se i nova oslobođenja od plaćanja poreza za povratnike u Hrvatsku te za najam imovine.
U 2025. godini očekuje se povećanje iznosa za uzdržavane članove uže obitelji i osobe s invaliditetom. Također će se povećati mjesečna i godišnja porezna osnovica. Doći će i do izmjene raspona nižih i viših poreznih stopa, koje će se određivati prema odlukama jedinica lokalne samouprave (JLS). Uz to, bit će uvedeno i oslobođenje od plaćanja poreza na dohodak od imovine po osnovi najma.
Od 2025. godine osobni odbitak pri obračunu plaće povećava se sa 560 na 600 eura. Uz to, proporcionalno će se povećati iznosi za uzdržavane članove i osobe s invaliditetom. Pa će tako za 1. dijete mjesečni odbitak biti 300 eura, za 2. dijete 420 eura, za 3. dijete 600 eura, za 4. dijete 840 eura itd. Za uzdržavane članove uže obitelji i bivšeg bračnog druga za kojeg se plaća alimentacija odbitak u ovoj godini iznosi 300 eura, a osobni odbitak za invalidnost od 180 do 600 eura, ovisno o stupnju invalidnosti.
Ujedno, smanjuje se maksimalna visina niže i više stope poreza na dohodak, pri čemu JLS donosi odluku o visini stope. Općine će sada nižu stopu moći utvrđivati na najviše 20 posto, manji gradovi na 21, veći gradovi i središta županija na 22, a Grad Zagreb na 23 posto. Kod viših stopa poreza, gornji limit za općine će biti 30 posto, za gradove 31, velike gradove i središta županija 32, a Zagreb 33 posto. Pritom donji limiti za nižu stopu ostaju na 15, a za višu na 25 posto.
Također, od ove godine povećan je prag za primjenu više stope poreza na dohodak od 30 posto s godišnjeg primitka od 50.400 na 60.000 eura. Za male poduzetnike, pak, bitno je da se prag za ulazak u sustav PDV-a povećava sa 40.000 na 60.000 eura, što je 50 posto više nego dosad.
Povećava se naknada za boce, uvodi plaćanje vrećica za voće i povrće
Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije istaknulo je da od 1. siječnja povećava se iznos povratne naknade za boce od pića sa sedam na 10 centi, a uvodi se i plaćanje za sve vrlo lagane plastične vrećica za nošenje, s time da cijena vrećica nije propisana, već ju određuje prodavatelj.
Neki su trgovački lanci već najavili, a neki i istaknuli cijenu po kojoj će se te vrećice, koje se u rolama uglavnom nalaze na odjelima za voće i povrće, naplaćivati jedan cent.
Riječ je o vrlo laganim plastičnim vrećicama za nošenje - s debljinom stijenke manjom od 15 mikrometara i koje se koriste isključivo zbog higijenskih razloga, odnosno služe isključivo kao primarna ambalaža za rasutu hranu kada to pomaže sprječavanju bacanja hrane.
Raste paušalni porez
Kod turističkog najma, od početka 2025. raste paušalni porez, koji je dosad iznosio po krevetu od 19,91 eura do 199,08 eura. Njegova visina ovisit će o turističkoj razvijenosti općine ili grada, a kretat će se u rasponu od 20 do 300 eura po krevetu.
Tako će oni koji se bave turističkim najmom u najrazvijenijim općinama plaćati paušalni porez po krevetu godišnje u rasponu od 100 i 300 eura, oni u drugoj skupini razvijenosti od 70 do 200 eura, u trećoj od 30 do 150, a u turistički najnerazvijenijim područjima od 20 do 100 eura po krevetu.
OZNAKE:
IZVOR:
IUS-INFO, HINA
FOTO:
PIXABAY