LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Uvođenje vojnog roka u RH

Pokrenuta peticija protiv obaveznog vojnog roka: „Protuustavan je, protukonvencijski i ekonomski štetan“

Inicijativa protiv obveznog vojnog roka pokrenula je peticiju protiv obveznog vojnog roka, a pripremaju se i za tužbe Europskom sudu za ljudska prava, javne prosvjede i referendum.

Inicijativa protiv obveznog vojnog roka pokrenula je peticiju protiv obveznog vojnog roka, a pripremaju se i za tužbe Europskom sudu za ljudska prava, javne prosvjede i referendum.

Ministar obrane i potpredsjednik hrvatske Vlade Ivan Anušić krajem svibnja najavio je da obavezni vojni rok u Hrvatskoj ponovno kreće od 1. siječnja 2025. godine. Tada je i potvrdio da vojni rok neće biti obavezan za žene te kako je predloženo da vojni rok traje tri mjeseca, a civilni za one koji se pozovu na priziv savjesti, šest mjeseci.

Inicijativa protiv obveznog vojnog roka reagirala je na ovo vraćanje obaveznog roka te pokrenula peticiju protiv uvođenja istog, a koja je do sada sakupila više od 2800 potpisa. U svojem priopćenju navode da je vojni rok kakav se najavljuje „protuustavan, protukonvencijski i ekonomski štetan“.

Upitno uvođenje vojnog roka početkom iduće godine? Milanović kritizirao trenutni pristup


Inicijativa ističe da Ustav Republike Hrvatske dopušta prigovor savjesti državljanima koji zbog svojih vjerskih ili moralnih nazora nisu spremni sudjelovati u obavljanju vojničkih dužnosti. Te su osobe dužne ispunjavati druge dužnosti određene zakonom, točnije svoju vojnu obvezu izvršavaju u civilnoj službi. Međutim, Europski sud za ljudska prava zauzeo je stajalište da civilna služba ne smije imati odvraćajući ili represivni učinak – upravo ono što je ministar Anušić najavio da će imati. Referiraju se na izjavu Anušića da će kraćim vojnim rokom nastojati „demotivirati služenje civilne službe“.

Ovakvo uređenje vojnog roka i civilne službe u Hrvatskoj prema najavama ministra obrane također predstavlja kršenje prava na prigovor savjesti te povredu Europske socijalne povelje i Konvencije. Nadalje, Inicijativa ukazuje na problematičnost najavljenog vojnog roka i iz aspekta prava na jednakost pred zakonom, s obzirom na to da su žene izričito oslobođene novačke obveze i obveze služenja vojnog roka, što krši ustavne odredbe o jednakosti pred zakonom i ravnopravnosti spolova.

Ministar Anušić objavio nove informacije o obveznom vojnom roku, zna se i trošak vojne izobrazbe


Uz aspekte ljudskih prava i općenito pravne aspekte, Inicijativa naglašava i ekonomske posljedice vojnog roka. Naglašavaju da trošak služenja vojnog roka nije samo zbroj troškova smještaja, prehrane, prijevoza i obuke 18 tisuća mladića svake godine, već i ekonomski gubitak koji bi ti mladići pretrpjeli zbog neostvarivanja zarade u privatnom sektoru.

Kao odgovor na ovaj prijedlog, Inicijativa protiv obveznog vojnog roka poziva Vladu Republike Hrvatske da odustane od uvođenja vojnog roka. Također, najavljuju i pravne korake poput prijedloga za ocjenu ustavnosti, tužbe Europskom sudu za ljudska prava, udružne tužbe za zaštitu od diskriminacije, upravnih prigovora i sporova te javne prosvjede i referendum.

Hrvatska ponovno uvodi vojni rok, evo u kojim je drugim zemljama EU vojni rok obvezan


Na kraju svog priopćenja, potpisanog od strane koordinatora Inicijative i izvršnog direktora Centra za ekonomsko obrazovanje Hrvoja Markovića, pozivaju sve građane, organizacije civilnog društva, sindikate i udruge poslodavaca da se pridruže ovoj peticiji protiv uvođenja obveznog vojnog roka. Za više informacija o Inicijativi možete posjetiti njihovu stranicu.
 
FOTO: UNSPLASH