LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Panel-rasprava

Obrazovne su institucije nukleus poduzetničke promjene

Projekt POP privukao je stručne paneliste koji su svojim idejama, znanjem i iskustvom doprinijeli raspravi kojoj je fokus bio stvaranje podloge za perspektivniju gospodarsku budućnost. Temeljem prezentiranog i raspravljenog došli su do vrijednih zaključaka.

Projekt POP privukao je stručne paneliste koji su svojim idejama, znanjem i iskustvom doprinijeli raspravi kojoj je fokus bio stvaranje podloge za perspektivniju gospodarsku budućnost. Temeljem prezentiranog i raspravljenog došli su do vrijednih zaključaka.

U Hotelu International u Zagrebu 14. se lipnja održala 2. panel-rasprava naziva Značaj učenja za poduzetništvo u razvoju poduzetničkog ekosustava u sklopu projekta Postani/ostani poduzetnik (POP).

Pozdravnim govorima okupljenim sudionicima obratili su se organizatori panela: Frane Šesnić, direktor Razvojne agencije Zagreb; Mirka Jozić, pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo Grada Zagreba; Mislav Ante Omazić, prodekan za nastavu, studente i upravljanje kvalitetom na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu te Efka Heder, ravnateljica Regionalnog centra za razvoj poduzetničkih kompetencija zemalja jugoistočne Europe (SEECEL).

U uvodu je Efka Heder naglasila kako se obrazovni sustav mora otvoriti te postati aktivnim dionikom regionalnog razvoja. Cilj je stvaranje ekosustava koji potiče poduzetnički duh te tako stvara temelj ostanku mladih, obrazovanih ljudi u našoj zemlji. Panel se fokusirao na raspravu o važnosti sinergijskog djelovanja i ulozi svih dionika u razvoju poduzetničkog ekosustava. Kako bi se što kvalitetnije raspravilo o važnoj temi, pozvani su panelisti s nacionalne, lokalne i institucionalne razine.

Uz moderiranje Vesne Štefice iz SEECEL-a te paneliste Anu Mandac, pomoćnicu ministra Ministarstva poduzetništva i obrta; Momira Karina, pomoćnika ministra Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta; Želimira Kramarića, potpredsjednika Hrvatske gospodarske komore; Spomenku Krebsz, predsjednicu Odbora za strukovnu izobrazbu Hrvatske obrtničke komore; Mirku Jozić, pročelnicu Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo Grada Zagreba, Milu Jelavić, zamjenicu pročelnika Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport Grada Zagreba i Franu Šesnića, direktora Razvojne agencije Zagreb, razvila se zanimljiva i korisna panel-rasprava.

Foto: Razvojna agencija Zagreb

Donosimo popis edukativnih YouTube kanala s kojima možete proširiti svoja znanja


Sudionici su svojim idejama, znanjem i iskustvom doprinijeli raspravi kojoj je fokus bio stvaranje podloge za perspektivniju gospodarsku budućnost. Temeljem prezentiranog i raspravljenog, panelisti su zajedno sa sudionicima došli do sljedećih zaključaka:

1. daljnji razvoj poduzetničkog ekosustava treba počivati i na tradiciji koja je u Gradu Zagrebu značajna te smatraju da je termin poduzetničko gnijezdo puno prikladniji od poduzetničkog ekosustava;

2. strukturirana suradnja svih relevantnih čimbenika neophodna je za razvoj poticajnog poduzetničkog gnijezda na svim razinama (lokalno, županijski, nacionalno i međunarodno);

3. potrebno je inicirati aktivnosti za veću prepoznatljivost poduzetničkog gnijezda Grada Zagreba;

4. neophodnost učenja za poduzetništvo kao ključne kompetencije u cilju razvoja pojedinca i društva u cjelini neophodno je, a tradicijsko djelovanje na svim razinama (npr. zadrugarstvo na svim razinama, dualni sustav u strukovnom obrazovanju) treba i dalje biti podupiruće i razvijati se;

Čega se profesor dosjetio: na satu fizike poučava učenike pomoću japanske mange


5. obrazovne su institucije (vrtić, škola, visoko učilište/sveučilište) nukleus promjene, a učenje za poduzetništvo ključno je za promjenu načina razmišljanja.

S obzirom na donesene zaključke, otvorena pitanja i važnost suradnje svih uključenih dionika, organizatori će nastaviti organizirati slične događaje te će u svom radu biti usmjereni na stvaranje pozitivne poduzetničke klime.

Foto: Razvojna agencija Zagreb
IZVOR: RAZVOJNA AGENCIJA ZAGREB
FOTO: RAZVOJNA AGENCIJA ZAGREB