LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Intervju s Nadjom Yang

Intervju s predsjednicom Udruge mladih inženjera Europske unije: zašto se prijaviti na konferenciju EYE Zagreb 2021

EYE konferencija ove će se godine održati u online obliku 16. listopada, a ususret konferenciji razgovarali smo s predsjednicom europske krovne organizacije EYE, Nadjom Yang.

EYE konferencija ove će se godine održati u online obliku 16. listopada, a ususret konferenciji razgovarali smo s predsjednicom europske krovne organizacije EYE, Nadjom Yang.

Nadja Yang predsjednica je europske krovne organizacije EYE (European Young Engineers). EYE broji 35 članica iz različitih EU zemalja, među kojima je hrvatska udruga EYE Hrvatska. Sveukupno EYE predstavlja mrežu preko 500 000 inženjera diljem EU.

 

Nadja je aktivna u brojnim društvenim i inženjerskim područjima te trenutno pohađa doktorski studij na sveučilištu Oxford (Systems Engineering). Jedna je od dvoje njemačkih dobitnika Rhodes stipendije. Tamo provodi istraživanje o urbanoj (kružnoj) bioekonomiji, konceptu koji pomaže gradovima da postanu održiviji i produktivniji s obzirom na biološke resurse. Kroz svoj rad u EYE-u Nadja trenutno pruža podršku hrvatskoj članici EYE Hrvatska pri pripremi konferencije EYE Zagreb 2021.

EYE konferencija ove će se godine održati u online obliku 16. listopada, a za sudjelovanje je moguće registrirati se na poveznici.
 
Što je EYE? Kakav je ustroj organizacije, što ona donosi svojim članovima?

– Od 1994. godine udruga EYE raste i danas predstavlja glas otprilike 500 000 mladih inženjera u više od 25 europskih zemalja kao priznata neprofitna organizacija. Kao član ili članica EYE-a steći ćete nova iskustva i upoznati će te brojne multikulturalne i multidisciplinarne zajednice. EYE je najveća organizacija mladih inženjera današnjice u Europi, a uloga joj je biti most između tehnološke sfere i politike.

Nedavno ste postali predsjednica EYE-a. Koja je vaša trenutna uloga i kako se snalazite zasad u toj ulozi? 

– U mojoj trenutnoj ulozi trudim se ispuniti puni potencijal EYE-a kao cjelokupne organizacije, ali i svakog od pojedinaca koji je dio EYE priče. Otkad sam dio EYE-a oformili smo radne skupine iz područja energije, vodovodnih sustava, kružne ekonomije, STEM-područja u politici, raznolikosti i žena u STEM-u, budućnosti zapošljavanja i još mnogih drugih. Nakon više mjeseci marljivog rada pokrenuli smo prvu Mrežu europskih inženjera u politici te ćemo se širiti iz Španjolske u druge zemlje zajedno s članovima nacionalnih parlamenata. Navedena poboljšanja i sva ona druga sigurno nisu rezultat mog rada već zajednički uspjeh svih naših strastvenih članova koji su uložili mnogo vremena i truda u EYE. Veseli me kada vidim kako se svi članovi u EYE-u i cijela organizacija razvijaju u dobrom smjeru.

Zašto EYE organizira konferencije? Kako one pomažu mladim inženjerima?
– Od osnutka EYE-a ove konferencije ključni su dio našeg umrežavanja te predstavljaju platformu za međukulturalnu i interdisciplinarnu razmjenu mladih inženjera u Europi. Za razliku od uobičajenih nacionalnih inženjerskih konferencija, mladi ljudi ne samo da će imati priliku vidjeti inovativne tehnologije i rješenja već će i naučiti kako na probleme gledaju lokalni inženjeri te se prepustiti novom obliku kulturološkog iskustva.

Iskoristite priliku i prijavite se na online konferenciju EYE Zagreb 2021


Vjerujemo da je onda pandemija bolesti COVID-19 imala negativan utjecaj na organizaciju konferencije... 
– COVID-19 je prekinuo 27 godina bogatu povijest održavanja konferencija uživo. Budući da se naši članove nalaze diljem Europe, bilo je teško sastati se uživo. Na sreću, tehnologija nam omogućava da se i dalje sastajemo virtualno i pružamo priliku za umrežavanje novim članovima koji inače ne bi mogli dugo vremena prisustvovati konferencijama.
EYE Croatia je relativno mlada udruga i ovo im je prvi put da organiziraju konferenciju. Kako su se snašli u toj ulozi?

– Upoznala sam EYE Hrvatska tim prije nekoliko mjeseci i mogu sa sigurnošću tvrditi kako će konferencija biti prava transformacijska avantura. Fascinira me njihova motiviranost da pozitivno utječu na tehnološki razvoj Hrvatske i te njihova strast da podijele hrvatska inženjerska iskustva s njihovim kolegama iz drugih država.

Čemu se posebno radujete na ovoj konferenciji?

– Veselim se potencijalnom predavanju Rimac Automobila kako bih naučila više o tzv. hrvatskom Tesli. Fascinantna je činjenica kako je osnivač Mate Rimac razvio električne hiper-automobile koji nadmašuju konkurenciju kao što je Tesla. Rimac je imao samo 21 godinu kad je osnovao Rimac Automobile 2009. godine. Nije ni čudo da ga zovu europski Elon Musk.

Što biste rekli publici – zašto bi trebali sudjelovati na ovoj konferenciji?
– Nakon razgovora s predsjednikom EYE Hrvatska zaintrigirala me vizija tima da organiziraju jedinstvenu online konferenciju. Rekao mi je: Ako inženjeri ne mogu iskoristiti prednosti modernih tehnologija za ovakav događaj, tko onda može?. Iako ne možemo fizički posjetiti Hrvatsku ovoga puta, tim je pripremio uzbudljiv program, drugačiji od uobičajenih programa. Također, konferencija će trajati samo jedan dan ovog puta – mislim da se isplati investirati jedan dan kako biste saznali o najnovijim tehnološkim inovacijama i Zagrebu kroz prizmu inženjerstva!
Koji savjet biste dali mladim inženjerima? Što je, po vašem mišljenju, najvažnije za ostvarenje dobre karijere u inženjerskim profesijama?

– Inženjeri su poznati kao ljudi koji rješavaju probleme. Imaju dara da odgovore na pitanje kako. Ali kako bi ostali zadovoljni u svojoj profesiji na duge staze, vjerujem da svaka osoba treba znati odgovor na pitanje zašto. Iz tog razloga savjetujem mladim inženjerima da prvo jasno definiraju koji im je smisao, cilj i kako mogu doprinijeti našem društvu, prije velikog razmišljanja o budućoj karijeri. To će prirodno doći, ako ljudi znaju da njihov doprinos čini razliku u svijetu.

FOTO: EYE