LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Informatička struka

FOI uspio upisati pet novih standarda zanimanja i dva standarda kvalifikacija u službeni registar HKO-a

Od tekuće akademske 2019/2020. godine točno se zna za koja su zanimanja obrazovani prvostupnici i magistri informatike na FOI-ju

Od tekuće akademske 2019/2020. godine točno se zna za koja su zanimanja obrazovani prvostupnici i magistri informatike na FOI-ju

Potaknut brzim i kontinuiranim promjenama u razvoju tehnologije koja definira zanimanja informatičara na tržištu rada, Fakultet organizacije i informatike prije nekoliko godina započeo je s projektom razvoja standarda kvalifikacija i standarda zanimanja za upis u Hrvatski kvalifikacijski okvir (reformski instrument kojim se uređuje cjelokupni sustav kvalifikacija na svim obrazovnim razinama u Republici Hrvatskoj), a ove je akademske godine uspio upisati pet novih standarda zanimanja i dva standarda kvalifikacija.

Procedura usvajanja je bila relativno duga, no FOI je krajem 2019. uspio upisati u Registar HKO-a standarde zanimanja Arhitekt IKT sustava, Programski inženjer, Voditelj IKT operacija, Analitičar poslovnih sustava i Arhitekt poslovnog sustava te standarde kvalifikacija Prvostupnik informatike i Magistar informatike, koji su usklađeni s tim zanimanjima. Te dvije kvalifikacije ključna su nosiva baza informatičke struke u Republici Hrvatskoj i po njima je FOI prepoznatljiv.

Tri ključne komponente

Više nego bilo koja druga profesija, informatička struka trajno je i intenzivno podložna promjenama te zahtijeva kontinuirano učenje i rad na vlastitom razvoju. Takva dinamika jako otežava rad i obrazovnim institucijama jer su stalno u opasnosti da im obrazovna ponuda nije usklađena s potrebama tržišta rada. Obrazovni sustav ne može biti pretjerano agilan i povoditi se isključivo za tehnološkim trendovima, već je potrebno pronaći modalitete koji će davati temeljna znanja i vještine te osposobiti suvremenog informatičara za samostalan, dugoročan karijerni razvoj.

Kako steći poslovno iskustvo prije prvog posla? Ovo može biti ključ uspjeha za studente!


Općenito možemo reći da je povezivanje tržišta rada i sustava obrazovanja velik izazov za suvremeno društvo i na razini EU-a to se nastoji riješiti tzv. kvalifikacijskim okvirima koji djeluju kroz dvije komponente: standarde zanimanja i standarde kvalifikacija. Standardi zanimanja govore o ključnim poslovima koji se vežu uz određeno zanimanje te što je potrebno znati da bi se u tom zanimanju uspješno djelovalo. Standardi kvalifikacija opisuju ishode učenja koje određena kvalifikacija mora imati i koji joj trasiraju put prema određenim zanimanjima. Treća komponenta, koja se usklađuje s prve dvije, obrazovni su programi koje razvijaju obrazovne institucije kako bi pružile kvalifikacije potrebne za određena zanimanja.

Zahtjevna procedura

U Hrvatskoj je taj sustav formaliziran kroz Zakon o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru i pratećim podzakonskim aktima. Svi prijedlozi prolaze proceduru nakon kojih se standardi zanimanja i kvalifikacija upisuju u registar HKO-a. To znači da kada se npr. kaže „informatičar”, odmah je jasno koja znanja i vještine mora imati i u kojim zanimanjima može razvijati karijeru. Pri tome je posebno važno da je takav pristup prepoznat na razini EU-a i da će standardi postepeno biti međunarodno prepoznatljivi. Bit će moguće vrlo jednostavno usporediti informatičara iz Austrije i Hrvatske što je velik doprinos razvoju tržišta rada.

Otvoren združeni doktorski studij FOI-ja i EFZG-a usmjeren na inovativne primjene informacijskih tehnologija u poslovnim procesima


FOI ide korak dalje

U međuvremenu je FOI prihvatio novu razvojnu strategiju i iskoračio u nova područja. U tom je smislu pokrenuo novi HKO projekt koji će razviti nove standarde zanimanja i kvalifikacija u području distribuiranih i interaktivnih sustava, podatkovnih tehnologija i umjetne inteligencije, digitalne transformacije te informacijske sigurnosti. Taj će projekt dugoročno trasirati informatičku struku te razvoj Fakulteta i njegovu poziciju u hrvatskom prostoru visokog obrazovanja. Paralelno s time, FOI dovršava višegodišnji projekt razvoja novog preddiplomskog studija u kojem će se pozicionirati u tim novim područjima. Takvi projekti traju dugo i ne mogu se pozicionirati u mandat jedne uprave, stoga taj kontinuitet razvoja predstavlja jednu od glavnih snaga FOI-ja, koji uspješno odgovara izazovima informacijskih znanosti, a koje pokazuju nevjerojatno bogatstvo raznih specijalizacija, područja primjene i utjecaja na društvo.

IZVOR: FOI
FOTO: WIKIPEDIA