LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Upisi na fakultete

Koji su fakulteti prošlogodišnjim maturantima bili najzanimljiviji, a koji ih nisu uspjeli privući?

Dok se učenici vrijedno pripremaju za polaganje ispita državne mature, evo pregleda koji su to fakulteti prošle godine bili najtraženiji, koji nisu bili toliko popularni, a koji se mogu pohvaliti najuspješnijim učenicima.

Dok se učenici vrijedno pripremaju za polaganje ispita državne mature, evo pregleda koji su to fakulteti prošle godine bili najtraženiji, koji nisu bili toliko popularni, a koji se mogu pohvaliti najuspješnijim učenicima.

Maturanti odbrojavaju posljednja tri i pol mjeseca svojeg srednjoškolskog obrazovanja. Za neke to predstavlja kraj obrazovanja za cijeli život – zadnje ispite, zadnje sjedanje za radnim stolom i stresiranje oko ocjena te kraj njihovog đačkog doba. Većina, ipak, svoje obrazovanje nastavlja na fakultetima i nestrpljivo čekaju početak studentskog života. No, ono što ih čeka prije svega toga jest državna matura. Dok se učenici marljivo pripremaju za ovogodišnju državnu maturu, izvukli smo najzanimljivije podatke o upisu na fakultete od prošle godine.
 

Koji su studiji bili najtraženiji? 


Uzme li se u obzir omjer broja prvih izbora i kvote, prema podacima Agencije za znanost i visoko obrazovanje, prošle je godine najveći interes bio za sljedeće studije: 
  • Gluma, Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu,
  • Fizioterapija, Odjel zdravstvenih studija Sveučilišta u Splitu, 
  • Sestrinstvo (izvanredni), Zdravstveno veleučilište u Zagrebu,
  • Kriminalistika, MUP, Policijska akademija „Prvi hrvatski redarstvenik“, Veleučilište kriminalistike i javne sigurnosti i 
  • Grafički dizajn i vizualne komunikacije, Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci.

Gledaju li se studiji koji su imali najveći broj prijava prvog izbora, popis izgleda ovako: 
  • Poslovna ekonomija, Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu,
  • Elektrotehnika i informacijska tehnologija i Računarstvo, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu,
  • Poslovna ekonomija (stručni), Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu,
  • Pravo, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu te
  • Medicina, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu. 
 

Gdje se upisalo najmanje učenika? 


Počelo je biranje fakulteta: evo do kada možete mijenjati listu prioriteta


S druge strane, prema podacima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih na pet studija upisalo se manje od pet studenata, a na još osam smjerova upisalo se manje od deset studenata

Samo jedan student upisao se na Veleučilište studija sigurnosti u Zagrebu i Sveučilišni centar za protestantsku teologiju Matija Vlačić Ilirik u Zagrebu. Malo bolje stoje Veleučilište suvremenih informacijskih tehnologija u Zagrebu i Fakultet filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, s po dva upisana studenta. Tri studenta upisala su se na Veleučilište „Nikola Tesla“ u Gospiću. Manje od deset studenata upisalo se i na: Veleučilište Baltazar Zaprešić, Veleučilište PAR u Rijeci, Veleučilište „Marko Marulić” u Kninu, Odjel za fiziku Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, Sveučilište obrane i sigurnosti „Dr. Franjo Tuđman”, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, Fakultet za fiziku u Rijeci i Veleučilište u Križevcima.  

Još jedno veleučilište organizira besplatne pripreme za maturu


 

Na koje su se fakultete upisivali učenici s najboljim uspjehom? 


Fakultet elektrotehnike i računarstva u Zagrebu može se pohvaliti sa studentima koji su bili najuspješniji na državnoj maturi. Njihov prosjek na maturi iznosi 4.21. Slijedi ih Medicinski fakultet u Zagrebu s prosjekom 4.01, a nije daleko ni Farmaceutsko-biokemijski fakultet u Zagrebu s prosjekom 3.88. Među pet najuspješnijih našli su se i Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet s prosjekom 3.80 i Arhitektonski fakultet u Zagrebu s prosjekom na maturi 3.70. 

Maturanti iz ovih dijelova Hrvatske mogu besplatno koristiti aplikaciju koja simulira državnu maturu


Ako se gleda prosječna ocjena 4. razreda srednje škole, pet fakulteta s najuspješnijim učenicima su: Farmaceutsko-biokemijski fakultet u Zagrebu (prosjek čak 4.89), Medicinski fakultet u Zagrebu (4.86), Stomatološki fakultet u Zagrebu (4.79), Medicinski fakultet u Osijeku (4.77) i Medicinski fakultet u Splitu (4.77).
IZVOR: MINISTARSTVO ZNANOSTI, OBRAZOVANJA I MLADIH
FOTO: KABOOMPICS.COM / PEXELS