LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Provedba inicijative alijansi europskih sveučilišta u Hrvatskoj

Podijeljena mišljenja o uvođenju europske diplome: stvaranje dodatne vrijednosti ili izazov za studente?

U ožujku 2024. Europska komisija je predstavila planove za uvođenje združene europske diplome, koja bi studentima omogućila veću mobilnost unutar Europske unije i dodatnu vrijednost njihovim diplomama.

U ožujku 2024. Europska komisija je predstavila planove za uvođenje združene europske diplome, koja bi studentima omogućila veću mobilnost unutar Europske unije i dodatnu vrijednost njihovim diplomama.

Na konferenciji pod nazivom Provedba inicijative alijansi europskih sveučilišta u Hrvatskoj, održanoj 7. studenoga 2024. godine u Zagrebu, ključni dionici visokog obrazovanja raspravljali su o budućnosti europskog obrazovnog prostora i mogućnostima jačanja suradnje među europskim sveučilištima. Konferencija je okupila rektore, dekane i predstavnike visokoškolskih institucija, koji su kroz nacionalne konzultacije razmatrali ideje uvođenja europske oznake i diplome te važnost mobilnosti i zajedničkih studijskih programa u unaprjeđenju obrazovnih standarda.

U ožujku 2024. Europska komisija je predstavila planove za uvođenje združene europske diplome, koja bi studentima omogućila veću mobilnost unutar Europske unije i dodatnu vrijednost njihovim diplomama. Prema prijedlogu, uvođenje europske oznake (European label) bilo bi uvjetovano ispunjavanjem zajedničkih europskih kriterija za združene studije. Ova oznaka bila bi dodijeljena studentima koji završe studije u okviru tih programa, kao dodatak nacionalnoj diplomi. S druge strane, europsku diplomu (European degree) mogli bi dobiti studenti koji završe studij na visokom učilištu koje provodi združeni program ili na instituciji koja je osnovana kao zajednička pravna osoba za provedbu takvih studija.

Hrvatsko i njemačko sveučilište nude priliku za akademsku mobilnost uz dnevnice od 180 eura i pokriće putnih troškova



Tijekom dvije panel rasprave na konferenciji, predstavnici hrvatskih visokih učilišta podijelili su svoja iskustva i stavove o provedbi inicijative alijansi europskih sveučilišta. Naglašena je važnost sinergije između mobilnosti studenata i inovativnih pristupa u obrazovanju, koji će omogućiti unaprjeđenje nastavnih praksi i konkurentnosti hrvatskih visokoškolskih ustanova na europskoj i globalnoj razini.

Sveučilište u Zagrebu raspisalo je drugi krug natječaja za obavljanje Erasmus+ stručne prakse


Međutim, dok su visoka učilišta u Hrvatskoj uglavnom iskazala podršku uvođenju europske oznake, mišljenja o europskoj diplomi bila su podijeljena. Mnogi predstavnici visokoškolskih ustanova podržavaju ideju europske diplome, smatrajući da ona donosi dodatnu vrijednost i potiče međunarodnu suradnju. No, postavljeno je i pitanje hoće li europska diploma donijeti stvarnu korist studentima i hoće li se time stvoriti jaz između visokoškolskih ustanova koje će uvesti europsku diplomu i onih koje to neće učiniti.

Za sada, europska diploma ostaje tema rasprava u akademskim krugovima, a tijekom narednih godina očekuje se daljnje razvijanje smjernica za njezinu implementaciju u okviru europskog obrazovnog prostora. U svakom slučaju, ideja o uvođenju europske diplome otvara važnu diskusiju o budućnosti visokog obrazovanja u Europi, s ciljem jačanja mobilnosti, zajedničkih studijskih programa i međunarodne suradnje.

IZVOR: AGENCIJA ZA MOBILNOST I PROGRAME EUROPSKE UNIJE
FOTO: FREEPIK / ILUSTRACIJA