Iako je sve češća, online prodaja rabljene odjeće može dovesti do ogromne kazne
Online prodaja stvari nešto je u što se često upuštaju i studenti jer je riječ o prilično lakoj zaradi, no mnogi nisu svjesni da time krše zakon i podliježu eventualnim novčanim kaznama.

Online prodaja stvari nešto je u što se često upuštaju i studenti jer je riječ o prilično lakoj zaradi, no mnogi nisu svjesni da time krše zakon i podliježu eventualnim novčanim kaznama.
Osim uvida u račun, pregledali su i elektroničku poštu te Facebook poruke, a nakon čega je optužena s 2100 kuna prekršajne kazne i oduzimanjem protuzakonite dobiti u inosu od 70 573 kune. Prema Zakonu o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti trebao bi biti optužen i Mark Zuckerberg kao pravna ili fizička osoba koja omogućuje obavljanje neregistrirane djelatnosti iz članka 5. i 7. spomenutoga Zakona jer je sudionik u obavljanju takve djelatnosti.
Vezano: Postupaju li studenti koji prodaju svoje rukotvorine legalno? Evo što kaže Porezna uprava!
Iako smo o prodaji na crno, odnosno ilegalnoj prodaji, već pisali početkom godine, čini se da nije zgorega ponoviti. Naime, kada smo tada kontaktirali Poreznu upravu rečeno nam je da se ne stigne baviti sitnim prodajama pa ako vaši prihodi budu nekoliko stotina kuna, vjerojatno neće nikome biti ništa. Međutim, ako vaši prihodi porastu i počnu se brojati u tisućama, nije vrijedno riskirati novčane kazne:
– Osoba koja se bavi prodajom ili preprodajom trebala bi biti upisana u registar poreznih obveznika kao obrtnik. Ako primitci ne prelaze 300.000,00 kn obrtnik ne mora biti u sustavu PDV-a i može biti paušalac. Oni imaju manja mjesečna davanja od ostalih obrtnika, izdaju račune ručno na paraf blokovima i ne moraju biti u sustavu fiskalizacije. Paušal ne može biti trgovac, ali proizvodnja nakita i slične djelatnosti mogu.
Zakon o zabrani i sprječavanju obavljanja neregistrirane djelatnosti
Ovim Zakonom objašnjeno je što se smatra obavljanjem neregistrirane djelatnosti, ali i koje su iznimke, sudionici, ovlasti za suzbijanje neregistrirane djelatnosti, nadzor nad provođenjem ovoga Zakona, upravne mjere te prekršajnopravne sankcije.
Što se tiče fizičkih osoba, u koje se ubrajaju studenti bez registrirane djelatnosti, ovim Zakonom obuhvaćaju se pojedinci koji obavljaju poslove koji spadaju u djelatnosti slobodnog zanimanja, druge samostalne djelatnosti ili djelatnost obrta.
- kad fizička osoba obavlja djelatnost koju nije registrirala kod nadležnog tijela ili prijavila poreznim tijelima
- kad fizička osoba nema zakonom propisane akte o ispunjavanju uvjeta za obavljanje registrirane djelatnosti
- kad pravna ili fizička osoba obavlja djelatnost unatoč zabrani obavljanja djelatnosti.
Fizička osoba koja učini spomenuti prekršaj bit će kažnjena novčanom kaznom od 10 000 do 30 000 kuna, dok će se kazniti iznosom od 3000 do 10 000 kuna ako je bila sudionik u takvom prekršaju, odnosno ako je isti omogućila. Novčanom kaznom od 5000 do 10 000 kuna kaznit će se za prekršaj iz članka 7. stavka 1., 2. i 3. ovoga Zakona fizička osoba ako objavljuje, nudi, odnosno reklamira obavljanje djelatnosti iz članka 5. ovoga Zakona.
Kako biste bili sigurni koji je najpametniji potez i je li djelatnost kojom se želite baviti ilegalna, odnosno kako ju učiniti legalno, najbolje je da kontaktirate porezne savjetnike.