Negdje šteka: na studij energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora upisano 16 studenata
Brojka upisanih, unatoč mišljenju o opravdanosti studija, ne održava se na zavidnoj razini
Brojka upisanih, unatoč mišljenju o opravdanosti studija, ne održava se na zavidnoj razini
Sveučilišni studij Energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora Sveučilišta u Zagrebu s radom je počeo 2015., upisavši 48 studenata na prvu godinu preddiplomskog sveučilišnog studija. Međutim, brojka upisanih, unatoč mišljenju o opravdanosti studija, ne održava se na zavidnoj razini pa je tako unatoč upisnoj kvoti od 50 studenata ove godine na isti upisano samo 16 brucoša.
Studij uz potporu Grada Šibenika, administrativno vodi Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER), a zajedničkim snagama ga izvode FER i Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB) i to s lokacijom u Šibeniku.
Dobrodošlicu novoupisanim studentima poželjeli tako su šibenski gradonačelnik Željko Burić te voditelj Studija, prof. dr. sc. Marko Delimar, a događaju su prisustvovali i dekani zagrebačkih sveučilišnih studija - Fakulteta elektrotehnike i računarstva, prof. dr. sc. Vedran Bilas, te dekan Fakulteta strojarstva i brodogradnje, prof. dr. sc. Zdenko Tonković.
Kao i do sada, Grad će pratiti potrebe ovog Studija i njegovih studenata te nastaviti raditi na razvoju novih studijskih programa te određenju potrebne infrastrukture. Studentski dom Palacin je pred završetkom, u blizini je i Centar za nove tehnologije i poduzetništvo Trokut, a u pripremi je i veliki projekt iz područja zelenih tehnologija s njemačkim investitorom. Svi će vam ti sadržaji biti na raspolaganju“, kazao je Burić te brucošima šibenskog sveučilišnog Studija poželio mnogo uspjeha u visokoškolskom obrazovanju, prenosi Šibenik News.
Neispunjene kvote
Kako za Šibenik In kaže voditelj ovog studija Marko Delimar, poslodavci se trgaju za njihovim studentima već kad upisuju zadnju godinu i svi su zaposleni iste sekunde. Ne daju im čak da upišu diplomski nego ih odmah mole da dođu raditi, jer su im potrebni.
Ova izjava ima smisla i ako je usporedimo s izvješćem Međunarodne agencije za obnovljivu energiju koje kaže da će do 2025. u tom području biti više od 31 milijun novih radnih mjesta, ali činjenica je da od osnutka kvote nisu ispunjene.
Iako je razloge teško potanko definirati, mora se uzeti u obzir i sama lokacija izvedbe studija i činjenica da studenti za svoje studiranje nerijetko biraju studentska središta i veće gradove poput Zagreba, Splita, Rijeke ili Osijeka. S druge strane, iako je studij otpočeo još 2015., nismo pronašli priče diplomiranih studenata koji govore o svojoj otpočetoj karijeri, a takav pristup bi studentima olakšao da se upoznaju s time kako će na konkretnom primjeru otprilike izgledati posao kojim će se baviti u budućnosti. Kako piše Poslovni.hr, storytelling je bitan jer ljudi vole dobre priče ispričane na autentičan način. Ovaj studij, s obzirom na to da je jedini takav u Hrvatskoj, autentičnost već ima, ali priča je ona koja nedostaje.