LOGIN
REGISTRACIJA
Zaboravili ste lozinku?
Natjecanje u konzultacijskim vještinama

Farmaceuti u akciji: da ili ne kognitivnom dopingu?

Studenti, a sve češće i odrasli općenito, nerijetko dolaze u doticaj s lijekovima koji su poznati kao kognitivni doping ili kognitivno pojačavanje. Mladi farmaceuti pokreću raspravu o njima te pružaju priliku i ne-farmaceutima da razriješe svoje dileme.

Studenti, a sve češće i odrasli općenito, nerijetko dolaze u doticaj s lijekovima koji su poznati kao kognitivni doping ili kognitivno pojačavanje. Mladi farmaceuti pokreću raspravu o njima te pružaju priliku i ne-farmaceutima da razriješe svoje dileme.

Od 28. veljače do 2. ožujka uz pomoć ljekarni Vaše zdravlje i Oktal Pharma Udruga studenata farmacije i medicinske biokemije  – CPSA organizira Natjecanje u konzultacijskim vještinama. Kroz predavanja i radionice otkrit će tko od budućih farmaceuta može bolje predstaviti zašto je kognitivni doping pozitivan, odnosno reći radi li se tu o svojevrsnoj zlouporabi lijekova.

Naime, vrijeme je ispitnih rokova, a stopostotna koncentracija ono je što svaki student želi, no pitanje je može li to zaista ostvariti. Mnoštvo obaveza u kombinaciji s deficitom vremena često nas dovodi do posezanja za različitim pomagalima iz područja sintetičkih pripravaka.

Studenti, a sve češće i odrasli općenito, nerijetko dolaze u doticaj s lijekovima koji su poznati kao kognitivni doping ili kognitivno pojačavanje, a zapravo su sredstva za poboljšanje kognitivnih funkcija, prije svega pamćenja, koncentracije i sl. Iako su ove karakteristike dosezljive i klasičnim mjerama, uzmimo za primjer dobrim snom ili kvalitetnim treningom, često posežemo za pripravcima, i to najčešće bezreceptnim kao što su energetska pića, kava ili pak tablete na bazi Ginkgoa. S druge strane, postoje oni koji su gotovo stopostotno uvjereni da su dotični pripravci placebo. Stoga su mladi farmaceuti odlučili suočiti obje strane. 

Studenti Medicinskog fakulteta u Rijeci pokrenuli besplatnu online platformu za državnu maturu iz kemije


Uz navedeno se u današnjem društvu često može čuti kako je ljekarnik tek prodavač lijekova zbog nedostatka komunikacije farmaceuta i pacijenta. To je jedan od glavnih razloga zašto članovi CPSA-e mlade kolege studente žele educirati o važnosti konzultacije s pacijentom, pružanju informacija i ispravne terapije jer su navedene komponente srž ljekarničkog zvanja.

Na samom finalu, 2. ožujka, pridružiti se mogu i ne-farmaceuti kako bi riješili svoje dileme o kognitivnom dopingu. 

Pomoć pri učenju: namirnice koje poboljšavaju vašu koncentraciju


IZVOR: CPSA
FOTO: FLICKR