Hrvatski studiji obilježili 21. godinu postojanja
15. studenoga u dvorani Zagreb na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj obilježen je Dan Hrvatskih studija. Ta je prilika iskorištena u svrhu podnošenja godišnjeg izvještaja za akademsku godinu 2012./2013. te za dodjelu priznanja najboljim studentima.
15. studenoga u dvorani Zagreb na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj obilježen je Dan Hrvatskih studija. Ta je prilika iskorištena u svrhu podnošenja godišnjeg izvještaja za akademsku godinu 2012./2013. te za dodjelu priznanja najboljim studentima.
15. studenoga u dvorani Zagreb na Znanstveno-učilišnom kampusu Borongaj obilježen je Dan Hrvatskih studija. Ta se prilika iskoristila u svrhu podnošenja godišnjeg izvještaja za akademsku godinu 2012./2013. te za dodjelu priznanja najboljim studentima.
Nakon otvorenja, za katedru je došao prorektor Bojan Balotić. Ispričao je rektora Aleksu Bjeliša koji je zauzet Smotrom u Boćarskom domu te odlučio ispričati malo o procesu preuređenja Kampusa u „hrvatski Harvard“. Objasnio je kako projekt nije zastao, već se na putu našao problem s vlasništvom zemlje pa se morao potpisati pristanak kako bi se upotpunila papirologija i nastavio tijek izgradnje Kampusa. Neke male promjene na Kampusu su i sada vidljive. Kampus će moći primiti 20 000 studenata u domovima, protegnut će se tramvajske linije i urediti put do željezničke stanice. U planu je i izgradnja staračkog doma i Državnog hidrometeorološkog zavoda. Do 2020. godine bi se trebala zaključiti prva faza radova, a u toj će se fazi na Kampus preseliti 6 znanstvenih sastavnica Sveučilišta. Procjenjuje se kako bi druga faza radova trebala biti zaključena do 2025. godine Prorektor je istaknuo kako su sve informacije o ovom velikom projektu javne te ako nekoga zanima u kojem je izvedbenom stadiju Kampus, slobodno se može obratiti nadležnim institucijama za daljnje informacije.
Osobna izaslanica predsjednika Ive Josipovića, Ankica Marinović, u kratkom je govoru istaknula potporu Hrvatskim studijima i izrazila nadanje u svijetlu budućnost sveučilišnog centra.
Voditelj Hrvatskih studija, prof. dr. sc. Josip Talanga, pozdravio je sve prisutne uzvanike te ih uputio u trenutno stanje Hrvatskih studija. Obzirom da svake godine nekoliko fakulteta pada pod raspored reakreditacije, Hrvatski studiji su tim procesom zahvaćeni ove akademske godine Voditelj je istaknuo neke od problema s kojima se Hrvatski studiji susreću na svakodnevnoj bazi, a među njima je i samostalnost kompletnog studija. Riječ je prepustio trojici profesora koji su zaduženi za određene poslove na Studijima.
Prof. dr. sc. Darko Vitek je povjerenik za znanost. Hrvatski studiji imaju tri poslijediplomska smjera: filozofija, kroatologija i povijest. Napravljen presjek je ta tri studija te su uzvanici mogli vidjeti koliko doktorata je ostvareno u protekloj akademskoj godini.
Povjerenik za međunarodnu i međusveučilišnu suradnju, prof.dr.sc. Pavel Gregorić, iznio je kako su Hrvatski studiji imali znatan porast u okviru Erasmus programa za razmjenu. Problematičan kadar su i dalje studenti koji nisu dovoljno upućeni u upisivanje kolegija drugih fakulteta iz sastavnice Sveučilišta. Izraženo je iznimno zadovoljstvo porastom svih brojki u ovom okviru.
Prof.dr.sc. Danijel Labaš, povjerenik za nastavu i studente, iznio je rezultate dviju anketa koje su provedene među studentima Hrvatskih studija i „brucošima“ koji su netom upisali prvu godinu. Tako su ankete pokazale visoko zadovoljstvo studenata samim studijem, a i „brucoši“ su u anketi izjavili kako su im Hrvatski studiji bili prvi izbor u sustavu.
Glazbena gošća bila je Lidija Bajuk, poznata hrvatska pjesnikinja i kantautorica etno glazbe. Izvela je jednu ličku i jednu međimursku pjesmu te tako oduševila sve uzvanike.
Za kraj ove manifestacije podijeljena su posebna priznanja istaknutim studentima koji su na preddiplomskom studiju ostvarili najbolje rezultate. Također su podijeljena priznanja članovima udruga za njihov rad i organiziranje terenskih nastava, simpozija i ostalih prigoda koja pridonose kvaliteti studija i šire dobar glas.